Huawei MateBook X Pro 2021 İnceleme

Huaewei'nin yenilediği MateBook X Pro'yu tüm detaylarıyla inceledik! İşte Huawei'nin yenilediği MateBook X Pro hakkında bilmeniz gereken her şey!

CHIP Online Notu 90
  • Premium tasarım
  • Ultra ince ve hafif
  • 3K parlak ekran
  • Intel Irix Xe grafik performansı
  • Yüksek işlem kapasitesi
  • Çoklu Ekran İş Birliği özelliği
  • Bağlantı genişliği
  • Gömme kamera & parmak izi sensörü
  • Erişilmesi zor fiyatı

Huawei'nin dizüstü bilgisayarları gelmeye devam ediyor. Yeni modellerle tanıştığımız gibi, öte yandan selef modellerin yenilenenleri de aileye katılmaya başladı. Bunlardan biri de elimizdeki MateBook X Pro modeli.

Bilindiği gibi Huawei, ilk kez geçtiğimiz sene MateBook X Pro dizüstü bilgisayarını duyurmuş ve bizler de incelemesini gerçekleştirmiştik. Hazır yeni Intel işlemciler de gelmişken selef modelini elden geçiren Huawei, ortaya 2021 yılının MateBook X Pro'sunu çıkardı.

Bu laptop bir süredir bizde ve bu süre zarfında da gerçekten çok keyifli şekilde kullandık. Gerek günlük yaşantımızda, gerek ofis çalışmaları için elimizi kolaylaştıran yeni MateBook X Pro'da grafik tarafı da güncellenmiş. Intel Iris Xe GPU'sundan güç sağlayan yeni laptop, daha pek çok heyecan verici detaya sahip. Şimdi gelin MateBook X Pro'ya yakından bakalım.

Huawei MateBook X Pro Tasarımı Nasıl?

Huawei MateBook X Pro Tasarımı Nasıl?

Yeni MateBook X Pro, tasarım çizgisini koruyor ve yine karşımıza fazlasıyla profesyonel görünen, premium tasarımlı bir dizüstü bilgisayar şeklinde çıkıyor. Neresinden bakarsanız bakın, neresinden tutarsanız tutun, pürüzsüz metal gövdesiyle güzel görünen - güzel bir his bırakan laptop, sadece 1.3 kilogram ağırlığında olmasıyla da fevkalade taşınabilir yapıda. Açıkçası bu benim için fazlasıyla önemli, zira evde ve ofiste aynı laptop'ı kullanıyorum ve ofise giderken eve dönerken laptop her zaman sırt çantamda oluyor. Hafiflik benim için elzem. Bu anlamda yeni MateBook X Pro bir hayli işimi kolaylaştırdı diyebilirim.

Öte yandan elbette olay sadece hafiflik ve güzel görünüm değil. Yeni MateBook X Pro da önceki model gibi fazlasıyla sağlam bir cihaz. Dış yüzeyinde uçak sınıfı alüminyum alaşımlı metal malzeme kullanılmış. Bu da cihazı fazlasıyla sağlam hale getiriyor. Böylece uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz diye düşünüyoruz.

Bunların yanında yine ince modellerden biri olan MateBook X Pro, en kalın yerinde sadece 14.6 mm kalınlığında. Yandan baktığınızda ise laptop'ın öne doğru iyice inceldiğini görüyorsunuz. Burada kalınlık 4.9 mm'ye kadar düşüyor. Bu hem görünüm açısından hem de çantada kolay yer bulmak açısından avantaj.

Tamam, MateBook X Pro ince ve güzel görünüyor ama elbette elimizde ince bir laptop olunca, kuşkusuz ilk baktığımız şey bağlantı çeşitliliği. Zira ince laptop'larda çoğu zaman bağlantı portları yeterli gelmiyor. Genellikle ya bir Thunderbolt ya da tek USB-C portu görüyoruz. Huawei, bu sıkıntıyı düşünmüş ve MateBook X Pro'da hem dahili hem harici bağlantılara yer vermiş.

Laptop'ta 2 adet USB-C portu yer alıyor. Diğer yanda ise tam boyutlu USB 3.2 Gen 1 portu bulunuyor. Ayrıca kulaklık ve mikrofon girişi için kullanabileceğiniz 3.5 mm bağlantısı da laptop'ta yer alıyor. Bu portlar mobil kullanım için yeterli olacakken, daha fazlasına ihtiyaç duyduğunuz anlarda ise kutudan çıkan adaptör yardıma koşuyor. Bu adaptörü USB-C yoluyla laptop'a bağladığınız anda ayrıca HDMI ve VGA bağlantılarına, USB-C portuna ve tam boyutlu bir USB portuna daha kavuşuyorsunuz. Bu sayede laptop'a bağlayacağınız faredir, klavyedir, USB bellektir, monitördür gibi çevre cihazlarına bağlantıda sorun yaşamıyorsunuz.

Huawei MateBook X Pro Ekran Özellikleri Neler?

Huawei MateBook X Pro Ekran Özellikleri Neler?

Gerçekten MateBook X Pro'nun çevresinde anlatılacak çok fazla detay var. Ama önce artık ekrandan biraz bahsedelim. Bu laptop'ta da yüksek çözünürlüklü ve güzel görüntü sağlayan bir ekran karşımıza çıkıyor.

Huawei, yeni MateBook X Pro'da 3K görüntü üreten 13.9 inç büyüklüğünde FullView ekrana yer vermiş. İnce kenar çerçeveleri neticesinde yüzde 91 ekran – gövde oranını yakalanırken, ekranın sRGB renk gamutunun yüzde 100'ünü kapsaması ve 450 nit parlaklık değerine ulaşabilmesiyle kullanıcıları için büyük avantaj sağlayacaktır kanısındayız. Böylece eğer bu laptop'ı iş yapmak için alıyorsanız da tamamen eğlence odaklı olarak tercih ediyorsanız da her senaryoda karşınızda tatmin olacağınız, iyi görüntü üreten bir ekran bulacaksınız.

Ekranda bir diğer dikkat çeken özellik ise TUV Rheinland Düşük Bluelight Sertifikası oluyor. Böylece düşük mavi ışık ile göz sağlığını koruyan ekran, göz konforu özelliği ile birlikte mavi ışığı etkin şekilde azaltarak daha sıcak renklerle ayarlamanıza izin veriyor. Böylece göz yorgunluğunu gidererek gözlerinizi koruyor.

Bu arada tabii ki laptop'ta her iki senaryoda da faydalanacağınız tek avantaj ekranın sunduğu görüntü değil. Huawei, bu yeni modelinde hem daha güçlü bir teknik altyapı hem multimedya konusunda daha fazla fayda sağlayacak değişiklere gitmiş.

Huawei MateBook X Pro ile Etkileyici Hoparlörler

Huawei MateBook X Pro ile Etkileyici Hoparlörler

Örneğin klavyenin çevresine baktığınızda her iki yana konumlanan hoparlörleri görebiliyorsunuz. Huawei, yeni MateBook X Pro'da hoparlörlerin yerini değiştirmiş ve tıpkı kısa bir süre önce incelediğimiz MateBook D16'da olduğu gibi klavyenin iki yanına yerleştirmiş.

Bu ızgaraların altında 4 hoparlör yer alıyor ve böylece laptop'ın çevresinde 360 derecelik ses sağlanabiliyor. Hani belki laptop'larda ofis kullanımlarında hoparlörlerin kaliteli olmasını pek aramıyoruz, ancak eğer ofiste kullandığınız laptop'ı benim gibi evde de kullanıyorsanız, o zaman işler biraz değişiyor ve laptop'ın ses yeteneklerine de dikkat ediyorsunuz ister istemez. Bu anlamda yeni MateBook X Pro beklentimi fazlasıyla karşıladı.

Bu arada hoparlörlerin ses performansını müzik, oyun, tiyatro ve sesli arama şeklinde ayarlayabildiğinizi de söyleyelim. Tabii ki sesli arama kısmı daha çok artık sık katıldığımız online toplantılarda işe yarıyor ki, laptop'ta iyi bir konferans deneyimi için çift mikrofona da yer verilmiş. Böylece ses iletişimi gayet başarılı şekilde yürütülebiliyor.

Huawei MateBook X Pro Çevre Detayları

Huawei MateBook X Pro Çevre Detayları

Yeni MateBook X Pro'nun klavyesi tam boyutlu arkadan aydınlatmalı olurken, tuşların hem hassasiyeti hem uzun soluklu yazı yazma deneyimi açısından rahatlığı bir diğer beğendiğim yanlarından oldu. Arkadan aydınlatmalı olması gece koşullarında çalışma için rahat bir ortam sağlıyor ki artık bunu söylememize bile gerek yok.

Klavyenin altına baktığımızda burada da geniş Free Touch alanını görüyoruz. Haptik geril bildirimli olarak yer alan fare alanı, böylece daha sezgisel bir kullanım sağlıyor. Titreşim seviyesini de yine laptop'taki Free Touch uygulaması üzerinden ayarlayabiliyorsunuz.

Az önce de söylediğimiz gibi MateBook X Pro'nun çevresinde anlatılacak çok fazla detay var. Bunlardan biri de parmak izi sensörü oluyor. Huawei, laptop'larında bu özelliği artık standart hale getirdi; güç butonunu parmak izi sensörü şeklinde sunuyor ki, hem pratik kullanım hem güvenlik sağlansın. Sensörün hızı da gayet yerinde, böylece laptop'ı güvenli ve hızlı şekilde açabiliyorsunuz.

Bir diğer aşina olduğumuz özellik de yine klavyede gizli. Huawei, laptop'larında klavyeye gömme kamera kullanıyor. Böylece kullanmadığınız durumlarda kamerayı kapatabiliyor ve bu sayede gizliliğinizi koruyabiliyorsunuz. Kullanacağınızda da bu tuşa basarak kolayca açabiliyorsunuz.

Huawei MateBook X Pro Özellikleri Neler?

Huawei MateBook X Pro Özellikleri Neler?

Şimdi yavaş yavaş gelelim yeni MateBook X Pro'nun yeni teknik özelliklerine. Huawei, yeni modelde teknik kadroyu selef modele göre yeni donanım bileşenleriyle revize etmiş. Özellikle ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda yüksek performans, özellikle iş yaşamı için iyi bir laptop satın alacakların bir cihazda aradıkları ilk özellik oluyor. Bu, laptop'ta da yeni bileşenlerle sağlanmış.

11'inci nesil Intel Core i7 işlemciden güç sağlayan MateBook X Pro, 10nm SüperFin mimarisine dayalı Core i7-1165G7 işlemcisiyle beraber 4 fiziksel çekirdek ve 8 iş parçacığı birimini kullanıyor. 2.80 GHz taban frekansta çalışan bu işlemci, yük altına girdiğindeyse 4.70 GHz'e kadar hız yükseltebiliyor. Bu da çoklu uygulama kullanımlarında olduğu gibi, yüksek performans gerektiren büyük uygulamaların kullanımı için yeterli gücü ortaya çıkartıyor.

Laptop'ta RAM kapasitesi 16 GB olurken, depolama alanı da bir hayli geniş; tam 1 TB kapasitesinde SSD disk bu laptop'ta yer alıyor. Böylece bu dizüstü bilgisayarda hem içerik kütüphanenizi bir arada bulundurabiliyor ve normal kullanımlarda ek diske ihtiyaç duymuyorsunuz, hem de bir ultrabook'ta aranan yüksek performansı bir arada bulabiliyorsunuz.

İşlem performansı olduğu gibi, bu laptop'ta grafik performansı da iyi seviyede. Zira Intel'in yeni Iris Xe GPU'su bu laptop'ta yer alıyor. Böylece yalnızca iş periyotlarınız için değil, oyun ve eğlence konusunda da laptop'tan fayda sağlayabiliyorsunuz.

Huawei MateBook X Pro Performansı Nasıl?

Huawei MateBook X Pro Performansı Nasıl?

Biz kullandığımız süre içinde elbette fikir sahibi olabilmeniz için sentetik testleri de uyguladık. Testler elbette bir fikir verecektir, ancak kuşkusuz en doğrusu günlük kullanım performansı. Biz kullandığımız süre içinde pek çok açıdan bu notebook'tan memnun kaldık. Bunun sebebinin birçok ayağı var. Hafif olmasından ve böylece mobil kullanımı desteklediğini zaten söylemiştik. Buna ilave olarak, Intel işlemcinin performansı ve güç verimliliği olsun, öte yandan yeni Iris Xe grafik kartının sağladığı grafik performansı olsun gerçekten pek çok açıdan sağlam bir laptop olmuş bu model.

Sentetik testlere baktığımızda işlemci özelinde Cinebench R23 testinde 1107 puan tek çekirdek, 3576 puan çoklu çekirdek sonucu alan laptop, bir diğer test olan Geekbench'te ise 1571 puan tek çekirdek skoru, 5319 puan ise çoklu çekirdek sonucuna ulaşmayı başarıyor. Bu sonuçlar mobil Intel Core i7-1165G7 işlemciden beklediğimiz iyi değerler.

Grafik işlemci performansı için yapılan GeekBench OpenCL testinde ise 18623 puan alan laptop'ta oyun oynayabiliyor musunuz peki? Cevap evet. Biz Valorant kurduk ve gayet keyifli bir şekilde oynadık. Siz de şu anda ekranda görüyorsunuz. Yani bu laptop ile hem oyun hem iş performansını bir arada kotarabileceğinizi söyleyebiliriz.

Yine dediğimiz gibi laptop'ta 1 TB gibi oldukça geniş bir depolama kapasitesi mevcut. Disk performansına baktığımızda ise yine benzer şekilde kışkırtıcı bir sonuçla karşılaşıyoruz. CrystalDiskMark performansında 3500 MB/s sıralı okuma, 3014 MB/s sıralı yazma sonucu elde eden laptop, böylece genel performansa diskiyle de katkıda bulunuyor.

Laptop'ta performansa ilişkin bir diğer dikkat çeken nokta ise en son Wi-Fi internet standardının benimsenmesi. Wi-Fi 6 desteği ile beraber bağlandığınız kablosuz ağlarda maksimum internet hızlarına ulaşabiliyorsunuz bu laptop ile.

Huawei MateBook X Pro Günlük Kullanım ve Pil Ömrü

Huawei MateBook X Pro Günlük Kullanım ve Pil Ömrü

Söylediğim gibi testlerin yanında elbette günlük kullanım neticesinde de çok memnun kaldığım bir laptop modeli oldu yeni MateBook X Pro. Ben bir iş günü içinde genellikle uzun soluklu yazı yazıyor, internette araştırma yapıyor, Photoshop'ta görsel çalışma yapıyor ve Premerie'de montaj işlerine de el atıyorum. Bu laptop'ta tüm bu süreçlerde iyi bir kullanım sağlayabildim. Performans açısında gerek Photoshop'ta düzenleme yaparken, gerek Premiere'de montaj ve ardından render alırken gayet akıcı bir kullanım sağlayabildim.

Tabii bunun bir de verimlilik tarafı var. Pil performansı ne kadar gidiyor diye soracaksınızdır muhtemelen. Elbette her mobil cihazda olduğu gibi çok yorarsanız gün içinde o cihazın pilini tüketirsiniz. Ancak günlük normal kullanımda 11 saatlik bir pil performansı sağlıyor bu laptop size. Sadece web'de gezindiğimiz ve araştırma yaptığımız bir senaryoda 10 saatlik bir performans yakalayabilirken, video performansını ölçümlediğimizde de Full HD bir videoyu 10 saat boyunca oynatabildiğini gördük. Yani genel kullanımda günlük rutin ofis çalışma gününü bu laptop'la çok rahat çıkartabilirsiniz.

Öte yandan şarj aslında çok da büyük problem değil. Zira MateBook X Pro'nun 65W gücünde ancak çok kompakt boyutta olan süper şarj destekli bir şarj cihazı var. Bununla 1 saat içinde laptop'ı yüzde 78 oranında şarj edebiliyorsunuz. Bu arada bu şarj cihazıyla telefonunuzu da güvenli şekilde şarj edebileceğinizi söyleyelim.

Huawei MateBook X Pro Çoklu Ekran İş Birliği

Elbette elinizin altında bir MateBook olunca, kuşkusuz günlük kullanımda diğer laptop'lara kıyasla bir başka avantajınız daha oluyor. O da hep bahsettiğimiz Çoklu Ekran İş Birliği.

Çoklu Ekran İş Birliği uygulaması, bir Huawei akıllı telefonunuz varsa, telefonunuzu bilgisayarınıza aktarabilmenizi, daha doğrusu MateBook X Pro'nun ekranında telefonunuzun tüm uygulama ve fonksiyonlarını kontrol edebilmenizi sağlayan oldukça pratik ve akılcı bir platform.

Huawei'nin tüm dizüstü bilgisayarlarında gördüğümüz bu özellik, çok pratik olmakla beraber yeni gelen güncelleme ile artık daha işlevsel hale geldi. Yeni eklenen özellikle birlikte, artık bilgisayarda aynı anda birden fazla telefon uygulamasını görüntüleyebiliyorsunuz. Bunun dışında da zaten telefonunuza gelen çağrıları ve video aramalarını yine MateBook X Pro üzerinde yapabiliyor, telefonunuzdaki dosya ve klasörleri kolayca aktarabiliyor veya yine yazışmalarınızı yapabiliyorsunuz.

Özetle

Evet, yeni MateBook X Pro da sonunda aileye katıldı. Tasarım, özellikler, yenilikler ve çevre detayları ile kullanımı zenginleştirici unsurlarıyla beraber komple bir dizüstü bilgisayar deneyimi yaşatıyor ve bunu oldukça hafif ve ince şekilde sunuyor. Bu anlamda iyi ve yeni bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız çok rahatlıkla bu modeli yakından inceleyebilir ve değerlendirebilirsiniz. Ancak elbette her güzel şey gibi onu elde etmesi biraz meşakkatli. Zira tahmin edebileceğiniz gibi fiyatı biraz yüksek. Şu an elimizdeki MateBook X Pro'nun 1 TB'lık modelini 18 bin 999 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. Öte yandan bu laptop'ın 512 GB kapasiteli modelinin 17 bin 999 TL ve i5 işlemcili olanının ise 15 bin 999 TL fiyatlarla bulunabildiğini belirtelim ve artık incelememizi burada noktalayalım.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Huawei MateBook X Pro 2021
Ürün Markası Huawei
CHIP Online Notu
90
USB 3.2 Gen 1 1 adet
Kulaklık Var
Genel
İşletim SistemiWindows 10 Pro
İşlemciIntel Core i7 1165G7
İşlemci Hızı4.70 GHz
Çekirdek Sayısı4
Ekran ve Grafik
Ekran13.9 inç
Ekran PaneliLTPS
Çözünürlük3000 x 2000 px
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM)16 GB
SSD1000 GB
Optik SürücüYok
Bağlantılar
USB 2.01
USB Type-C2
HDMIVar
DisplayPortYok
VGAYok
BluetoothVar
Wi-Fi802.11ax
Kart OkuyucuYok
Boyutlar x x mm