Olympus SP-810Z incelemesi Olympus SP-810Z: Fotoğraf Makinesi

CHIP ONLINE Notu
68
Özetle

Dahası 0,52 saniyelik deklanşör gecikme süresini hayli uzun bulduğumuzdan, anlık çekimlerin neredeyse mümkün olmadığını söyleyebiliriz. SP- 810UZ'nin 720p'ye kadar video çekim özelliği var.

Makul fiyata 36x zum avantajı

Zum ya da megapixel değerleri dijital fotoğraf makinesini listenin tepesine yerleştirmiyor. Olympus'un SP-810UZ modeli bunun bir örneği: CHIP Top 10 testlerine giren hiçbir cihaz 36x zum değerine sahip değildi. Ayrıca cihaz, 949 TL'lik fiyatıyla neredeyse mega zumlu yarışmacılar arasında en ucuzuydu. Ancak bu saydıklarımız fotoğraf kalitesine aynı şeklide yansımıyor. Cihazla yaptığımız çekimlerde ISO 100 gibi en güçlü ışık değerlerinde bile fotoğraflar yeterli keskinlikte değildi. Her şey sanki biraz beyazla yıkanmış gibi görünüyordu. Gün ışığında evde kullanım için uygun görünse de, yeterli olmayan ışık koşullarında görüntülediğimiz fotoğraflar hayli başarısızdı. Güçlü zum özelliği maalesef fotoğrafların kalitesine yansımıyor.

Olympus SP-810Z Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Olympus SP-810Z
Ürün Türü Kompakt Fotoğraf Makineleri
CHIP Online Notu 68
Üretici Olympus
Teknik Detaylar
MAKSİMUM ÇÖZÜNÜRLÜK 4.288 X 3.216 pik. (13,8 MP)
ODAK ARALIĞI/ZUM 24-864 mm / 36x
ISO ARALIĞI 64-1.600
DEKLANŞÖR GECİKMESİ 0,52 sn.
FOTOĞRAF / TAM ŞARJLI BATARYADA 120-430
HAFIZA (DAHİLİ / GENİŞLETİLEBİLİR) 14 MB/SD KART YUVASI
BOYUTLAR / AĞIRLIK 10,6 x 7,6 x 7,4 cm. / 415 g.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

o zaman niye para verek bu merede...???

???.??.???...

zum nedemek onu anlamadım ?

Ben 800 modelini kullanıyorum, cihaz neredeyse aynı, incelemede söylendiği gibi kötü bir makina değil, hızlı çekim modları var yağmur yağarken havada damlaları donduruyo neredese söylendiği gibi deklanşör ayarını manüel yapamazsınız seçenekler aracılığı ile yaparsınız.(Hazır ekolayzır ayarları gibi düşünün ama sayısı 50 civarı), beyaz ayarı diye bi ayar var oradan ayarı yaparsanız resimler yıkanmış gibi çıkmaz.800 modelinde 30 optik zoom kullanıldığında ay yüzeyindeki kraterleri görebilirsiniz.Bu 810 ve 36 zoom a sahip.İnceleme detaysız olduğundan biraz bilgi vereyim.
1-Vizör bulunmuyor avantajı telefonun yapısı küçülüyor, dez avantajı ekrana bakarak çekiyorsunuz buda şarj süresini azaltıyor, ışıklı ortamlarda ekranı gölgeye çevirerek bakıyorsunuz ama ben bi sıkıntı yaşamadım.
2-Telefon muadil zoom a sahip telefonlardan çok küçük ve hafif.
3-Güneş ışığına karşı dahi çekim yapmanıza izin veriyor, resimler bu halde dahi parlak çıkmıyor(ayarlar yapılırsa tabiki)
4-uzak bir nesne örneğin kuş fotoğrafı çekmek zaman zaman zorlaşıyor.Şöyleki çekeceğiniz kuş ağaçta ise ağacı netleştirmek sorun değil ama arka plandaki kuşu çekebilmek ustalık isteyen bişey.Otomatik netleme yapıldığından zorlanmaız ilk etapta mümkün.
5-30 optik zoomda dahi makina elinizde oynamasına rağmen titreme yapmıyor.
6-video çekimleri hd kalitesinde.Sesli çekimde optik zoom çalışmıyor.Sessizlerde optik zoom devrede telefonun muadillerinden eksisi bu.Video kalitesi çok iyi, hd gibi hd.Muadil fullhd sony marka ile aynı kalitede diyebilirim.
7-Dahili 2gb hafızası muadillerinde yok.Fotoğraf için yüzlerce fotoğrafı ek masraf yapmadan buraya atabilirsiniz.
8-Menüsü oldukça sade.Fotoğrafçılıktan hiç anlamazsanız dahi ia modunda harika resimler çekebilirsiniz.
9-Sihirli çekim modları var telefonda.Örneğin çektiğiniz resimi çizime dönüştürme.Harika çalışıyor.Telefonda windowsta oladuğu gibi yardım menüleri tek tuşla türkçe destek ile yanınızda buda bir +
10-Muadil makinalar 30 optik 36 optik zoom desede gerçekte en uzağı en yakına getiren makina budur.(araştırın iş uzun yazmıyım)
11-lens kapağına ayrı para vermiosunuz kutusundan çıkıyor.Boyun askısı şarj aleti usb kablosu av tv in kablosu.Hdmı çıkışı var fakat kablo almanız gerekiyor.
Daha biçok kullanım özelliği var ama aklıma gelenler bunlar.Son olarak fotoğraf düzenleme sakalama yazılımı ib telefonun içinde ücretsiz geliyor.İyi bir program olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Sen de yorum yaz

Turhost