Xerox ve Samsung'dan teknolojik iş birliği

İki teknoloji devi, 3D yüzeylere elektronik devre basmayı sağlayan buluş için bir araya geldi!

Xerox ve Samsung'dan teknolojik işbirliği

Xerox'un dünyaca ünlü araştırma merkezi PARC (Palo Alto Research Center – Palo Alto Araştırma Merkezi) ile Samsung'un grup şirketlerinden Samsung Fine Chemicals ortak çalışma yapmaya karar verdi. Xerox'un geliştirdiği üç boyutlu yüzeylerin üzerine elektronik devre basmayı sağlayan Gümüş Mürekkep buluşu Samsung ürün ve çözümleri üzerinde denenecek.

Xerox; geliştirdiği özel Gümüş Mürekkep ile plastik, cam ve dokuma gibi üç boyutlu farklı yüzeyler üzerine nano elektronik devreler basılarak veya yerleştirilerek sıradışı elektronik uygulamalar yapılabileceğini söylüyor. Xerox'un buluşu, 150 derece gibi düşük bir ısıda eriyebilen plastik ham maddesinin üzerine, plastiğin formunu bozmadan 140 derece gibi daha düşük bir ısıda iletken elektronik devrelerin basılmasını sağlıyor.

Xerox'un bu buluşu; elektronik giysiler, katlanabilir ekranlar, PV güneş pilleri, düşük maliyetli RFID etiketleri gibi uygulama alanları sektörden sektöre değişebilecek sayısız sıra dışı uygulamanın geliştirilmesine imkân verecek.

Gümüş Mürekkep teknolojisi

Materyaller, elektronik devre baskısı ve tüketici elektroniği konularındaki uzmanlıklarını birleştirecek olan Xerox PARC ve Samsung Fine Chemicals; inovatif tüketici ürünlerinin geleceğine damgasını vuracak ürünler sunmak için bilgi birikimlerini biraraya getiriyorlar. Bu iş birliği ile Gümüş Mürekkep teknolojisi, Samsung gibi dünya devi bir teknoloji şirketinin ürün ve çözümleri üzerinde denenmiş ve uygulanmış olacak.

Xerox PARC CEO'su Stephen Hoover konuyla ilgili; "Samsung Fine Chemicals sıra dışı ürünler sunan dünya çapında bir şirket. Samsung ürün ve çözümlerinin üzerinde basılı elektronik devre kullanılmasını test edeceğimiz için çok heyecanlıyız. Samsung Fine Chemicals ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliğinin, tüketici elektroniği uygulamalarında çığır açacak yeni ürünlerin geliştirilmesine çok önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum" dedi.

Samsung Fine Chemicals CEO'su In Hee Sung ise; "Xerox PARC sadece teknolojik inovasyonların değil, yeni pazarlar ve yeni iş fırsatları yaratan pek çok inovasyonun doğduğu yerdir. Xerox PARC'ın basılı iletkenlerdeki uzmanlığı ve uzman araştırma ekibi bu inovasyonların geliştirilmesindeki temel faktördür. Bu iş birliğinin meyvelerini almak için çok heyecanlıyız ve geleceğin teknolojilerinin üretilmesine yönelik önemli bir gelişme kaydetmeyi umuyoruz" dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Apple simdiden Gumus murekkebin patentini almaya kosar, nolur nolmaz gerceklesirse hazir arka bahcesinde mahkeme varken 1-2 milyar dolar koparir :D

@02 Ara 2012 23:42 Aman aaaaa. Sonra çıkıp ta demesinler: Bu gümüşü inceledik. Kenarları yuvarlatılmış bunun. Bizim şeyimizi çalmışsınız. Kırkısslaaaarr! diye coşmasınlar sonra...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play