Zararlı Reklam Engelleme Eklentilerine Tekme!

Google, milyonlarca kullanıcı tarafından indirilen reklam indirme eklentilerini mağazasından kaldırdı!

  • Zeynel A. Öztürk
Zararlı Reklam Engelleme Eklentilerine Tekme!

Reklam engelleme eklentileri her geçen gün daha çok kullanıcı tarafından web'i temizlemek için kullanılıyor. Kullanıcıların arttığı bir alanda, tecrübeli olmayan kullanıcıları kandırmaya yönelik zararlıların artması ise olağan bir sonuç.

Ücretli reklam engelleme hizmeti sunan AdGuard, yayınladığı bir raporda beş sahte eklentinin Chrome'un Web Mağazası'na girmeyi başardığını ve milyonlarca kullanıcı tarafından yüklendiğini söyledi.

Bu sahte eklentiler, Web Store'daki arama sonuçlarında en üstlerde görünebilmek için anahtar sözcükleri ve kodları kötüye kullanıyorlar. Gerçek reklam engelleme uygulamalarına benzer "adblocker" ve "ad block" gibi isimler seçen bu uygulamalar, bu sayede kullanıcılar tarafından indiriliyorlar. AdGuard'a göre 20 milyondan fazla kullanıcı, bu eklentileri indirip yükledi. Eklentilerden sadece bir tanesi, 10 milyon kez indirilmiş.

Sahte eklentiler, gerçek eklentinin kodlarını tamamen kopyaladığı için iddia ettiği işlevleri sunuyor. Ancak buna ek olarak kendi zararlı kodlarını da devreye sokarak kullanıcının tarama bilgilerini ele geçiriyorlar.

AdGuard tarafından Google'a bildirilen ve mağazadan kaldırılan beş uygulama, şunlar idi:

  • AdRemover for Google Chrome™
  • uBlock Plus
  • Adblock Pro
  • HD for YouTube™
  • Webutation

Uygulamaların gerçek gibi görünmek için "ticari marka" simgesini kullanmaları da ilginç bir ayrıntı. Reklam engelleyici kullanmak istiyorsanız, öncelikle araştırma yapmaya ve indireceğiniz eklentinin tanınmış kaynaklar tarafından önerilmiş olmasına dikkat edin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Yazılımları korkarak yüklüyoruz. Güncelleştirmelerden bile korkuyoruz. Diğer taraftan web sitelerindeki reklamlar virüs saçıyor. Bu virüsler root korumasını bile aşıyor ve flaşlama gerekiyor. Bu yüzden herkese özellikle yaşlılara Opera Mini'yi tavsiye ederim. Diğer taraftan tüm telefon üreticilerine tavsiyem Xperia Companion gibi bir programı kullanıcılarına sunmalarıdır. Vestel bu sözüm senin için de geçerli. QFIL falan müşterileri uğraştırmayın! Müşteriler güvenle telefonlarını flaşlasınlar!..

Sen de yorum yaz