Yılan tarafından ısırıldı, verdiği tepkiyi herhalde yılan bile beklemiyordu

Bir yılanın bir adamı sırması haber niteliği taşımıyor olabilir. Peki ya bir adam bir yılanı ısırırsa...

Yılan tarafından ısırıldı, verdiği tepkiyi herhalde yılan bile beklemiyordu

Uyurken bir yılan tarafından ısırılsanız, vereceğiniz ilk tepkinin Hindistanlı Santosh Lohar’dan çok daha farklı olacağına eminiz. Zira Lohar, uyurken kendisini ısıran yılana misilleme yaparak yılanı ısırarak öldürdü!

Hindistan’ın Kharkhand kentindeki Panduka’da yaşayan 35 yaşındaki Lohar, sürüngenin saldırısına uğradığında uyuyordu ve sürüngeni demir bir çubukla hızla yakalayıp iki kez ısırmak gibi alışılmadık bir yöntem tercih etti. Ana işçi kampında saldırı meydana geldiğinde ormanlık alanda demiryolu hattı döşeme çalışmaları sürüyordu. Lohar, India Today ile yaptığı görüşmede yılanı neden ısırdığı sorulduğunda “Benim köyümde, bir yılan sizi ısırırsa, zehri etkisiz hale getirmek için onu iki kez ısırmanız gerektiğine dair bir inanç var” dedi.

Zehirli bir yılanın ısırığı ölümcül olsa da, bir insanın yılanı ısırması, kişiyi başka bir saldırıya maruz kalma riskiyle karşı karşıya bırakmanın dışında pek bir etkiye sahip olmayacaktır. Yılan zehri, sürüngen bezinde depolanır ve yalnızca kan dolaşımına girdiğinde tetiklenir, aksi takdirde, yalnızca protein benzeri bir madde olarak kalır. Hatta yılan zehri tıpta kanser, yüksek tansiyon, kalp krizi, felç, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılıyor.

Lohar’a saldıran yılanın türü doğrulanmadı ve Lohar hemen yakındaki bir hastaneye götürülerek kendisine bir panzehir verildi. Ertesi gün de taburcu edildi.

Hindistan Ulusal Sağlık Misyonu’na göre, demiryolu inşaatının devam ettiği Bihar bölgesi, Hindistan’da en fazla yılan ısırması saldırısının gerçekleştiği ilk üç bölgeden biri. Her yıl yılan ısırığı kaynaklı yaklaşık 4.500 ölüm gerçekleşiyor.