Yeni Firefox'a yeni "unut" düğmesi geldi!

Firefox, henüz yayınlanan yeni sürümünde önemli bir yeniliğe daha imza attı!

Yeni Firefox'a yeni "unut" düğmesi geldi!

Mozilla'nın popüler internet tarayıcısı Firefox, yeni 33.1 sürümünde, web'de sörf yaparken mahremiyet endişesi taşıyanlar için yeni bir çözüm geliştirdi.

Firefox'un tarayıcıya eklediği yeni "unut" düğmesi, kullanıcının tüm web sörf geçmişini, cookielerini, arama kayıtlarını, şifrelerini ve diğer detayları anında silecek ve kullanıcının özel bilgilerinin başkaları tarafından görünmesini engellemeyi amaçlıyor. Halihazırda bu işlemleri yapmak için kullanıcının ileri derecede teknik bilgi sahibi olması ve tarayıcının ayarlar menüsüne girerek, pek çok silme işlemini kendi başına yapması gerekiyor. Dolayısıyla çok pratik olmayan bu işlem için kullanıcılar ya üşeniyor ya da zaten bu işlemleri yapacak teknik bilgiye sahip olmayabiliyorlar.

Mozilla ayrıca pek çok teknoloji şirketi ile de iş birliğine giderek, kullanıcının verilerinin gizliğine özen göstermeyen web servislerinin tarayıcı tarafından otomatik olarak bloklanmasını sağlayacak yeni yöntemler geliştirmeye başlıyor. Bakalım, internette artık herkesin herkesi dinlediği dijital çağda Mozilla Vakfı, mahremiyetimizi yeniden sağlayabilecek mi?

Firefox 33.1'i buradan indirebilirsiniz...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

çok mantıklı

İşin içinde mozilla varsa gizlilik sorunu olmaz. Bunun da üstesinden kolaylıkla geleceklerdir. Böyle giderse b.brother işletim sistemleri mozillanın hiç bir ürününü bilgisayara kurmaya izin vermez bir hale gelebilir.çünkü işlerini fena halde bozuyor :)

firefoxu hantallığından bırakıp chrome geçeli 3 sene olmuştu.bu gün aklıma geldi kurdum tekrar firefox ne olmuş öyle yağ gibi akıyor resmen

Çok güzel olmuş. Hem tebrik hem teşekkür.

ctrl+shift+delete için yeni düğme gelmiş önemli bir yenilik değil birde o düğme nerde ben göremedim hala 33.1 versiyon olmasına rağmen tek yenilik arama motoruna duckduckgo isimli bir google ın kardeşi gelmiş ama bu ip kaydetmem diyor dost arama motoru yani

@13 Kas 2014 00:20 süzme cahil o düğme oşeye yaramıyor bir daha oku anlarsan...

OPERADA YILLARDIR VAR.. BU MU YENİLİK.. GERCİ FİREFOX İÇİN YENİLİK SAYILIR

Firefox candır

Firefoxda şu an en sevmediğim şey kişisel ayarlarımı önceden sıfırlayabiliyordum.Ama şimdi ne yaparsam yapayım bir türlü olmuyor.Önceden firefoxu kadırırken "kişisel ayarlarınız da silinsin mi ?" diye bir yazı gelirdi ama şimdi o da yok.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir