HP DeskJet Ink Advantage testte

Yazıcı kullanımından mustarip olanlar, DeskJet Ink Advantage ile rahat bir nefes alabilirler.

CHIP Online Notu 84
  • Baskı hızı
  • Baskı kalitesi
  • Kolay kullanım
  • Kablosuz bağlantı
  • Ethernet yok, SD kart yok
  • USB kablosu kutu içeriğinde yok

Yazıcılar, belki de teknoloji dünyasının en ağır gelişen cihazları arasında yer alıyor. Baskı öncesi hazırlığı, bitmeksizin çıkarttığı sorunlar, ağda görünmesine rağmen bağlanma konusunda nazlı davranması ve elbette kartuşla yaşadığı fırtınalı ilişkisi ile hayatında bir yazıcı olanlara büyük sabır gerektirdiği -bir yazıcı kullanmış olanların da katılacağını düşündüğümüz gibi- tecrübeyle sabit bir gerçek. Elbette öte yandan işe yaradıkları da öyle. Bu gerçeği sanırım hiç kimse yadsıyamaz. Fakat güzel haber, son zamanlarda artık eski tip yazıcılarda karşılaştığımız sorunlarla neredeyse hiç karşılaşmıyoruz. Teknolojinin nimetlerinden pek çok anlamda ağır da olsa faydalanan yazıcılar, artık eskisine nazaran daha az sorun çıkartan, daha iyi baskı kaliteleri ortaya koyan, ağ yetenekleriyle paylaşıma açık olan ve kolay kullanılabilir cihazlara dönüştüler. Elbette bunun yanında tasarruflu olmalarıyla kartuş, kağıt ve enerji sarfiyatını da sınırlamayı ihmal etmediler. Bugün inceleyeceğimiz HP'nin DeskJet Ink Advantage 5575 modeli de bunlardan biri...

Tasarım ve kullanılabilirlik

Tasarım ve kullanılabilirlik

HP'nin DeskJet Ink Advantage 5575 yazıcı modeli, tasarımıyla şık göründüğü kadar yerine getirdiği fonksiyonlarıyla da gayet kullanışlı bir yazıcı. Siyah renkli tasarımıyla şık görünen yazıcı, masa üzerinde çok büyük bir alanı da işgal etmiyor. Bu haliyle küçük ofisler ve evler için gayet kullanışlı olan yazıcı, üzerinde kullanılabilirlik hanesine artı puan getirecek bir ekran bulunduruyor. Dokunmatik panelden oluşan bu ekran 2.2 inç boyutunda ve renkli. Bu ekran sayesinde yazıcının ayarlarını buradan yönetebiliyor, kartuş durumunu görebiliyor ve daha pek çok ayarı halledebiliyorsunuz.

Yazıcının bağlantıları arasında arka kısımda bir güç girişi ve USB noktası görüyoruz. Bunun dışında herhangi fiziksel bir bağlantı ise yok. Cihazı ağa dahil etmek için Wi-Fi'ı kullanıyorsunuz. Kablosuz erişim elbette konfor sağlıyor, fakat bir Ethernet portu da görmek iyi olabilirdi. Öte yandan bir SD kart slotu da yazıcıda bulunmuyor. Bir diğer eleştirimizse, ön kısımda ek bir USB portu daha yerleştirilse, kullanılabilirlik çok daha arttırılabilirdi yönünde olacak. Arka kısımdaki USB portunu kullanarak yazıcıyı bilgisayara bağlayabiliyorsunuz. Fakat bunun için de ayrıca bir USB kablosuna ihtiyacınız var. Kutu içeriğinde bir USB kablosu bulunmuyor.

Performans

Performans

Performans noktasına gelecek olursak, DeskJet Ink Advantage 5575'in gayet performanslı çalıştığını söyleyebiliriz. Test sürecimizde ofisimizde aktif olarak uzunca bir süre kullandığımız yazıcı, hiç tıklamadı. Dergi süreçleri içinde kullanarak sayfalarca hem renkli hem siyah beyaz çıktı aldığımızı düşünürsek, bu gayet iyi bir sonuç.

Yazıcıyı USB kablosu üzerinden direk bir bilgisayar üzerinden kullanmanın yanında kablosuz ağ üzerinden farklı bilgisayarlar ve mobil platformlarla da kullanma şansımız oldu. Burada da bizi tatmin ettiğini söyleyelim.

HP termal mürekkep püskürtme teknolojisini kullanan DeskJet Ink Advantage 5575, baskı hızıyla dakikada 12 saniye, renklide ise dakikada 8 sayfa çıkartabiliyor. İster tek sayfa, ister arkalı önlü çıktı alabileceğiniz yazıcı, elbette yalnızca yazıcı fonksiyonlarını bulundurmuyor. Bunun yanında bir tarayıcı gibi de çalışan cihaz, öte yandan kopyalama işlevini de üstleniyor.

Baskı noktasında normal çıktıların yanında fotoğraf da bastırma imkanı bulduğumuz DeskJet Ink Advantage 5575, bu anlamda da hem hızlı hem de kaliteli sonuçlar üretebiliyor. Aldığımız örneklerde, renklerin oldukça canlı olduğunu gördük.

Özetle

Sonuç olarak DeskJet Ink Advantage 5575, ev kullanımları kadar küçük ve orta ölçekli ofisler tarafından da tercih edilebilecek bir yazıcı. Çok fonksiyonlu olmasıyla ihtiyaç duyulan her işlevi başarılı bir şekilde yerine getiren cihaz, üzerindeki ekranla da kolay bir kullanım sergiliyor.

DeskJet Ink Advantage 5575'in fiyatı ise 400 TL civarında.

Kimler Almalı

DeskJet Ink Advantage 5575, ev kullanımları kadar küçük ve orta ölçekli ofisler için uygun olabilir.

Alternatifleri

HP DeskJet Ink Advantage 5575'e alternatif olarak Brother J3720 de incelenebilir.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli HP DeskJet Ink Advantage 5575
Ürün Markası HP
CHIP Online Notu
84
Teknoloji HP Termal Mürekkep Püskürtmeli
LCD Ekran 2.2 inç (Renkli - Dokunmatik)
İlk Sayfa Çıkış Hızı 19 saniye (siyah), 22 saniye (renkli)
Baskı Kapasitesi (Aylık, A4) 1000 sayfaya kadar
Baskı Hızı (Siyah/Beyaz) 12 s/dk (ISO), 21 s/dk
Baskı Hızı (Renkli) 8 s/dk (ISO), 21 s/dk
Bağlantılar USB 2.0, Wi-Fi, Ethernet
Boyutlar 454 x 410 x 154 mm
Ağırlık 6.82 kg
Okuyucu Yorumları