Foxconn 45CS incelemesi Mini mini Atom

Yüksek adette USB yuvası ve SATA II desteğiyle basit işleriniz için kullanabileceğiniz ideal bir ATOM işlemcili anakart.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
68
  • 5.1 ses desteği
  • 6 adet USB desteği
  • 2 adet SATA II desteği
Atom işlemcili anakartlar hayatımıza girdiğinden bu yana hayat bazı alanlarda daha da kolaylaştı. Özellikle basit işler için büyük paralar harcayıp performansının yarısını bile kullanmayacağımız sistemler kurmak yerine artık daha ucuz ve basit bilgisayarlara sahip olabiliyoruz. Foxconn'un ürünü de bunlardan birisi. İlk bakışta anakartın üzerinde bir adet PCI yuvası görüyoruz ki bu da ürünün genişleme açısından kısıtlı olduğunu gösteriyor. Fakat zaten bu ürünün üzerine çok yüksek bir ekran kartı koymayacağımızı hesapladığımızda çok önem taşımıyor. En çok hoşumuza giden özellik 2 adet SATA II yuvası olması. Bu sayede daha çok depolama alanına kavuşabiliriz. Ürünün arka tarafında bulunan 4 adet USB giriş de başka bir olumlu özellik. Ayrıca 2 adet USB bağlantısı da dahili olarak destekleniyor. Dâhili Realtek ALC622 ses çipi sayesinde ürün 5.1 ses desteği veriyor. Ayrıca arka tarafında seri, paralel ve VGA çıkışları da ürünün diğer özelliklerinden. Özetle uygun bir kasa ile bu anakartın özellikle 2 adet SATA II yuvası sayesinde geniş depolama özelliğinden faydalanarak kendinize dilediğiniz gibi, basit işlerinizi görebileceğiniz bir sistem toplayabilirsiniz.
Özetle

Yüksek adette USB yuvası ve SATA II desteğiyle basit işleriniz için kullanabileceğiniz ideal bir ATOM işlemcili anakart.

Foxconn 45CS Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Foxconn 45CS
Ürün Türü Anakart
CHIP Online Notu 68
Üretici Foxconn
Teknik Detaylar
Form faktör MiniITX
İşlemci Intel Atom 230 işlemci 1.6 GHz
Yonga seti Intel 945GC + ICH7
FSB hızı 533 MHz
Bellek yuvası 1 x DDR2 533
Yuva sayısı 1 X PCI

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

hoş aslında sadce benim gibi nete takılanlar için ideal tabi bu fiyat ile doğru orantıda olursa.

100-110 dolar civarında bir fiyatla pek de ekonomik pc toplanmaz bence.

ben 70$'a görmüştüm bir atom işlemcili anakart.Mağaza ismini vermek olmaz burda ama sanal bir market deyim siz anlayın:-p

anakartı inceledim, yanına rem, hdd, falan filan derken, bi masa üstü bilgisayarı yapmaya kalktığımızda 500 tl yi geçiyor. 100-200 daha fazla veririm, daha bi bilgisayar toplayabilirim. bence bu paraya değmez.

Bu kartı normal bir bilgisayarla karşılaştıran arkadaşlar yanılıyorsunuz. Bu kartın amacı farklı, sürekli çalışan bir küçük sunucu olarak kullanabilirsiniz, bir 2.5" disk ile ortalama enerji sarfiyatı 35W dır. Sizin hangi bilgisayarınız bu sarfiyatda çalışır. Bir salonda LCD TV ye bağlayabilirsiniz. Mediaserver yapabilirsiniz. Ancak yoğun kullandığınızda fansız olması yetmiyor, çok ısınabiliyor. Eksik tarafı 230 serisi işlemci olduğundan işlemci hızını değiştiremiyor.
AÇ.

Bir linux dağıtımla home-network ün bir parçası yaptım. indirme merkezi olarak da görev yapıyor. Elektrik zamlarından sonra normal bilgisayarlar bu görevi yürütemiyor. 1/3 enerji harcıyor. Uygun bir chipset olsaydı, bu değerler daha aşağı çekilebilirdi. 64bit linux da artılarından.
Güç kaynağı olarak da örnek olarak fansız picoPS 150W tavsiye ederim. Sistemde ses yok.
AÇ.

Bende bu anakartı aldım.Çok memnunum.Ancak bir sorum olacak.(Chip editörleri bu mesajı onaylarken cevapta yazarsanız çok sevinirim)İncelemede değinilmemiş.Anakart üzerinde kızılötesi adaptör var.Ancak buna göre gözlerden bulamadım.Nerede bulabilirim?

Sen de yorum yaz