Yazılım dünyasının klasikleri geri dönüyor

Norton Commander’ı ya da PC Tools’u DOS altında çalıştırdığınız günleri hala anımsayabiliyorsanız doğru yerdesiniz. Dijital geçmiş size sandığınızdan da yakın. CHIP, eski efsaneleri yeniden hayata döndürmenin yollarını açıklıyor.

Yazılım dünyasının klasikleri geri dönüyor (Sayfa 3)

Yalnızca www.atari.st şimdiye kadar 3,3 milyon kullanıcı tarafından ziyaret edilmiş ve ziyaretçi sayısında artış eğilimi görülüyor.

Pac-man ve diğerleri ile PC’de nostalji

Bir oyun salonundan diğerine koşturup elindeki jetonları birbiri ardına oyun makinelerine atanlar için de durum farklı değil. Emülatörler, geçmiş zamanların konsol klasiklerini hayata döndürüyor. Çalışma prensibini kavramak güç değil. Emülatörü kurup oyunları doğru klasöre kopyalıyorsunuz, birkaç saniye sonra özlenen geçmiş yeniden karşınızda. PacMan, Donkey Kong ve Blood Brothers 256 renk grafikleriyle ekranda. Emülatörlerin çalışma prensibi orijinal donanımın taklit edilmesine dayanıyor. Yazılım bu sayede asıl sisteminde çalıştığına “inanıyor”. MAME, yani Multi Arcade Machine Emulator en başarılı emülatörlerden biri. 1000’in üzerinde oyun, onları çalıştıran 30’un üzerinde farklı CPU ve bir o kadar da ses yongası aynı çatının altında toplanmış. Emüle edilen grafik sistemlerinin sayısı 100’ü aşıyor. İnternetteki arama motorlarında doğru söz dizimini kullandığınız takdirde eski oyunların neredeyse tümünü bulmak mümkün. Örneğin İspanyolca web sitelerinden birinde (( Colosseum/Pressbox/3269/ roms.htm) klasiklerin neredeyse tümü yüklenmeyi bekliyor. Gerçek oyun tutkunları MAME Action Replay Page’i (( com) ziyaret ederek kendi skorlarını girebilirler. Sitede 3000’in üzerinde skor yer alıyor. www.antikoyun. com sayfası da eski oyunlara ulaşabileceğiniz Türkçe içerikli adreslerden.

Teknolojik ilerlemenin sonuçları ortada. Eski oyun tutkunları şu görüş etrafında birleşiyorlar: Yeni ve hızlı işlemciler, yüksek teknolojiye sahip donanımlarla uyumlu olmayan eski kült oyunların tarihe gömülmesinin yegane sorumlusu. Günümüzün oyunları, geçmişteki benzerlerinden yalnızca görsel yönden ileride. Oynanabilirlik açısından yenilerin, eski oyunlarla rekabet edebilmesi mümkün değil.

YASAL DURUM

Microsoft yazılım koleksiyoncularına karşı Yazılım devi Microsoft’un abandonware konusundaki tavrı, mevcut yasaları savunma yönünde. Bu yasalara göre örneğin Almanya’da bilgisayar yazılımlarının telif hakları yazarının ölümünden 70 yıl sonra doluyor. Çok eski yazılımlar söz konusu olsa bile, üreticinin izni olmaksızın Microsoft ürünlerinin dağıtılması yasak. Yalnızca programcı tarafı ndan serbest bırakılan freeware, shareware ve ücretsiz güncellemeler yasal sınırların içerisinde. Bazı hukukçular bu durumda programlara pratikte hiçbir zaman tüm dünyanın erişemeyeceğini ve bu nedenle yürürlükteki yargı haklarında ciddi bir iyileştirme yapılması gerektiğini düşünüyor. fiu an için yapılabilecek tek şey, yazılı kanunlara saygı göstermek.

Yazılım nostaljisini yaşatacak adresler

Tanınmış arama motorları üzerinden farklı sistemlere yönelik binlerce linke ulaşmak mümkün. CHIP okuyucuları için web’i taradı ve en iyi abandonware sitelerini bir araya getirdi.

Eski İşletim Sistemleri İçin Uygulamalar:
Web’deki en büyük abandonware uygulama listesi: http://home.pmt.org/~drose/aw.html
Microsoft’un 16 bit işletim sistemi için yararlı uygulamalar: http://www.win31.de/eindex.htm

PC’de C64 nostaljisi
C64 için emülatör ve oyunlar: http://www.c64games.de/index_p.php?eng=true
C64 Kulübüne hoş geldiniz: www.lemon64.com

Tüm Atari Platformları İçin
Yol gösterici sitelerden biri: www.atari.org
Yeşil masaüstünde emülasyon ve tartışma: www.atari.st

! Dikkat: Genel geçer kural şu: Web’den herhangi bir yazılımı (Pac-man de bu yazılımlara dahil) indirerek kişisel bilgisayarında kullanmaya başlayan herkes, yazılımın orijinal kopyasının da sahibi olmalı. Aksi takdirde cezai şartlar oluşabilir.

TB - MM / Ozan Ali Dönmez
ozand@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir