Yıllar sonra, IE'siz, Edge'li bir Windows 10!

Internet Explorer, onlarca yıl sonra, Windows 10 ile birlikte tarihi darbeyi yedi!

Yıllar sonra, IE'siz, Edge'li bir Windows 10!

Microsoft, uzun yıllar sonra ilk kez Internet Explorer'ın varsayılan web tarayıcısı olmadığı bir Windows yayınladı. Windows 10, IE yerine "yeni" web tarayıcısı Edge ile geliyor.

Edge yeni bir marka olsa da, aslında Internet Explorer'ın üzerinde önemli değişiklikler yapılmış ve çalışılmış bir sürümü. Edge, halen Trident motoruyla çalışıyor ancak bu, Edge ile IE arasında ortak noktaların çok olduğu anlamına gelmiyor. Microsoft, Edge ile birlikte IE'nin "eski" kodlarını motordan kaldırıyor ve rendering motorunu modern standartları destekleyecek biçimde güncelliyor. Yeni tarayıcı, Cortana entegrasyonu, içerik işaretleme ve yeni okuma modu gibi yenilikler de sunuyor.

İlk sonuçlar, Edge üzerindeki yoğun çalışmaların işe yaradığını, tarayıcının performans testlerinde Chrome'u geçtiğini gösteriyor. Edge'in arayüzü ise köşeli kenarları ve modern simgeleriyle Windows 10'a uyum gösteriyor. Gri ve siyah renklere ağırlık veren varsayılan tema hoşunuza gitmezse, koyu temayı da seçebilirsiniz. Ancak tarayıcıyı kişiselleştirme konusunda bundan ileri gidemiyorsunuz.

Microsoft'un yeni web tarayıcısı için Edge ismini seçmesinin önemli bir nedeni var. Tarayıcının simgesinin IE'nin simgesine benzemesi için "e" harfiyle başlaması gerekiyordu. Bu sayede IE'nin aklımıza kazıdığı küçük "e" harfli simgesi hayatını sürdürmüş oluyor.

Şimdiye kadarki Windows'larda bulunan Internet Explorer sürümleri, kullanıcıların çoğunu diğer tarayıcılara geçmekten alıkoyamamıştı. Edge, bunu başarırsa Windows 10'un yaygınlaşmasıyla birlikte pazar payında yavaş bir artış görecek. Ancak Google ve Mozilla'nın boş durmayacağını, firmaların Edge'i bir tehdit olarak algılayacaklarını ve web tarayıcılarını tüm güçleriyle yaymaya çalışacaklarını hesaba katmak gerekiyor.

Bununla birlikte Edge'in henüz kusursuz bir web tarayıcısı olmadığı bir gerçek. Tarayıcı henüz eklenti desteğine sahip değil ve bu eksiklik, Chrome'un işine yarayacaktır.

Microsoft'un 5 milyon kullanıcısının geri bildirimleriyle şekillendirdiği Edge, bakalım önümüzdeki aylarda ve yıllarda Windows 10 kullanıcılarının ilk tercihi olarak kalmayı başarabilecek mi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Haber biraz yanıltıcı olmuş. Windows 10'da varsayılan tarayıcı Edge fakat İnternet Explorer'da mevcut.

@29 Temmuz 2015 16:17 aynen katılıyorum

@29 Temmuz 2015 16:17 Helal lan sana IE her zaman var hala kullanıyorum o iğrenç chrome'u kullanmayacağım.

Yav miilet Edgeyi de, Chrome veya Firefox indirmek için kullanacak : )

Win 10 da ie de var ama varsayılan tarayıcı Edge

Windows 10'da İE11 halen var. Başlattan aratınca çıkıyor. Ve aynı zamanda Edge hiç de hızlı bir tarayıcı değil ! Chrome daha hızlı.

@29 Temmuz 2015 18:30 Tabiiiiiiiiiiiiiiiiiii........ Ayrıca bir tarayıcının hızlı olmasının sebebi sürekli kullandığından RAM'de tutuluyor olması (Superfetch). E sen Cıh-rome indirip sürekli kullanırsan daha hızlı olur ancak bendeki chrome (olsaydı) 128 MB RAM intel i386 işlemciyle Win7+Aero+Photoshop CS6/CC açık+1 sekme cıh-rome+bir de Windows gezgini penceresi açınca veren hızı veriyor.

ie çöp olmasa yeni tarayıcı yapmazlardı...

virtualboxta yükledim Windows 10 olmamış bu. tema çok amatörce duruyor. Linux temaları bile daha iyi.

ben beyenmedim edgei Çoğu sitede ufak buyuk uyumsuzluklar var. Sıkkullanılanları düzenlemek ölüm, daha cok yolu var edge nin ayrıca bu bildiğin metro arayuzundeki Explorer ın oyananmış verisonu gibi

ne elvedası olduğu yerde duruyor

İE ölmedi Windows'un içinde yaşıyor!

Bu yazıları okuyanda sanki İE bitmiş mahvolmuş da, herkes Chroma geçmiş de Microsoft acilen Edgeyi çıkarmış sanırsın. %67 civarında kullanım payıyla İE, yine kendisi ile yarışıyor. Chrome üçte birine gelebildimi acaba tarihte.

@29 Temmuz 2015 22:48 burada uydurana kadar iki kelime google'da aratsaydın bari. chrome ie'yi geçeli yıl oldu, android + pc chrome ile windows + wp ie'yi karşılaştırırsan chrome ie'nin 3-4 katı kadar kullanılıyormuş.

@30 Temmuz 2015 03:23 sen hala google'la mı arıyorsun....araştırmanı düzgün yaparsan onu bunu toplamana gerek kalmaz.

İe nin en büyük eksikliği eklenti desteğinin (yeterince) olmaması idi.Eğer Edge de eklenti desteği olmayacaksa yani Edge ye özel eklenti mağazası filan bulunmayacaksa İe ile aynı kaderi paylaşacağını tahmin etmek zor değil.

windows 10da ienin olmadığını sanan bir haber sitemiz var :(

Chrome u kaldirdim boşuna yer kaplamasin

valla yıllardır chrome kullanıyordum fakat son yıllarda yavaşlayıp sık sık çökmeye başlamıştı.win10 a geçince bir şans veriyim dedim çok güzel ve sade duruyor hemen yer imlerini de sekronize ettim şu an edge den yazıyorum . tek eksiği uzantılar onu da Microsoft uzantı desteği geleceğini söyledi.

windows 10 da internet explorer var.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost