Nokia X incelemesi Nokia'nın Android'li cebi X testte!

Nokia'nın çok merak edilen Android'li cebi Nokia X'i her yönüyle inceledik!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
78
 • Kullanım (%30)79
 • İnternet (%20)80
 • Multimedya (%20)70
 • Telefon Fonksiyonu (%10)88
 • Fiyat / Performans (%20)81
 • Uygun fiyat
 • Tasarım kalitesi
 • Akıcı işletim sistemi
 • Pek çok Android uygulaması çalışıyor
 • Çift SIM kart
 • Nokia Mağaza
 • Kolay kullanım
 • Ön kamera yok
 • Zayıf performans
 • Batarya
 • Dar dahili hafıza

Nokia'nın Android tabanlı yeni akıllı telefonu Nokia X'i, hatırlayacak olursanız bu yıl Barselona'da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde yakından incelemiş ve Nokia'nın yeni X ailesi hakkında  küçük de bir söyleşi yapmıştık. Android uygulamalarının kullanılabildiği yeni uygun fiyatlı akıllı telefonlardan oluşan X serisinin ilk modeli Nokia X'i, Barselona'daki tanıtımının ardından ofisimizde de mercek altına aldık. Giriş seviyesi kategorisinde kendine yer bulan Nokia X, Android platformunu çok farklı bir tasarım ve deneyimle birlikte sunuyor.

Nokia X, Windows Phone'dakine benzeyen, canlı kutucuklarla donatılmış bir arabirim kullanıyor. Bu arabirimle birlikte donanımın da getirdiği güçle akıcı çalışan Nokia X, "ilginç" bir Android deneyimi yaşatıyor. Google'a ait ne varsa özenle ortadan kaldırılan işletim sistemiyle, daha çok Windows Phone kullanıyor gibi hissediyorsunuz. Şimdi Nokia X'e daha yakından bakalım. Yalnız hemen öncesinde şunu da söylemeden geçmeyelim: Eğer bir Android hayranıysanız ve sırf bu yüzden Nokia X'i düşünüyorsanız, aradığınız Android'i onda bulamayacaksınız. Ancak X'in, Nokia'da Android deneyimi yaşamak için ideal olduğunu da hemen belirtelim.

Android'li Nokia

Nokia X, ilk bakışta Microsoft tarafından satın alınan Nokia'nın ilginç bir denemesi olarak göze çarpıyor. Nokia X'in fiyatını oldukça cüzi tutan Microsoft, daha önce akıllı telefon sahibi olmayan kullanıcılara bu fırsatı Nokia X'le vermeyi hedefliyor.

Öncelikle telefonun tasarımına bakalım. Elimize ulaşan Nokia X, yeşil renkli plastik bir gövdeye sahip. Polikarbon gövdeden oluşan kasa, pek çok renk seçeneğine de sahip. Böylece kullanıcılar kendi rengini rahatlıkla tercih edebiliyorlar.

Boyutlarıyla oldukça küçük olan Nokia X, 115 mm uzunluğunda. Yaklaşık 10 mm'lik kalınlığıyla ise biraz kalınca yapıda. Diğer yandan 128 gram ağırlığıyla oldukça hafif olduğunu da söyleyelim. Telefonun kapağını biraz zorlanarak da olsa açabiliyorsunuz. Değiştirilebilen ince uzun bir bataryayı gövdesinde taşıyan cep, çift SIM kart desteği ile dikkat çekiyor. Böylece aynı anda iki hattınızı Nokia X'te birleştirebilirsiniz. İki SIM kart girişinin tam ortasında da microSD kart slotu bulunuyor. MicroSD kart ile hafızayı 32 GB daha arttırabilmeniz mümkün.

Nokia X, tasarımıyla oldukça tok bir görünüm sunuyor. Yalnızca üst kenarda bir kulaklık, alt kısımda da microUSB girişini görüyoruz. Sağ yüzde de ses ve güç butonları bulunuyor; hepsi bu kadar. Ekranın hemen altında ise yalnızca bir adet kapasitif tuş bulunuyor.

Nokia X işletim sistemi

Şimdi gelelim Nokia X'in merak edilen işletim sistemi detaylarına. Nokia X, Android 4.1 işletim sistemini temel alan Nokia X 1.0 yazılımını kullanıyor. Bu yazılımla görünüm olarak Windows Phone'u andıran bir kullanım yaşatan telefon, Android uygulamalarına kucak açıyor. Microsoft, Android uygulamalarından Google servislerini kaldırıldığı platformda, bunların yerini Nokia ve kendi servisleriyle doldurulmuş.

Nokia X, beraberinde pek çok başarılı uygulama ve servis bulunduruyor. Bunlar arasında haritalar ve dahili sesli navigasyon içeren HERE Maps, 13 milyon şarkıya erişim imkanı tanıyan Nokia MixRadio, ücretsiz bulut depolama alanı OneDrive ve Skype gibi hizmetler telefonda hazır. Diğer yandan Facebook, Twitter, Viber, WeChat gibi uygulamalar da telefonda yüklü olarak bulunuyor. Peki, daha fazla uygulamayı nasıl ediniyoruz? Elbette Nokia Mağaza üzerinden.

Nokia Mağaza'da arayabileceğiniz en popüler uygulamaları bulabiliyorsunuz. Rahat bir navigasyon sağlayan mağaza; vitrin, öne çıkanlar, uygulamalar, oyunlar ve koleksiyonlar şeklinde ayrılmış durumda. Her gün yeni Android uygulamalarının yüklendiği Nokia Mağaza, zamanla daha kalabalık bir hal alacak elbette. Ancak Nokia X'te kullanabileceğiniz uygulamalar yalnızca Nokia Mağaza ile sınırlandırılmıyor. Aradığınız uygulamayı hem Nokia Mağaza'dan hem de diğer Android mağazalardan kolayca bulup indirebiliyorsunuz. Fakat bu durumda Ayarlar menüsündeki Cihaz Yönetimi kısmından "Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeye izin ver" seçeneğini işaretlemeniz gerekeceğini de söyleyelim.

Fastlane ve fazlası

Nokia X'in işletim sistemi yalnızca iki ekrandan oluşuyor. Bunlardan biri Windows Phone gibi döşemelerden oluşan ekran, bir diğeri ise Fastlane. Ekranda parmağınızı sağa veya sola kaydırdığınızda ortaya çıkan Fastlane ekranı, açık olan ve favori uygulamalara hızlı ve rahat bir erişim sağlıyor. En son uygulamalar, fotoğraflar, Facebook gönderileri ve dahasını sunan Fastlane ekranı ile etkileşimi gayet beğendik. Zaman çizelgesi şeklinde olan bu ekrandaki açık olan uygulamaları kapatmak için ise, ilgili uygulamanın üzerine bir müddet basılı tutarak gerekli adıma geçebiliyorsunuz.

Ana ekranda yer alan uygulama döşemelerini tıpkı Windows Phone'daki gibi büyütüp küçültebiliyor veya yerini değiştirebiliyorsunuz. Diğer yandan Android'den aşina olduğumuz bildirim ekranı da Nokia X'te bulunuyor. Parmağınızı yukardan tutup çektiğinizde bildirim ekranına ulaşabiliyorsunuz.

Windows Phone'un kolay kullanımını Android'le birleştirerek çok güzel bir arabirime imza atmış olan Microsoft,  telefona gayet basit bir kullanım kazandırmış. Diğer yandan ekranın hemen altında yer alan tek kapasitif buton da kullanım açısından korkutucu değil. "Geri" tuşu görevi gören bu düğmeye basılı tuttuğunuzda da ana ekrana dönebiliyorsunuz.

Pil, kamera ve diğer detaylar

Nokia X'de gayet iyi çalışan dahili bir web tarayıcı bulunuyor. Elbette isterseniz farklı bir web tarayıcısını da tercih edebilirsiniz. Ancak halihazırdaki tarayıcının da beklentiyi karşıladığını söyleyelim. Diğer yandan tarayıcıda arama motoru tercihinin de kullanıcıya bırakılmış olması gayet hoş. Bing, Google veya Yahoo arama motorlarından birinde karar kılabiliyorsunuz.

Klavye ise yeterince iyi bir düzeltme motoruyla birlikte geliyor. İyi bir yazım deneyimi sağladığını söyleyebiliriz. Ancak sanal klavye tipik Android klavyesinden farklılıklar içeriyor. Alışmakta zorlanabilirsiniz. Bu noktada Nokia Mağaza'dan SwiftKey uygulamasını da indirebilirsiniz elbette.

Nokia X'te birçok oyun yüklü olarak geliyor. Fakat bunların birçoğu demo sürümü. Elbette yine bunların sayısını Nokia Mağaza veya diğer Android marketleri kullanarak arttırabiliyorsunuz.  Fakat performans noktasında segmentine uygun oyunları indirmeniz gerekiyor. Küçük basit oyunları rahatlıkla çalıştıran Nokia X, yüksek performans beklentisi isteyenlere elbette uygun görünmüyor.

Pil ve Kamera

Nokia X'te yalnızca 1500 mAh'lik bir batarya tercih edilmiş. Zira telefon küçük ve işletim sistemi çok güç harcamıyor. Şöyle ki telefon boşta olduğu durumlarda pil tüketimi fazlasıyla düşüyor. Bu da telefonun bekleme süresini bir hayli uzun kılıyor. Telefon görüşmeleri yapıldığında ise 10 saate yakın bir süreyi görebilen Nokia X, normal kullanımlarda bir günü çıkartabiliyor. Fakat diğer yandan ekran standart parlaklıktayken 90 dakika boyunca ekranın açık olduğu durumlarda bataryanın %64'ünün tükenmesinin de endişe verici olduğunu söyleyelim. Nokia X'te herhangi bir güç tüketim modunun bulunmaması da bataryayı vuran bir diğer nokta. O nedenle telefonu elinden düşürmeyen Nokia X talipleri, cebi düzenli olarak şarj etmeye hazırlıklı olmalılar.

Nokia X'te bir ön kamera yok. O nedenle görüntülü görüşmeler sizin için önemliyse bu cep size göre değil. Arka yüzündeki kamera ise 3.0 megapiksel. 2048x1536 piksel çözünürlükte fotoğraflar yakalayan kamera, genel olarak görüntü kalitesiyle düşük bir grafik çiziyor, fakat çektiği fotoğraflar sosyal paylaşımları karşılayacak seviyede. Kamera herhangi bir flaşla da desteklenmiyor.

Nokia X'le fotoğraf çekerken doygunluk, kontrast, keskinlik ve ISO ayarlarını yapılandırabiliyorsunuz. Kullanışlı bir kamera arayüzünün sahibi olan telefon, gürültü azaltma ve yüz algılama gibi özelliklerin de sahibi.

Teknik kadroda neler var?

Peki, Nokia X'in teknik kadrosu içinde hangi birimler yer alıyor? Şimdi biraz da bundan bahsedelim. Nokia X, söylediğimiz gibi giriş seviyesi bir akıllı telefon. Bu nedenle telefon, performanstan ziyade farklı dinamiklere dikkat çekiyor. Eğer yüksek performans beklentisi içindeyseniz Nokia X'in size uygun olmadığını bu noktada söyleyelim.

Nokia X, 4.0 inç büyüklüğünde IPS LCD bir ekranın sahibi. Ekran gayet güzel görünüyor. 480x800 piksel çözünürlük yeterli seviyede. Qualcomm Snapdragon S4 işlemciden güç alan Nokia X, 2 çekirdek sahibi. 1.0 GHz hızında çalışan işlemci, Android'le harmanlanmış Nokia X 1.0 işletim sistemi için yeterli seviyede çalışıyor.

Nokia X'te, Nokia'nın diğer giriş seviyesi Windows Phone'lu ceplerinden de bildiğimiz gibi 512 MB RAM bulunuyor. Dahili hafızaya baktığımızda burada da 4 GB görüyoruz. Bu alanın oldukça dar olduğu aşikar. Rahat bir kullanım için mutlaka bir microSD karta ihtiyaç duyacağınızı belirtelim. Telefonun grafik hanesinde ise Adreno 203 birimi yer alıyor.

Tüm bunların neticesinde telefonun genel olarak performansını değerlendirecek olursak, ilk kez akıllı telefon sahibi olacaklar için yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama ve servisleri rahatlıkla çalıştırabiliyorsunuz. Diğer yandan işletim sistemi içinde de akıcı bir kullanım mümkün. Sosyal medya hesaplarınızı takip edip, internette de dolaşabileceğiniz ceple vakit geçirmek için eğlenceli oyunları da çalıştırabilirsiniz.

Özetle

Nokia X, oldukça ilginç bir deneyim yaşatıyor. Google'dan arındırılmış bir Android deneyimi sunan telefon, giriş seviyesine sunuluyor. İlk kez akıllı telefon sahibi olacaklar tarafından tercih edilebilecek Nokia X, elbette en büyük avantajını bütçeye uygun fiyatıyla sağlıyor.

Nokia X'in fiyatı ise 499 TL olarak belirlenmiş.

Kimler Almalı

Nokia X, uygun fiyatıyla ilk kez akıllı telefon sahibi olacaklar tarafından tercih edilebilir. Eğer Android'li bir cepten Nokia X'e geçmeyi düşünüyorsanız bu cepte Google servislerinin bulunmadığını göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Nokia X Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Nokia X
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 78
Üretici Nokia
Firma Nokia Danışma Hattı     (212) 337 17 17
İşletim Sistemi Nokia X 1.0
İşlemci Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4
Çekirdek (CPU) 2
Ekran Teknolojisi IPS LCD
Ekran Boyutu 4.0 inç
Ekran Çözünürlüğü 480 × 800 px
Grafik İşlemci Adreno 203
Bellek (RAM) 0.512 GB
Dahili Depolama 4 GB
Arttırılabilir Depolama 32 GB
Arka Kamera 3.0 MP
Çift Hat Var
Wi-Fi Var
NFC Yok
GPS Var
LTE (4G) Yok
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Bekleme Süresi 672:00 saat
Konuşma Süresi 10:05 saat
Boyutlar 63 × 115.5 × 10.4 mm
Ağırlık 128 gr.

Alternatifleri

Nokia X'e alternatif olarak aynı platformda daha büyük boyutlu olan Nokia XL'ı önerebiliriz. Android tarafında aynı fiyat kategorisinde pek çok benzer model var. Yine Nokia tarafında ise Lumia 520'yi önerebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 47 Yorum

Guzel bi yazi olmus tesekkurler chip..

nokiax degil çöpx.

@25 Nis 2014 21:24 Telefonu sadece iletişim için kullanıyorum. Sosyal Medya özellikleri olsun, gerektiğinde tarayıcıdan internete bağlanabileyim. Viber v.b. popüler mesajlaşma araçlarını kullanayım yeter diyenlerin telefonu. Ha bir de telefon cebe sığmalı, iki farklı hattımı tek telefonda kullanabilmeliyim. Cihaz markalı olmalı. Bozulana kadar kullanabilmeliyim. Bütcem 500 TL diyen kişinin telefonu bu. Kesinlikle çöp olarak tanımlamak yanlış. İhtiyacınızı karşılamıyor olması çöp tanımı yapmanızı gerektirmez. Sizin ihtiyacınızı karşılamayan bir cihaz bir başkasının beklentilerinin çok üzerinde olabilir.

Teknoloji mağazasından telefonu inceledim. Diğer android telefonlar varken malesef nokia kendi fantazi androidini satamaz. Özelleştirme arayüzü çok çok vasat. Alınırlığı düşük bir telefon. Hele ki 500 TL lik bir cihaz 3 mp kamera ve flaşsız. İş yapmaz..

@25 Nis 2014 22:14 Arayüzü istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Biraz çabayla google play 'de kurulabiliyor. Ayrıca apk dosyalarını dışarıdan yükleme imkanınız var. Cihaz profesyonel ya da kurt kullanıcılar için değil. İlk defa akıllı telefon kullanacak özelleştirme,kamera,flaş v.b. özellikler aramayan ama marka arayan kişiler için. Çift sim kartı desteği de iyi olmuş. Piyasa da elbette alternatifler var ama ilk defa akıllı telefon kullanacak biri için Dark,Utoo,Huwei gibi markalar korkutucu gelecektir. Bu açılardan telefon hedeflediği satış rakamına ulaşacaktır.

550tlye Xperia M var hem 1gb ram hep daha iyi işlemci hepm 5mp flashlı kamera ve google playe giriyor :))

Lumia 520 vaeken bu telefona bakanın aklı yok derim.

@26 Nis 2014 09:54 asıl böyle düşünenin aklı yok derim. Elimde lumia 520 var bin pişmanım. Neden? Çünkü bu telefon windows mobile gibi bir çöple harcanmamalıydı. Elin kolun bağlı veri yolluyorlar dosya yöneticisi yok elinde onu açabilecek uygulama yoksa telefonun içinde bir yerlerde kalıyor ulaşamıyorsun. Uygulama çeşitliliği yok, olan uygulamalara androidde verildiği kadar önem vermiyor geliştiriciler. Çünkü windows mobile'ın yakın gelecekte bir önemi yok. Linux tabanlı android gibi esnek bir sistem yapmadıkları sürece de bir işe yarayacağını sanmıyorum ve ilk fırsatta elimdekini satıp nokia xl alacağım. Nokia takıntım yok öğrenciyim elimdeki para anca ona yetiyor.

android pişmanlıktır. kasmadır donmadır takılmadır :D

@28 Nis 2014 02:54 android pişmanlık mı hahahaha :SFSDFSDF , 1 Yıldır aynı cihazı kullanıyorum bir kere format atmadım 125 oyun yüklü bir kere kasma , donma olmadı hiçbir sorun yok sen ne dişyon ya android'den iyisi vbarmıdır özgürlük hem android android candır gerisi heyecandır. cihazım nexus 4

nokia eskiden ne de güzel küçük kullanışlı telefonlar üretirdi piyasası vardı.

Birde Piranha ZEN incelemesi yapsanız ,en azından benim gibi almayı düşününlere bir fikir verebilirsiniz

@26 Nis 2014 16:01 piranha zen e o kadar para vericeğine git lumia 525 al. kasma donma sorunun olmaz. yaşaycağın tek sorun uygulama eksikliği olur. androidli telefon alınmaz!!!

@26 Nis 2014 16:01 pirananın her ürününden uzak durun bence isterseniz araştırın nedemek istediğimi anlarsınız.

telefonu media markt'te inceledim ve tam bir başarısızlık örneği. arayüz berbat ötesi , arayüz windows phone arayüzünü anımsatıyor ama hiç yakışmamış , ana ekrana direk girilemiyor , geri , geri , geri gitmen gerekiyor , görev yöneticisine ana ekrana gelip sağ kaydırarak girilebiliyor , ve bi uygulamayı kapatma için uygulamanın üstüne basılı tutup x'e basman gerekiyor veya uğraşmak istemiyorsan hepsini kapata basmak zorundasın ki kapatmak istemediklerin olabilir , kaydırarak kapatma yok , cihazın android olduğunu anlamıyorsun , google'nin hiçbir hizmeti yok (play store dahil) , play store yok fakat kendi mağazası var ki ondada ne kadar uygulama olabilir :) yani kısaca alınmaya değmez bir cihaz.

@26 Nis 2014 17:43 xda geliştiricileri ona ayar çekerler merak etme. Google uygulamalarını yüklemenin yolu xda forumunda anlatılmıştı. Yani alıp tam bir androide çevirmek mümkün. Zaten bir süre sonra muhtemelen custom romlar çıkar bu telefonlar için.

@26 Nis 2014 21:15 Bu telefonu alaların romla falan uğraşacağını sanmıyorum.Hemen aynı fiyata çok daha iyileri var parayı çöpe atmaktan başka bişey değil.Hadi tasarımı güzel olsa neyse ama oda facia sabun kalıbı gibi.

@26 Nis 2014 17:43 beyler gerçekleri söyledim ve fikrimi yazdım bunda eksi verecek ne var sölermisiniz?

Xperia M ve Lumia 520 varken bunu kim alır?

Deneysel bir ürün olduğu için satış yapamayabilir. Sistemini, kamerasını biraz daha geliştirerek ve ön kamera ekleyerek daha bir ürün ortaya çıkarabilirlermiş...

@28 Nis 2014 13:51 çin de yarım saate 1 milyon sattı evet satış yapamayabilir.

Kamera flash ı çokmu pahalı neden koymamışlar ki

Android'in karmaşasından arındırlmış, kolay kullanılıyor. Yeni başlayanlar ve yaşlılar için güzel çözüm.

@29 Nis 2014 13:52 android'in neresi karmaşa , asıl bu cihaz karmaşık yapmış.

Saçma ve gereksiz.

512 RAM'li android olmaz. Nokia sen git oto lastigi, cizme filan uret. Telefon uretmek senin neyine.

@07 May 2014 00:43 herkes senin gibi zengin değil. Maliyeti düşük tutmak için 512mb !

@07 Mayıs 2014 00:43 hm 512 mb kaldırır

uygun hem fiyatlı hem de android olduğundan tercih etmiştim. bir de çift sim kartlı olması benim için idealdi. 3 hafta önce aldım. 10 dk önce kendi kendien kapandı ve artık açılmıyor. boşuna masraf başka bişi değil...

@08 May 2014 14:13 şarjı bitmiştir xD

alınmaz para etmez

Takozun android versiyonu. Paintte çizilmiş bir menüsüde var :D.

Telefonu aldim, hatta su an telefondan yaziyorum. Garip bir sekilde performansi gayet iyi.Qwop'u filan cok rahat oynatiyor.Fark ettigim kotu ozellikleri sayayim(isletim sistemini degistirmeden,fabrika cikisli halinde bu sorunlar var) *Yazi yazarken harfler bazen gec geliyor. *Ana ekrana orta tusa uzun basarak gelebiliyorsunuz ama uygulamanin icinden direk gorev yoneticisine geciren bir tus yok. *Kulakliga verdigi ses cok az.iPod'un sesinin yarisi kadar filan. *On kamera yok, selfie iskence. Bunlara ragmen icinde 4-5 farkli market var.Bence giris seviye kullanicilar icin pek uygun degil, daha cok uygulama gelistiricilerine gore bir telefon. "Isletim sistemini degistir, kurcala" telefonu.

yakında xl gelecek 600 tl 768 mb ram 5 inç ekran ondan alcam zaten google play stor yükleniyormuş nokia candır

nokia xl nin büyük oyun performansı nasıl nfs most vanted real futbol 2013 fifa 14 falan

@19 May 2014 14:27 nokia x realı kaldırıyor çalıştırıyor aspalt 8 gibi

@03 Ağustos 2014 13:45 android oyunları 256 mb lik ramla çeker

Kesinlikle tavsiye edeceğim ve tereddütle alıp son derece memnun kaldığım bir ürün,kullanımı kolay ve andrid telefonlar gibi değil gayet hızlı hiç korkmadan alın.

sizce nokia xmi yoksa lumia 520 mi almalıyım ? :D

nokianın ilk androidi oldugu için boyle hatalar cok normal bana göre x in özellikleri yetersiz ama yetenler mutlaka vardır yetmeyenler için x in yeni versiyonu x2 cok daha iyi herkes kendine yeteni almalı çöp diyen gerizekalı arkadasıma da bisey diyemiyom begenmemis olabilirsin ama cöp deme gibi bi lüksün yok.

normal bilgisayarda açılan face ve hotmail hesapları nokıa x aynı adresler olmasına rağmen adres hatası veriyor.nasıl düzelir.

nokia x kullanıyorum android olmasına rağmen whatsaap indiremiyorum. yardımcı olabilir misiniz?

@14 Ağu 2014 17:37 whatsapp sitesine girin ordan apk olarak indirebilirsinizi ardından kurun

Standardın dışında bir iş yapacaksan bile standartları ve fazlasını karşılamalı mesela I phone gibi güncel ve popüler bütün uygulamaları kendi yazılım dilin ile orjinaline saygı duyarak kendi işletim sistemine uyarlamalısın yoksa kendi dünyanda erir bitersin wp li telefonlar gelişim süreçlerini yavaş sürdürüyor çünkü açık kaynak kodlu bir işletim sistemi değil buda piyasada sönen bir firma olmasına neden oluyor insanların android işletim sistemini tercih etmelerinin sebebi hem özgür hemde zengin bir uygulama dünyasına sahip olması bence inadın kimseye faydası yok son yıllarda yükselişe geçeçen firmalar belli I phone ve Samsung herkez kazandığı para için ömründen bir zaman ve emek harcarken gelişmekte olan ve boşa kürek çeken bir hikayenin peşinden koşmak bence çok anlamsız ayrıca Google nin ürünü olan android sistemini kullanıp google play siz bir telefon yapmakta google adına bir hakaret niteliğindedir bukadar saygın bir Nokıanın böyle yapmaması gerekirdi fakat biten bir hikaye için yorum yapmakda faydasız çünkü kendi bildiğini okuyorlar

Bence gayet ideal

bende nokia x kullanıcısıyım amma bazı sorunlar var , mesala dahili hafıza doldukta hafıza kartına keçmiyo bilmiyorum ne yapıyım

arkadaslar orjinal menusunu türkçemi.ayarlar kısmıda türkçemi söylermisiniz.ben bir tane aldım herşeyi türkçe sadece ayarlar kısmı ingilizce

Sen de yorum yaz