Centrino’lu yeni Tablet PC

Günümüzde iki önemli gelişmeden oldukça konuşuluyor: Bunlardan biri Tablet PC, diğeri de Intel’in Centrino konsepti. Acer her iki teknolojiyi TravelMate C110 adı altında birleştirdi.

Acer Travelmate C110TCI İnceleme
CHIP Online Notu 77
Mobil Herkül:Hatırlayacaksınız, geçen aylarda Acer’in TravelMate serisinden hem dizüstü hem de tablet PC olarak kullanılabilen C100 ürününü incelemiş, bu özelliğinden dolayı da hibrid olarak adlandırmıştık. İyi de bir performansa sahip olan bu ürün, kablosuz haberleşmede zayıftı. Bunun üzerine Acer bir öncekinin eksiklerini kapatan yepyeni bir ürün ile kullanıcıların karşısına çıktı. TravelMate C110 olarak adlandırılan bu yeni ürün, Centrino teknolojisine sahip bir Hibrid PC. Hem dizüstü PC hem de tablet PC olarak kullanılabilen C110’da Pentium M işlemcisi, Intel 855GM chipseti ve Intel Pro/Wireless 2100 W-Lan çözümü var. Bu da beraberinde Centrino konseptinin en büyük özellikleri olan düşük güç tüketiminde yüksek performansı ve uzun pil ömrünü getiriyor. Acer TravelMate C110 sadece bu özelliği ile ilgi çekmiyor kuşkusuz. Örneğin W-Lan’ın yanı sıra Bluetooth, kızılötesi, 10/100 Mbps Fast Ethernet ve ITU V.92 standardını destekleyen 56Kbps Modem bağlantısı C110’un dünyaya açılan pencereleri. 900 Mhz’lik Ultra Low Voltage Pentium M işlemcisi, entegre grafik arabirimli 855GM chipseti ve 512 Mbyte’lık DDR bellek de ürünün, kullanıcıların birçok isteğini bekletmeden karşılamasını sağlayabilmek için kullanılmış. 40 Gbyte kapasiteli disk, DVD/CD-RW optik sürücüsü ve disket sürücüsü de standart olarak yer alıyor. Yalnız bu ürünlerin harici olduğunu belirtmeliyiz, yani DVD/CD-RW Firewire, disket sürücüsü de USB arabirimini kullanarak sisteme dahil ediliyor. Bu ikisi kullanıldığında geriye bir tane boş USB yuvası kalıyor. USB 2.0 ve Firewire arabirimleri dışında bir de 1 adet PCMCIA (PC-Card Type II) yuvası mevcut.

Başarılı ergonomi: Stabil, hafif ve performanslı
Ergonomisi ile de göze çarpan C110, oldukça hafif olması ile beğenimizi kazandı. Ama kullanılan pillerin yaklaşık üç saatlik bir çalışma süresine sahip olmalarını yeterli bulmadık. Nedeni, Acer’in daha önce test imkanı bulduğumuz bir önceki Tablet PC ürününün de aynı pil ömrüne sahip olması. Üstelik bu üründe daha çok güç çeken 800 MHz’lik Pentium III M işlemcisi vardı. 10.4”XGA TFT LCD ekran yüksek çözünürlükleri destekliyor ve Tablet PC için yeterli, ancak ekran boyutu dizüstü bilgisayar için küçük kalıyor. Üründe beğendiğimiz bir diğer özellik de üzerinde çeşitli kısayol tuşları olması. Böylece tek bir tuş ile Explorer ve Outlook açılabiliyor. Ayrıca iki tuşun isteğe göre programlanabilmesi de iyi düşünülmüş. Buna ek olarak kablosuz ile kablolu ağ arasında geçiş sağlayan ve Wireless özelliğini kapatan bir tuşun olması da büyük bir avantaj.

Güçlerin birleşimi: Dizüstü ve Tablet PC bir arada
Acer Travelmate C110’u yanındaki mandalları açmak ve ekranı 180 derece döndürmek suretiyle dizüstü PC görünümünden Tablet PC görünümüne geçirmek mümkün. Windows XP Tablet PC sürümü yüklü olan bu üründe isteğe göre yatay veya dikey çalışılabiliyor. Bunun için bir kısayolun olması iyi düşünülmüş bir artı nokta. Neticede taşınabilirliğe önem veren kişilerin bu ürün ile her isteklerini karşılayabilecekleri bir gerçek. Sayısız bağlantı seçenekleri ve donanım seçimin iyi olması ürüne ciddi bir performans artışı yaşatıyor. Buna ek olarak ergonomisi ile de beğenimizi topluyor. Duruma göre dizüstü şeklini alabilmesi C110’u diğer Tablet PC ürünlerinden farklılaştırıyor.
Teknik Özellikler
Ürün Modeli Acer Travelmate C110TCI
Ürün Markası Acer
CHIP Online Notu
77
Okuyucu Yorumları