Creamware Luna II incelemesi Profesyonel Ses Kartı

PC'lerin yaygınlaşması ve yazılım / donanım açısından gittikçe gelişmesi, ev kullanıcısı / profesyonel kullanıcı ayrımını gittikçe inceltiyor.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
82
Bir anlamda uygun yazılım ve donanımı bulan kullanıcılar, çuval dolusu para ödemeden profesyonel kalitede işlere imza atabiliyor. Tabii ki nihai sonuç itibariyle yetenek ve beceri her zaman en önemli faktörlerse de "alet işler el övünür" sözünü unutmamak gerek.Creamware, uzun süredir profesyonel anlamda Audio yazılımı/donanımı üreten bir şirket. Kısa bir süre içinde ülkemiz piyasasına distribütör bazında girmeye hazırlanan Creamware, bu doğrultuda Luna II kartını incelememiz için test merkezimize gönderdi. Luna II, Creamware'in Scope Fusion Platform'u adını verdiği bir aileye ait. Şirket'in ürün yelpazesinin çok geniş olması, ürünlerini belli sınıflara ayırmasını bir mecburiyet haline getiriyor. Zira www.creamware.com'da da görebileceğiniz gibi Creamware, ses kayıt/edit gibi konularda profesyonel özelliklere sahip onlarca yazılım ve donanımın üreticisi. Test merkezimize gönderilen Luna II'nin Creamware'in giriş seviyesi ürünlerinden biri olduğunu belirtmeliyiz. Öte yandan kart, sahip olduğu 3 adet DSP chip'i, mükemmel yazılım desteği ve uygun sayılabilecek fiyatı sayesinde özellikle ev stüdyosu sahibi kullanıcıları kesinlikle tatmin edebilecek güçte. Kuşkusuz Luna II'nin 24bit/96KHz normlarında örnekleme yapabildiğini söylemeye gerek yok. Ayrıca ULLI (Ultra Low Latency Interface) sayesinde kayıt sırasında pek çok müzisyene sorun çıkaran gecikme süresi problemi, neredeyse tamamen ortadan kaldırılmış (1ms). Donanım destekli ASIO desteği sayesinde Luna II, Cubase ya da Cakewalk gibi yazılımlara kolayca performanslı bir şekilde entegre olabiliyor. Kart üzerindeki Stereo Analog giriş/çıkış, SP/DIF giriş/çıkışı ve MIDI giriş/çıkışları size yetmiyorsa Creamware'in desteklediği Z-Link arayüzü üzerinden Luna II'ye bağlayabileceğiniz Luna 2496 I/O Box ya da ADAT kartı gibi ek donanımlarla I/O olanaklarınızı genişletebilirsiniz. Luna II'nin en dikkat çekici özelliklerinden biri de tabii ki gerçek zamanlı efektleri. Kartın 3 DSP tarafından donanımsal olarak desteklediği Delay, Reverb ve Chorus gibi 15 adet efekt, CPU'ya yüklenilmeden neredeyse tamamen kart üzerinde gerçekleştiriliyor. Ürün, özellikle bazı ek genişleme bileşenleri de satın alındığı takdirde, profesyonel müzik stüdyolarının demirbaş donanımı olabilecek kadar başarılı.
Özetle

Müzikle amatör ya da profesyonel olarak ilgileniyorsanız, yazmakla bitmeyecek özellikleri ve uygun fiyatı sayesinde Luna II'yi seveceksiniz.

Creamware Luna II Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Creamware Luna II
Ürün Türü Ses Kartı
CHIP Online Notu 82
Üretici Creamware

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

aynı ses akrtını kullanıorum asio sürücülerinde sorunçıkıyor

Bu ses kartını kullanmak istiyorum elimde mevcut fakat hiçbir yerde yazılımını bulamadım ve bilgisayarıma yükleyemiyorum.

Birincisi o ses kartı gerçekten profosyonel bir stüdyodur. Müzikten anlayana tabiki ... İkincisi bu işle ve bu ses kartı ile uğraşmak için müziği ses bilimi olarak kabul edip stüdyo mutfağına oturmak gerekir.
Üçüncüsü bu ses kartını 7 yıl önce tanıtsaydınız size hak verirdim. 7 yıl öncesinin kartı bu . Şimdi o firma uazy teknolojisi sunuyor. Ama dediğim gibi kablolardan stüdyodan ve müzik denen ses biliminden anlayan için idealdir. Yoksa elinizde uzay teknolojiside olsa kendinizi birşey yapıyor hacasına sokmaktan başka bir şey yapamazsınız.

CHIP Online'ın notu:
7 değil 8 yıl önce tanıtmışız; bu inceleme 30 Temmuz 2002 tarihlidir, yazının sağ üstünde görebilirsiniz.

Sene 2014 aynı ses kartını hala kullanıyorum windows 7 driver li tabi :D

o eski bi sorundu suan 2014 deyiz guncelleme geldi ve asio da sıkıntı yok suan bıle solemek gerekırse gayet başarılı olarak görüyorum ayrıca sinyal kaybı olmadan sesi iletmesi ayrı bi farkındalık sonic core işin hakkını verıyor gercekten..

Sen de yorum yaz