Yeni Chrome Javascript motoru %50 daha hızlı

Chrome'un hız tutkusu sınır tanımıyor: İşte yeni Chrome sürümlerini 2 kat hızlandıracak son bomba!

  • Ümit Öncel
Chrome'un yeni Javascript motoru %50 daha hızlı
Google yeni Javascript motoru ile hız rekoru peşinde...

Google'ın hız tutkusunu bilmeyen yok. Daha hızlı internet kullanımı için pek çok farklı aşamada çalışmalarını sürdüren Google'ın bu çabalarından kendi tarayıcısı Chrome da nasibini alıyor. Google, Chrome için yeni duyurduğu Javascript motoru Craftshaft ile, tarayıcının bir önceki sürüme göre Javascript kodlarını tam %50 daha hızlı çözümleyebildiğini açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Google'ın ürün yöneticisi Sundar Pinchai, 2008 yılındaki Chrome'un ortalama tarayıcılardan iki - üç kat daha hızlı olduğunu bugünse hızın çok daha arttığını söyledi: "Bundan iki yıl önce bir dakika süren işlemler artık bugün sadece bir saniye sürüyor" dedi.

Bu sırada Mozilla da boş durmuyor ve kendi Javascript motoru SpiderMonkey için geliştirdiği genişletme olan JagerMonkey'nin son düzeltmelerini tamamlıyor. Mozilla, yeni Javascript motorunun Google'ın bir önceki Javascript motorundan daha hızlı olacağını, diğer sürümlerle ise en kötü ihtimalle başa baş bir hız yakalayacağını iddia ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Mozilla şimdilik daha iyi gibime geliyor.

geçen seferde crome'un diğer browserlardan 60 kat daha hızlı olacağı söyleniyordu..indirdim kurdum ama diğer browserlardan hiçbir fark göremedim..google iyicene saçmalamaya başladı bence..

Chrome'nin hızına her zaman saygı duymuşumdur ara sıra flash'ı çökse de kullanmaktayım.

RSS'lerin şekli itibari ile halen firefoxtayım ama hız konusunda Chrome'u acımasızca yargılamak haksızlık olur derim.

türk kullanıcılar sevinmesin, ttnet varken :)

hikayee..operanın yerini tutmaz

Chrome yaramaz opera daha hızlı.

Firefox'u sileceğim habire flash'ı çöküyor.IE ve Chrome yeter

" İnternet hızım 2 kat yavaşladı. Yine! " :)

hikaye diye birşey yok! aynı şekilde bende kullanıyorum operayı ama chrome daha hızlı operada kişileştirme olarak hiçbir tarayıcı yerini tutamaz buda bi gerçek

tabi canım çıktı çıkalı 2şer 3 er hızı katlıyor eh bizim 1lik ttnet oldu 1000 lik ozaman ucçuyoruz hızdan bırqakın bu hız işini ttnet bu ülkede sırtını dayamış birilerine yoluyor milleti ttnet olduğu sürece bi cacık olmaz bizim internetten.

birileri çıkıpta eylem yapmıyor ttnet özgürlügümüzü kotalıyor diye.
internet özgürlüktür tabi kota olmadığı sürece elimizi ayağımızı bağlıyor bu kota diyecek siniz kotasız var o sizin seçiminiz bende diyecem ülkenin biri kerizmi her vatandaşa 1 lik interneti hak olarak veriyor limitsiz , insan haklarına aykırı bu kota avrupa insan hakları mahkemesine gidelim kotayı kaldırsınlar üstüne birde her vatandaşa 1lik internet hakkı çıkarttıralım.

sizler tık çıkmadıkça kazı yolan çok olur.....

Hızlandırsınlar iyi güzelde sadece hıza takılıp kaldılar şu flash'a bi çözüm bulmaları gerek önce flash ağırlıklı bir siteye girdiğimde tarayıcı kitleniyor

chrome artık hızkanmayı kessende artık flash cokmelerine bişiler yapsan...emin ol chrome sayfaların acılması için 1sn bekleyebilirim ama videolarımın yarısında çöküp sayfa yenıle tkrr videoların yuklenmesini asla bekleyemem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

flash yüzünden çakmaya başladı chrome son zamanlarda

o zaman ferrari chorme yapsınlar yeter bu kadar hızı :D

Hıhı tabi bir önceki de 60 kat hızlanmıştı değilmi?
çok güzel çok hala IE9 PP7 nin gerisinde bırak bu ağızları google, webkitle uğraşa uğraşa cılkını çıkardılar arkadaşın dediği doğru hala youtuba da iki tab açınca kafayı yiyor 60 kat hızlı taraycı!!!

ateşli bir chrome taraftarı olarak, 1 yıl önce operayı denediğim günden bu yana opera kullanıyorum. çok daha hızlı, hafif ve kullanışlığı çok yüksek bir tarayı. kesinlikle tavsiyemdir.

Chrome kaçıncı sürümü kullanıyorsunuz, eskide kaldı o çökmeler... Biri çıkıp sürümünü açıklayabilir mi? Google chrome 8 ayrıca google chrome canary 10 kullanıyorum, artık o çökmeler yok. Bol keseden çamur atan üyeler çoğalmış.

tamam iyi güzel tarayıcı da bu kadar da atmayın kardeşim her sürüm bilmem kaç kat daha hızlı geliyor sözde hiç birşey değiştiği de yok apar topar sürüm numarası atlatmaktan başka

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play