Deskjet 4515'i değerlendirdik.

Fotoğraf baskısı da dahil hepsi bir arada yazıcı arayanlara hitap eden Deskjet 4515'i değerlendirdik

CHIP Online Notu 81
  • Performans
  • Tasarım
  • Kullanım
  • Kablosuz ağ
  • Uygun fiyat
  • Kartuş değiştirirken hata verebiliyor
  • Ekran dokunmatiği

Yazıcıların geçmişinden bugüne gösterdikleri gelişimi dikkate aldığımızda, onları teknoloji dünyasının en ağır gelişim gösteren ürün segmenti olarak nitelendirirsek sanırız ki yanılmış olmayız. Elbette artık sayfa çıkış hızları, baskı kaliteleri, güç ve kartuş tüketimleri eskisine nazaran çok daha iyi seviyede. Öte yandan daha az gürültülü ve hatta gürültüsüz çalışıyorlar. Ayrıca kablosuz bağlantı ve teknolojinin diğer nimetlerinden de faydalandılar. Ancak temeldeki en büyük sorun hala yerli yerinde duruyor: Kartuş problemi, kafa temizliği ve yüksek kartuş maliyetleri halen kullanıcıları düşündüren etkenler. Peki, bugün inceleyeceğimiz Deskjet 4515 kullanıcılara neler sunuyor? Şimdi hep birlikte yazıcıya daha yakından bakalım.

Hepsi bir arada çözüm

HP'nin Deskjet 4515 modeli hepsi bir arada çözüm olarak sunuluyor. Yazıcı baskı yapabiliyor, kopyalama ve tarama işlevlerini yerine getirebiliyor ve öte yandan fotoğraf baskısı da alabiliyor. Önce kısaca yazıcının tasarımına değinelim.

Siyah renkli yapıda olan Deskjet 4515, standart boyutlara sahip. Ona masa üzerinde biraz yer ayırmanız gerekiyor. Alt kısımda kağıt tepsisi, ön yüzde dokunmatik bir ekranı ve hemen onun yanında SD kart girişini görebiliyoruz. USB yoluyla kolaylıkla bağlanabilen yazıcı fazlasıyla hızlı şekilde kullanıma hazır hale gelebiliyor.

Deskjet 4515'in orta kapağını kaldırarak kartuşlara erişebiliyorsunuz. Kartuş değişimi oldukça kolay. Kapağı açınca kartuşlar değiştirilmek üzere orta kısma ilerliyor. Kartuşu yenisi ile değiştirdikten sonra kapağı kapattığınızda yazıcı kullanıma hazır hale geliyor. Ancak bu noktada Deskjet 4515 ile ilgili olarak şunu da söylemek lazım: Kartuş değiştirdikten sonra bazen kartuşlar tanınmayabiliyor. Biz kartuş değiştirirken yazıcının yeni kartuşu tanıması için işlemi birkaç kez tekrarlamak durumunda kaldık. Ürünü yakından incelerken buna dikkat etmekte fayda var.

Baskı kalitesi

Deskjet 4515'in performansından bahsedelim. Yazıcının özellikle fotoğraf baskısı üzerinde durduk. Yazıcıyla pek çok fotoğraf baskısı alma şansımız oldu. Aldığımız sonuçlar oldukça etkileyiciydi. Renk doygunluğu gayet yerinde fotoğraflar basabilen cihazın performansını rakamsal olarak değerlendirmemiz gerekirse 10 üzerinden 8 verdiğimizi söyleyebiliriz. Gerek fotoğraf baskısı, gerek standart yazdırma işlemlerinde hızıyla da iyi bir performans sergileyen Deskjet 4515, pek çok yazıcıya oranla çok daha sessiz çalışmasıyla da beğenimizi kazandı.

Deskjet 4515, kablosuz bağlantı desteği sunuyor. Wi-Fi üzerinden bağlanabileceğiniz cihaz, böylece ağ üzerinden kullanım imkanı sağlıyor. Bunun yanında mobil uygulama sayesinde cep telefonu ve tablet üzerinden de bağlanmak mümkün. Bunun için HP Printer Control uygulamasını indirmeniz gerekiyor.

Kolay kullanılabilmesi için dokunmatik olarak yerleştirilen ekrana da değinelim. Yazıcıyla ilgili tüm ayarları bu ekranı kullanarak yapılandırabiliyorsunuz. Ancak bazen algılamada sorun yaşatabiliyor. Bu nedenle ekranı kullanırken biraz fazla bastırmanız gerekebiliyor.

Son olarak Deskjet 4515'in kartuş kullanımından bahsedelim. Özellikle renkli fotoğraf baskısında kaliteyi en iyi seviyeye getirdiğinizde renkli kartuşu çabuk tüketmeniz mümkün. Üç renkli kartuş fiyatı ise yaklaşık 30 TL civarında. Muadillerinde de durum pek farklı değil elbette, hatta daha pahalılarını görebiliyoruz. Ancak yine de kartuş fiyatları yazıcı tarafında halen kullanıcıları en çok düşündüren etkenler arasında olması üzücü doğrusu. Neyse ki, Deskjet 4515 kutu içeriğinde birer siyah ve renkli kartuş bulunduruyor.

Özetle

Deskjet 4515, kolay ve kompakt kullanım sunuyor. Baskı, kopyalama, tarama ve fotoğraf baskısı ile hepsi bir arada çözüm sunmasıyla oldukça işlevsel. Yazıcı baskı kalitesini gayet beğendiğimiz cihazın fotoğraf baskı kalitesini de renkli ve canlı olması ona performans anlamında büyük puan kazandırıyor. Bahsettiğimiz gibi ufak tefek eksileri ise pek çok modelde karşılaştığımız gibi Deskjet 4515'te de mevcut. Ancak bunların dışında yazıcıyı fazlasıyla beğendiğimizi söyleyebiliriz.

HP Deskjet 4515'in fiyatı ise 378 TL civarında.

Kimler Almalı

HP Deskjet 4515, fotoğraf baskısı da dahil olmak üzere hepsi bir arada yazıcı arayan kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.

Alternatifleri

Eğer satın almak istediğiniz yazıcıda fotoğraf baskısı olmasın istiyorsanız Deskjet 4515'e alternatif olarak Canon Pixma MG3550BK modelini gösterebiliriz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli HP Deskjet 4515
Ürün Markası HP
CHIP Online Notu
81
Yazıcı Tipi Çok fonksiyonlu
Baskı Teknolojisi HP Thermal Mürekkep Püskürtmeli
Baskı Türü Renkli
Baskı Kalitesi 4800x1200 renkli, 1200x600 s/b
Siyah baskı hızı ISO: Dakikada 8,8 sayfa Taslak: Dakikada 21 sayfaya kadar
Renkli baskı hızı ISO:Dakikada 5,2 sayfaya kadar Taslak:Dakikada 17 sayfaya kadar
Ekran 6.74 cm dokunmatik
Bağlantılar USB, 802.11 b/g/n Wi-Fi
Okuyucu Yorumları