Inca Ophira IKG-444 Gaming Klavye İnceleme

Inca'nın bütçe dostu mekanik oyuncu klavyesi Inca Ophira IKG-444'ü inceledik.

CHIP Online Notu 90
  • Fiyat/performans
  • Uzun ömürlü anahtarlar
  • Alüminyum alaşımlı kasa
  • Işıklandırma seçenekleri
  • Enter tuşu küçük
  • Ağır

Oyuncular tarafından yakından tanınan Inca, üst seviye oyuncu ekipmanlarını uygun fiyatla tüketicilerle buluşturmaya çalışan bir Türk şirketi bilindiği gibi. Daha önce Inca'nın çok farklı modellerini inceledik, bu kez de şirketin geliştirdiği yeni oyuncu ekipmanı elimize ulaştı. Bu incelememizde Inca'nın Ophira adını verdiği ve IKG-444 olarak kodladığı yeni mekanik klavyesine göz atacağız.

Metalik yapısıyla gayet agresif bir görünümde bulunan Ophira IKG-444, bu sayede oldukça dayanıklı bir model. Malzeme kalitesi, satın aldığı klavyeyi uzun yıllar boyunca eskimeden kullanmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih sebebi olacakken, öte yandan bu malzeme klavyenin ağırlığını da arttırmış durumda. 1.3 kilogram ağırlığındaki klavye masa üzerinde sağlam dururken, klavyenin yüksekliğini hemen altındaki mandallarla ayarlayabiliyorsunuz.

1.65 cm'lik kumaş malzemeli USB kablosu ile kablolu bir oyuncu klavyesi olan model, aynı zamanda mekanik tuş takımını içeriyor. Lineer ama klikli yapıda tasarlanan klavyede Content Blue Switch kullanılmış. Cherry MX Blue klonu olan bu anahtarlar neredeyse Cherry MX Blue kadar etkili, öte yandan klavyenin rakiplerine göre fiyatıyla bütçeye daha uygun olmasını sağlayan bir çözüm niteliği taşıyor.

Ophira IKG-444, 50 milyon tuş ömrü sunan anahtarlara sahip. Bu da pek çok mekanik anahtardan daha iyi ve üst sınıf klavyelere denk değer doğrusu. Ayrıca klavyenin çalışma ağırlığı 60 centinewton, yani 60 gram diyebiliriz. Aktivasyon noktası ise 4 ila 40 mm aralığında. Bu arada tuşlarda anti-ghosting özelliği olduğunu da belirtelim.

Klavyede ışıklandırma da yer alıyor. Sıralı olarak renklendirilen alanlarda, 13 farklı efekt mevcut. Klavye üzerinden kademesini ve efekt şeklini ayarlayabiliyorsunuz.

Son olarak klavyenin kutu içeriğinde tuş çıkartma aparatının yer alması ve ayrıca bir temizleme fırçasının bulunması da sevindirici bir detay olarak dikkat çekiyor.

Özetle

Ophira IKG-444 ile oyunculara iyi bir mekanik klavye alternatifi sunan Inca, Blue Switch kullanmış olmasıyla hem uzun ömür hem de hassas dokunsal deneyimi gözetmiş. Ayrıca alüminyum alaşımlı levhanın kullanılmış olması da yine klavyeyi uzun ömürlü yapan bir diğer etken. Öte yandan elbette IKG-444 herkese göre bir klavye olmuyor. Sesli çalışan yapıda olmasıyla, özellikle meraklısı olan, bir kesim kullanıcının dikkatini çekecektir kanaatindeyiz. Fiyatı ise, mekanik klavye isteyen herkes için ortak nokta kuşkusuz. Zira fiyatıyla bu yapıda tasarlanan modellere göre uygun olduğunu söylemek mümkün. Ophira IKG-444'ü şu an 185 TL fiyatla piyasada bulabiliyorsunuz.

Kimler Almalı

Ophira IKG-444, özellikle uygun fiyata sağlam bir mekanik klavye satın almak isteyenler tarafından tercih edilebilir.

Alternatifleri

Ophira IKG-444'e altenatif olarak Monster Pusat K2 Pro modelini de yakından inceleyebilirsiniz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Inca Ophira IKG-444 Gaming Klavye
Ürün Markası Inca
CHIP Online Notu
90
Bağlantı USB
Arka Işık 13 LED Aydınlatma Modu
Tuş Ömrü 50 milyona kadar
Anti Gölgeleme Var
Kablo Uzunluğu 1.65 m.
Boyutlar 458 x 213 x 40 mm
Ağırlık 1.3 kg.
Okuyucu Yorumları