"Yeni iPhone efsanesi" biziz!

"Kendi piyasamızın iPhone'u biziz..." Bakın bu sözleri kim; hangi cihazlar için söyledi...

"Yeni iPhone efsanesi" biziz!

3D yazıcı teknolojisine, dünyayı ve hatta ekonomiyi kökünden değiştirecek teknoloji olarak bakılıyor. ABD Başkanı Barrack Obama'nın da, yakın gelecekte dünyayı tamamen değiştirecek en önemli teknoloji olarak ismini andığı 3D yazıcı teknolojisi bugüne kadar yüksek fiyatları nedeniyle ev kullanıcılarına ulaşmakta güçlük çekiyordu. 

Ancak, 1000 dolar seviyesinde yazıcılar üretmeyi başaran MakerBot şirketinin son modeli Replicator Z8'in özellikle gelir düzeyi yüksek ülkelerde, 3D yazıcılara olan ilgiyi arttırması bekleniyor. Fiyat düştükçe de bu ilginin daha da fazla artacağı tahmin ediliyor.

3D yazıcılar şu anda sadece plastik oyuncaklar basan pahallı cihazlar olarak biliniyor. Oysa 3D yazıcı teknolojisi ile koca bir ev inşaa etmekten, evlerimizde kullanacağımız mekanik ve çok parçalı alet edevatın üretilmesine kadar pek çok işlevi yerine getirebiliyoruz. Hatta 3D yazıcan çıkan parçalarla yapılmış gerçek silahlar olduğunu da biliyoruz. 

MakerBot'un CEO'su  Bre Prettis de, bu teknolojinin yakında her eve gireceğinin altını çiziyor ve 3D yazıcıların şu anda, akıllı telefonların ilk evresindeki dönemi yaşadığını anlatıyor. Akıllı telefonlar ortaya yeni çıktığında, özellikle de ilk iPhone piyasaya sürüldüğünde, yüksek fiyatları nedeniyle insanların bu cihazları gereksiz bulduğunu, "kendi fotoğrafımı neden çekeyim, dokunmatik ekranlı bir telefonla oturup internete girmek için niçin bin dolar ödeyeyim?" gibi eleştirilerin çok yoğun olduğunu hatırlatan  Bre Prettis, kısa süre içinde akıllı telefonların hayatın önemli bir parçası haline geldiğinin de altını çiziyor. 3D yazıcıların da önümüzdeki kısa zaman dilimi içinde, evlerin vazgeçilmez parçaları olacağını, bunun için sadece 3D nesne içeriği üretiminin artmasının beklendiğini söylüyor. Kendi ürünlerini ise, 3D yazıcı piyasasının iPhone'ları olarak tanımlıyor.

Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

3D yazıcılarla neredeyse her şey mümkün!

Apple'ın "temiz tasarım ve karizmatik ürün" formülünü kullanarak, 3D yazıcıları korkutucu bir teknik cihaz olmaktan çıkarıp oturma odalarına girebilecek bir ev aleti pozisyonuna sokmaya çalışan MakerBot bu sayede yaygınlaşan yazıcıların, 3D ekonomisini de beraberinde getireceğine inanıyor.

Piyasada rekabet de alabildiğine kızışıyor. Makerbot gayet karizmatik görünümlü Replicator Mini modelini 1.375 dolardan satarken bu hafta yeni bir üretici 499 dolara 3D yazıcılar satacağını duyurdu. Çok yakında bu fiyatı daha da aşağı çeken rekabetçi bir ürünü piyasada görmek şaşırtıcı olmayacaktır. 

Özellikle yeni evli ve bebek bekleyen çiftlerin veya genç anne babaların, çocuklarının gelişimine katkıda bulunacak oyuncaklar üretmek için yazıcılara büyük ilgi göstermeleri bekleniyor. Ardından da yaygınlaşan 3D yazıcıların, kendi ekonomisini oluşturarak terlikten, banyo kesesine, çataldan spatulaya, kas gevşetici masaj toplarından, özel tasarımlı tükenmez kalemlere, gözlük çerçevelerinden buzdolabı saklama kaplarına kadar çok sayıda ürünün 3D olarak satılacağı bir eko sistem yaratması bekleniyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

valla makerbot ceo'su kaşınıyor galiba. Apple o sektöre de el atarsa sende bundan sonra kendi kendine el atar durursun :)

Ortaya çıkan ürün plastik olduğuna göre iphone değilde galaxy yakıştırması daha uygun olurmuş. Hatta bu ürünler gelecekte Samsung'u zora sokabilir; herkes evinde kendi telefonunu yapıp androidini yükler 2000? de vermez.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir