Yeni rapora göre PC'nin geleceği Windows'ta!

Bu ilginç tahmine göre, iPad ve Android'li tabletlerin dünyasında, son kazanan Windows olacak!

  • Cenk Atlı
Yeni bir rapora göre PC'nin geleceği Windows'ta!

ABD merkezli market araştırmaları şirketi International Data Corporation (IDC) yayınladığı yeni bir raporda, Surface Pro 4 gibi Windows tabletlerinin Android ve iOS tabletleri açık ara geride bırakacağını iddia etti..

Geçtiğimiz gün yayınlanan raporda bu yıl tablet pazarının genel olarak 2015'e göre yüzde 5.9'luk bir düşüş yaşayacağı ve tablet satışlarının bu yıl 195 milyon ünite olarak gerçekleşeceği belirtildi. Fakat 2017'yle birlikte pazarın yine tek haneli bir büyüme yaşayacağı ve bunun da Google Pixel C, Apple iPad Pro ve Microsoft'un Surface serisi sayesinde olacağı öngörülüyor.

Firma daha önce de Windows telefonların yükselişine dair özgüveni yüksek bir tahminde bulunmuştu. IDC, bu yeni tahmininde ise 2016 itibariyle Windows tabanlı sistemlerin sökülebilir dizüstü/tablet pazarında yüzde 53.3'lük bir kullanım oranına ulaşacağına inandığını söyledi. Söz konusu oran bu cihazların mevcut kullanımında yüzde 73'lük bir artış olması anlamına geliyor. Aynı öngörüye göre firma 2020 itibariyle Microsoft Windows'un bu liderliğinin yüzde 74.6'ya erişeceği de belirtiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Tamamen taraflı bir rapor. Windows telefonlar yükselecekmiş, Windows tabletler uçacakmış, oldu olacak Apple ve Google firmaları batacak de tam olsun bari... Resmen Microsoft'a hizmet ediyor, Microsoft'un propagandasını, reklamını yapıyor...

@10 Mart 2016 21:09 Windows 10 yüklü bilgisayarların sayısı arttıkça aynı orantıda telefon,tablet,bilgisayar mağzalarının uygulamaları evrensel olduğu için kullanıcı saysıda doğal olarak artacak tahminler bunla alakalı android yüklü telefon sayısı kadar Windows telefon yok ama bilgisayar olacağı hatta geçeceğide gerçek :) Evrensel mağazanın kaymağını yiyecekler diyor adamlar.

@10 Mart 2016 21:09 Az kaldı yakında sende windows tablet ve telefon arayışı içindeolacaksın.

E ms akıllanıp Windows rt yerine normal Windows u tablete sokmayı geçde olsa akıl etti, ayrıca android tablet bir laptop tadını veremiyor ,android pc olamıyor....

Tabletler cep telefonlarından daha fonksiyonel olmadığı sürece zaten geleceği yok, bu da yazılımlar sayesinde olacaktır, öyle oyun yada sosyal paylaşım uygulamalarından yada ne bileyim basit arayüzlere sahip bir iki kırpma döndürme soldurma canlandırma sağlayan fotoğraf video müzik düzenleme uygulamalarından da bahsetmiyorum. Profesyonelce iş yapan programlardan bahsediyorum, yazıcı tarayıcı kamera çalıştırabilen, aygıt desteği sunabilen işletim sistemi hangisi olursa kesinlikle o kazanır

Surface pro 4 gerçekten hepsini geçebilir. Tek eksiği windows store un çok iyi olmaması ancak masaüstü uygulamaları sayesinde bu açığı kapanıyor

Hani nerde robotçular ve çürük elmacılar. Sonunda doğru ve tarafsız bir haber yapmış site. Doğruyu görünce kimse yorum yapmamış. Çünkü gerçekten de öyle olacak. Önümüzdeki 5 sene içinde PC ve Mobile' de Windows' un üstünlüğü olacak.

@10 Mart 2016 22:58 Tamam evlat sakin ol ve o elindeki klavyeyi yere bırak şimdi en büyük Microsoft başka büyük yok tamam mı rahatladın mı?

Windows phone için tahminleri pek gerçekçi olamamış ?? aynı yanlışı da bu sefer tablet piyasası için yapıyorlar.

@10 Mart 2016 23:26 Telefonla PC-tablet arasındaki farkı göremediniz galiba? Telefonlar bir mağazayla kısıtlanırken; PC'ler, tabletler ve 2si1 aradalar özgürce internetten nitelikli program indirebiliyor ve telefondan kat kat üstün performans sergiliyorlar.

Bugünü bir kenara yazın gelecekte Android ve ios olmayacak. Tüm cihazlar Windows olacak

@11 Mart 2016 00:10 Kardeş adresimi yazsam beynini bana gönderir misin? Çok beğendim hoşuma gitti. Ben de istiyom

Sanki pc nin geçmişi windowsta degildi de gelecegi windowsta olacakmis devam edicek yani

windows sen ve apple bir NOTE 5 kalemi gibi kalem yapamadınız..sizi kim alırki.? ancak aklını kiraya verenler alır..andoid sizi otlatır be..

@11 Mart 2016 10:34 Surface Pen ve Apple Pencil'dan haberiniz var mı?

Son çıkan Samsung tabletten sonra ipad'in işinin artık biteceğini düşünüyorum. Windows yüklü incecik bir tablet yapmışlar ben beğendim alacak olsam windows yüklü tablet alırdım.

Surface Book kullanıyorum çok memnunum. Daha önce de Surface Pro 1 ve Surface Pro 2 kullanmıştım. Surface Pro 2'den memnundum. Performans olarak başarılıydı ama daha büyük ekran ve harici ekran kartı ihtiyacı duyuyordum. Microsoft Surface Book ile beynimde kurduğum 2si1 tableti sundu. Surface Book serisinin önü çok açık. Surface Pro 4 ise daha küçük olduğu için tablet kullanımı için daha avantajlı. Şu anda aklımdaki cihaz modeli ise Surface Phone ve continuum özellikli mobile extender tablet

başlat menüsünü kaldırıp sonra yenilik diye geri getiren bir şirketten bahsediyoruz. 2010da da wp 2-3 seneye kadar uçacak deniyordu. yıl 2016 wp %1 mi ne.

Bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin

Bilgisayarla işi olmayanlar bunu anlamaz. Androidi işletim sistemi zannedenler var. Facebook'a takılmaktan öteye gidemeyen kullanıcılar burada neyin tartışıldığını anlamadan yazmışlar bişeyler. Kalabalık etmeye hakkınız var tabi ki...bildiğiniz bir şey olsa da yazsanız biz de öğrensek...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play