Lenovo Yoga Tablet 10 incelemesi Yoga Tablet'i test ettik!

Farklı kullanımı, uzun pil ömrü ve ilginç tasarımıyla dikkatinizi çeken Yoga Tablet'i test ediyoruz!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
86
 • Kullanım (%40)87
 • Ekran (%15)97
 • Donanım Özellikleri (%15)78
 • Taşınabilirlik (%10)83
 • Fiyat / Performans (%20)88
 • Uzun pil ömrü
 • Çekici ve akılcı tasarım
 • İncelik
 • Kullanışlı performans
 • Full HD değil
 • Hoparlörler
 • Arka kamera

Lenovo Yoga Tablet 10 sizin olabilir, kazanmak çok kolay! Daha fazla bilgi almak için Lenovo Türkiye'nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Lenovo'nun farklı kullanım şekillerini gözeten tasarımlarıyla ilginç ve kullanışlı bir platform halini alan ve bu nedenle kullanıcılar tarafından sevilen Yoga serisi, Tablet 10 modeliyle birlikte genişlemesini sürdürüyor. 10 ve 8 inç ekran boyutlarına sahip farkı boyutlarda kullanıcılara sunulan Yoga Tablet, hem Wi-Fi hem 3G olarak da model seçeneklerine ayrılıyor.

Test merkezimize gelen Yoga Tablet 10 hakkında söyleyeceğimiz ilk şey, aslında daha incelemeye geçmeden önce bile cihaz hakkında olumlu bir fikre kapıldığınız olacak. Zira tam 18 saatlik bir pil ömrüne sahip olduğu bilgisi bile Yoga Tablet 10'a ısınmanız için başlı başına bir sebep. Yalnızca farklı tasarımı ile değil, kullanılabilirliğiyle de oldukça esnek davranan tablet, bakalım ilk başta edindiğimiz bu olumlu izlenimi genele yansıtıyor mu?

Çekici ve kullanışlı tasarım

Lenovo Yoga Tablet 10 sizin olabilir, kazanmak çok kolay! Daha fazla bilgi almak için Lenovo Türkiye'nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yoga Tablet 10'un farklı tasarımı kullanım şeklini direkt etkileyen sebeplerden. Ağırlık merkezini değiştiren ve farklı kullanım şekilleri sağlayan aparat ve pil silindirine sahip olan tablet, 3 ayrı şekilde kullanılabiliyor. Yatay ve dikey düzlemin yanı sıra elde de rahatlıkla tutulabilecek olan tablet, ayrıca bir isteğe bağlı olarak edinebileceğiniz klavyesiyle de tablet PC olarak kullanılabiliyor. Ürün bize Bluetooth klavye setiyle birlikte geldi böylece tableti bu yönüyle de inceleyebildik.

Yoga Tablet 10'un detaylarına geçmeden önce tasarımıyla ele alalım. 18 saate kadar pil ömrü sunuyorsa tabletin oldukça kalın bir bataryaya sahip olması gerekli değil mi? Hayır, bataryasını silindir şeklindeki bölümde bulunduran tablet, hem tasarımıyla oldukça ince, hem kütlesiyle oldukça hafif. 10.1 inç boyutundaki tabletin ortalama 550 gram ağırlığında olduğunu varsayarsak, Yoga Tablet 10, 610 gramlık ağırlığıyla gayet kabul edilebilir. Ayrıca tabletin kenarlarının 3 mm'ye kadar inceldiğini de ekleyelim.

Oldukça zarif görünen Yoga Tablet 10, 10.1 inç HD ekran sahibi. 1280x800 piksel çözünürlüğündeki ekranıyla yüksek kontrast oranı sunuyor. Memnuniyet verici bir görsellik sunan tablet, IPS panel olmasıyla 178 dereceye kadar görüş açısı sunabiliyor. Ekranla ilgili tek sıkıntımız Full HD desteği göstermemesi oldu. Bu arada ekranın 16:10 oranında olduğunu da söyleyelim.

Yer alan birimler

Lenovo Yoga Tablet 10 sizin olabilir, kazanmak çok kolay! Daha fazla bilgi almak için Lenovo Türkiye'nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ön ve arka yüzünde kamera bulunduran tablet, ön kamerasıyla 1.6 MP, arka kamerasıyla ise 5.0 MP çözünürlük sunuyor. Ön yüzdeki kamera işinize oldukça yarıyor. Görüntülü görüşmeleri rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Arka kameranın ise konumunu beğenmedik. Arka yüzeyde köşeye konumlanmış olan kamera, performansıyla da pek iyi değil. Fotoğraf ihtiyacını karşılıyor, ancak cep telefonunuz varken tabletle fotoğraf çekmeyeceğinizden eminiz.

Bataryasının hemen üzerinde açılabilir bir stant bulunduran tablet, böylece masa üzerine rahatlıkla konumlanabiliyor. Açılan standın altında bir microSD kart girişi de bulunan tabletin dahili hafızası 16 GB değerinde. İsterseniz bunu microSD kart ile 64 GB daha arttırabilmeniz elinizde. Yine burada hoparlörlerin Dolby destekli olduğuna dair bir logo görüyoruz. Tabletin ön tarafında yer verilen hoparlörleri konumları itibariyle de beğendik. Ancak maksimum ses seviyesinde dahi ses kalitesinin zayıf olduğunu söylememiz gerek.

İsterseniz tablet olarak kullanabileceğiniz Yoga Tablet 10, isteğe bağlı olarak satılan Bluetooth klavyesiyle birlikte farklı bir platforma dönüşebiliyor. Bu tuş takımını da inceleme fırsatı bulduk. Genel kullanımıyla oldukça memnun kaldığımızı söyleyelim. Tuşların konumları ve büyüklükleri kullanım için gayet ideal. Tuş takımının alt tarafındaki touhcpad de kullanıma yarar sağlıyor.

Teknik öğeler ve performans

Lenovo Yoga Tablet 10 sizin olabilir, kazanmak çok kolay! Daha fazla bilgi almak için Lenovo Türkiye'nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yoga Tablet 10, işletim sistemi olarak Android 4.2.2 sürümünü kullanıyor. Özelleştirilmiş bir arayüz kullanan tabletin bu arayüzü tasarım itibariyle kullanıcıları ikiye bölebilir. Bazıları bu tasarımı beğenecekken, bazıları çok basit bulabilir. Ancak bizce çok rahatsız edici durmuyor. Performans noktasında tabletin işletim sistemi gayet iyi çalışıyor. Menüler ve ekranlar arasında rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz.

İşlemci hanesine baktığımızda burada Qualcomm'un en dişli rakiplerinden birini görüyoruz. MediaTek markası tarafından üretilen MTK 8389'u taşıyan tablet, 4 çekirdekli işlemcisiyle 1.2 GHz hızında çalışıyor. CPU Prime'da yaptığımız testte 3096 puan alan tablet, 4 çekirdekli MTK 6589 işlemciyi kullanan Vodafone Smart Tab III'e oldukça yakın bir performans gösteriyor.

Tablet, grafik hanesinde pek çok tablette karşımıza çıkan PowerVR SGX 544MP ile çok parlak bir grafik çizmiyor. 3DMark'ta pek iyi sonuçlar aldığını söyleyemeyiz. Ancak normal kullanımlarda performans konusunda endişeniz olmasın. 1 GB RAM ve 16 GB ROM teknik birimlerinin de sahibi olan tablet, internet dolaşımlarında da başarılı.  Vellamo'dan 1474 skorunu alan tablet, uzun saatler boyunca sörf yapabilmeniz için iyi bir platform.

Harika pil performansı

Lenovo Yoga Tablet 10 sizin olabilir, kazanmak çok kolay! Daha fazla bilgi almak için Lenovo Türkiye'nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yoga Tablet 10'un çıkış noktalarından biri, başta da bahsettiğimiz gibi uzun soluklu kullanım sağlayan uzun mu uzun pil ömrü elbette. 18 saate kadar pil ömrü sunduğu ölçülmüş ve kanıtlanmış olan tablet, elbette kullanım şekline göre bu sürede değişiklik gösterebiliyor. Elbette biz de tableti bu yönüyle test ettik. 5 saat 40 dakikalık bir sürenin ardından tam kapasite şarj edebildiğimiz tablet, normal kullanımlarda 11 saat 43 dakikalık pil performansı gösterdi. Tam zamanlı internet üzerinde ise 7 saat 4 dakika kadar vakit geçirebildik. Elbette ekran parlaklığını kısarak veya kullanımı biraz daha sınırlandırarak 18 saate de erişebilirsiniz. Ne olursa olsun tablet piyasasında maksimum süre olarak ortalama 10 saatlik süreyi gözeten tabletlere kıyasla daha uzun pil ömrü sunduğu açık ki, Yoga Tablet 10'u bu yönüyle oldukça beğendiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Özetle

Yoga Tablet 10'u tasarım olarak oldukça kullanışlı bulduk. Silindir şeklinde batarya biraz kalınca olsa da tabletin uzun süreler çalışabilmesi için gayet iyi bir hamle olmuş diye düşünüyoruz. Ayrıca tabletin alüminyum tasarımı da oldukça güzel görünüyor. İsteğe bağlı olarak klavye setiyle kullanılabilmesi ve standıyla da oldukça kullanılabilirliğine ek puan kazandırıyor.

Tasarımın yanı sıra performansıyla da genel olarak memnun edici bulduğumuz Yoga Tablet 10, MTK işlemcisiyle yeterli seviyede. Yoğun grafik uygulamalarını çalıştırmadığınızda memnun kalacaksınızdır diye düşünüyoruz. Elbette tablette oyun oynayabilirsiniz.

Tabletin en dikkat çekici özelliği ise elbette uzun pil ömrü. Biz yaptığımız testlerde 11 saati aştık. Bu da oldukça iyi bir süre doğrusu. Eğer uzun süre kullanabileceğiniz bir tablet arıyorsanız Yoga Tablet 10'u tercih edebilirsiniz.

Kimler Almalı

Lenovo Yoga Tablet 10 sizin olabilir, kazanmak çok kolay! Daha fazla bilgi almak için Lenovo Türkiye'nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Uzun pil ömrüne sahip kullanışlı bir tablet arayanlar Yoga Tablet 10'u tercih edebilirler.

Lenovo Yoga Tablet 10 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Lenovo Yoga Tablet 10
Ürün Türü Tabletler
CHIP Online Notu 86
Üretici Lenovo
Firma Lenovo Türkiye     (216) 570 01 00
İşletim Sistemi Android 4.2
İşlemci Mediatek MTK 8389
İşlemci Hızı 1.2 GHz
Çekirdek (CPU) 4
Ekran Teknolojisi IPS LCD
Ekran Boyutu 10.1 inç
Ekran Çözünürlüğü 1280 × 800 px
Grafik İşlemci PowerVR SGX 544MP
Bellek (RAM) 1 GB
Dahili Depolama 16 GB
Arttırılabilir Depolama 64 GB
Ön Kamera 1.6 MP
Arka Kamera 5.0 MP
Wi-Fi Var
NFC Yok
3G Yok
GPS Var
LTE (4G) Yok
Bluetooth Var
MicroSD Var
HDMI Yok
USB Yok
Pil Kapasitesi 9000 mAH
Pil Ömrü 18 saat
Boyutlar 261 × 180 × 7.6 mm
Ağırlık 610 gr.

Alternatifleri

Yoga Tablet 10'a alternatif olarak Asus tarafında Memo Pad FHD 10'u tavsiye edebiliriz. Full HD ekran çözünürlüğü sunan Memo Pad FHD 10, Yoga Tablet 10'dan biraz daha hızlı performans göstermesiyle dikkat çekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Ekranı vasat

Genel manada tasarım ve pil harikası bir cihaz lakin işlemci ve donanım yüzünden uzun vadede kullanım yapamama korkusu var.

Almadan once iyi arastirin derim .testte okadar iyi degil.

bizzat vatan bilgisayarda herşeyine baktım ilk önce işte aradığım tablet diyorsunuz ama ekran kalitesi ve çözünürlüğü görünce içiniz buruluyo biraz kullanıyosunuz sonra anlıyorsunuz bu firma bunu yaparken asıl amacı film izleyen kitleye seslenmek oyun performansı normal ama fiyatına göre düşük özellikler var ekran kartı 300 liralık tablette de var adreno serisinden bari koysaymış en azından yaptım dermiş ama şıklık ve değişik tarzları sevenler için birebir diyelibilirim

Teste iyi not almamis iyi dusunun para kolay kazailmiyor:-)

Sim kart girisi yoksa boş.

yarı türkce yarı İngilizce ben aldım pek sevmedim desem yeridir fakat kıza aldım o sevdi kırmak istemediğim için iade etmedim ama üzülmeyeceğini bilsem iade ederdim

yarı türkce yarı İngilizce ben aldım pek sevmedim desem yeridir fakat kıza aldım o sevdi kırmak istemediğim için iade etmedim ama üzülmeyeceğini bilsem iade ederdim

ARKADASLAR BEN BUNUN SİM CARTINI NEREDEN BULACAM ?

Chip'in öve öve bitiremediği tablet buymuş demekki :D

bunun + HD versiyonu çıktı. onun kalitesi daha iyi. almak isteyen onu araştırsın

İsinma sorunu yok denildi ama var ayrıca pil suresi o kadar değil ben 8 saatten fazla kullanamadim

pili 8 saat bile dayanmıyor demiş bir arkadaş fakat ben 18 saati geçirdiğime bile şahit oldum. hiç bir aparata ihtiyacınız olmadan ayakta durmasıda çok iyi bence.. ön kamerasıda gayet başarılı

Yaklasik bir aydir 8 inc olanini kullaniyorum.tasarim,pil harika internet deneyimi sikintisiz.dusuk cozunurluk ve oyun performansi cok yetersiz.ornegin bi asphalt 8 felan oynayamiyorsunuz.basit oyunlarin ustesinden geliyor.

@10 Eki 2014 17:53 sen oynamayı bilmiyosun demekki ben çatır çatır oynuyorum

beyler 3g yoga8 de mevcutmu hspa drstegi varmı fiyata dahilmi

8'' de 3g varmı

kulaklar kaç inc hocam :D sorry i had to

395 liraya aldığım Lenovo yoga 8 tabletimin ekran camı çatladı. Görüntüde ve dokunmatik ekranda herhangi bir sorun yoktu. Lenovo BDH Bilişim destek hizmetlerine gönderdim. Onarım için bana 441 lira fiyat teklifi yaptılar. Markaya güvenerek almıştım. Ancak servis sıfır. En küçük arızada çöpe at.

lenovo yogo 10.1 inç tabletim var avea vınımı data kaplosunu takıyorum ama birim hasarlı yazıyor avea wınnımı tabletimde nasıl çalıştırabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz sayın lenovo yetkililer

Çözünürlük iyi Tasarimi mükemmel çok rahat kullaniliyor Pil mükemmel İnternet gezinimi sayfa açma da güzel Dokunmatik kasa kalitesi 4*4luk Foto normal Kamera kayidi berbat bir tek bunu begenmedim. Kişinin oyunlari gayet randumanli ama oyun cihazı olarak bakmayin. 3g yi cozemedim

Sen de yorum yaz