3COM Auri TA5 incelemesi UMPC Türkiye'de

Ultra Mobil PC'lere ilgi duyanların dikkatini çekebilecek bir ürün.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
51
Auri TA5, beraberinde Service Pack 3 yüklü Windows XP ile birlikte gelen ve 5" ekranı ile dikkat çeken bir Ultra Mobil PC, kısa adıyla UMPC. Windows XP'nin hem dokunmatik ekranlı bilgisayarlar için tasarlanmamış olması hem de 5" gibi küçük ekranlar için uygun olmaması ürünün kullanım kolaylığına kimi zaman gölge düşürebiliyor. Öte yandan diğer UMPC'lerde görmeye pek alışık olmadığımız iki adet USB 2.0 portu takdire şayan. TA5, kullanılabilirliği iyileştirmek için ürünle birlikte bir Stylus'u kullanıcılara sunarken ekranın sol kısmında yer alan sağ ve sol fare tuşları da işleri kolaylaştırıyor. Auri'nin sağ kısımdaki trackpad ve touchpad karışımı imleç kontrol cihazı ise yukarı-aşağı hareketler için uygun olsa da sağ-sol yapmak istediğiniz zaman başparmağınıza epeyce iş düşüyor. Klavye konusunda XP'nin ekran klavyesi yetersiz kaldığı için beraberinde Comfort Keys Pro ile gelen ürün, özellikle de kutucuklara herhangi bir şey girmeniz gerektiğinde size zor anlar yaşayabiliyor. Tabii ki isteyen kullanıcılar USB portu üzerinden bir klavye bağlayabilir fakat klavyeyi her zaman yanınızda taşımanız mümkün değil. Son olarak ürünün fan sesi biraz daha alçak olabilirdi.
Özetle

350 gram ağırlığı ile taşınabilirlik konusunda çok başarılı olan Auri TA5, Linux ile çok daha kolay bir kullanım sunabilir.

3COM Auri TA5 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli 3COM Auri TA5
Ürün Türü Tablet PC
CHIP Online Notu 51
Üretici 3COM
Teknik Detaylar
İşlemci: Intel Atom Z510, 1.1 GHz
Ekran: 5" LCD Slim Panel 800*480
Bellek: 1GB DDR2 genişletilebilir
Sabit disk: SanDisk PSSD 16G, Maks. 32 GB
Giriş/Çıkışlar: 2 X USB 2.0
Boyutlar ve ağırlık: 160 x 95 x22 mm, 0.35 kg

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bu bilgisayarla Half-Life gibi oyunlarda oynanabilir. Düşünüyorumda uzun yol seyahatinde yanımdaki arkadaşımla Half-Life oynadığımı. Ne kadar ilginç.

bu cihazla half life i 1 saar oynarsin

Cihaz bende var Şarj ı 100% iken 100DK Yani 1 Saat 40 DK Gidiyo. Windows 7 de HD Video oynatabiliyor 1080p Linux kurulmuyoyor. Ubuntu , Centos denedim Live halide 30 sn Sonra Donuyor. Kendi Wifisi biraz dandik. Biraz kaba ama güzel aygıt Almanızı tavsiye ederim. USB Boot özelliği var istediğiniz işletim sisteminin kurun ister küçük server olarak kullanın :)

Sen de yorum yaz