OMEN 45L Gaming Desktop İnceleme

Masaüstü bilgisayardan vazgeçemeyenlerin mutlu olacakları bir model olan OMEN 45L Gaming Desktop'ı inceledik.

OMEN 45L Gaming Desktop inceleme
CHIP Online Notu 88
  • Çok başarılı soğutma performansı
  • Şık tasarım
  • Yüksek performans
  • Geliştirmeye açık
  • DDR5’li sistemler henüz sunulmuyor
  • Fiyatı yüksek

HP’nin OMEN markası artık iyiden iyiye hayatımızda sağlam bir yer edindi. Özellikle laptop tarafında birbirinden sağlam ürünlerle piyasaya çıkan marka, gözüken o ki masaüstü bilgisayarlardan vazgeçemeyen oyuncuların da aklını çelmek istiyor. OMEN Gaming Desktop ailesinin amiral gemisi olan 45L serisi de buna hitap eden, oldukça rekabetçi bir ürün.

Kutudan çıkardığınızda ilk fark edeceğiniz şey elbette üçüncü fanın eklenmiş olması. 40L modelindeki iki adet 12cm fan bu modelde üçe çıkmış ve OMEN Cryo Chamber adında dışarıdan hava çekerek CPU’yu soğutan oldukça niş bir teknolojiye de sahip. Aslında mantık oldukça basit, HP radyatörü kasanın dışına alarak (üst kısımda, ayrı bir bölümde yer alıyor) sıvı soğutucuyu sadece soğuk hava ile besleme yoluna gitmiş. HP bu şekilde en az 6-7 derecelik bir kazanç elde ettiği kanısında. Öndeki 3x120mm fana ayı ebat ve ölçüdeki Cryo Chamber fanları ve arkadaki 120mm’lik egzoz fanı eşlik etmekte. 240mm, çift fanla gelen radyatörü de Cryo Chamber’ın modüler yapısı sayesinde istediğiniz herhangi bir radyatörle değiştirebilme özgürlüğünüz de var.

Ayrıca bir önceki seride yer alan beyaz renkte ışıklandırılmış ön fanlar da yerini oldukça sessiz çalışan RGB’li fanlara bırakmış, pek çok oyuncunun hoşuna gidecektir.

HP ekran kartı ve işlemci konusunda da elini korkak alıştırmamış. AMD tercih edenler için de Intel tercih edenler için de bolca seçenek var. Bizim test ettiğimiz modelde AMD Ryzen 7-5800X işlemci bulunmaktaydı ve dilerseniz 5900X’ten Intel Core i9-12900K’ya kadar pek çok seçeneğiniz mevcut. Aynı çeşitlilik ekran kartları konusunda da mevcut. Bizim test ettiğimiz modelde Nvidia GeForce RTX 3060ti bulunmaktaydı. Seçenekler ise RTX 3090’dan AMD Radeon RX 6700 XT’ye kadar uzanmakta. Hangi modellerin ülkemize geleceği, zaman içinde nasıl değişeceği ise şimdilik soru işareti.

Test makinemizde AMD B550 yonga setli Full ATX bir anakart bulunuyordu. Kullanılan RAM’ler ise HyperX 32 GB DDR4-3733 MHz XMP Soğutucu RAM (2 x 16 GB) olarak tercih edilmiş. Dilerseniz 64GB’a kadar modeller mevcut.

Aynı şekilde depolama alanlarında da seçenekler bol. Bizim test sistemimizde 1 TB WD Black PCIe NVMe TLC M.2 SSD (6550MB/s okuma hızı – 5070MB/s yazma hızı) bulunmaktayken seçenekler 4TB’a kadar uzanıyor ve 1TB HDD’li modeller de mevcut. Ayrıca 2 x M.2 PCIe Gen4 SSD ve 2 x 2.5-inch SATA SSD / 2 x HDD yuvası sayesinde bilgisayar depolama alanı konusunda genişlemeye son derece açık. Ayrıca HP müşterilerine 12 ay boyunca 25 GB Dropbox depolama alanı da hediye ediyor.

Soğutma konusunda HP işini şansa bırakmamış demiştik, devam edelim. Kullanılan soğutma ürünleri Cooler Master’dan öncelikle. Güç kaynağı da öyle. Test makinemizde 600 W 80 Plus Gold verimlilik sertifikalı bir güç kaynağı kullanılmıştı, konfigürasyona göre 800 W kullanılan modeller de mevcut. Kullanılan termal macun konusunda bile HP elini korkak alıştırmamış. Shin-Etsu MicroSi Extreme termal macun sayesinde %20 daha verimli bir ısı aktarımı değeri yakaladığını düşünüyor firma. Bunun işe yaradığı da bir gerçek. Ne kadar zorladıysak da aldığımız maksimum CPU ısısı değeri 66 dereceyi aşmadı. Ekran kartında ise 49 dereceyi hiç geçmedik.

Kasa da oldukça donanımlı olarak geliyor. Önde 360mm toz filtresi bulunurken PSU için de 120mm dinamik toz filtresi kullanılmış. Ön ve yanlar tamperli cam ve kasayı açarken vida açmanız falan gerekmiyor, her şey yerli yerinde ve ulaşımı kolay.

Ağ erişimi konusu da doğru ellerde. Realtek RTL8852AE Wi-Fi 6 kablosuz ağ adaptörü ve Bluetooth 5.2 kullanılrken, Gigabit LAN da yerini almış durumda. Bağlantı yuvaları seçenekleri de hayli geniş.

Performans konusunda uzun uzadıya konuşacak bir şey yok aslında. 3060Ti’lı sistemimiz Red Dead Redemption 2’de bile 1080p çözünürlükte 60fps’in rahatlıkla üzerinde kalmayı başardı. Kısaca, hangi konfigürasyonu alırsanız alın günümüzdeki tüm oyunlarda yüksek performans elde edeceksiniz. Tek tek 150fps civarı alan oyunlardan bahsetmeye gerek yok.

Sonuç

Bu yazı yazıldığı sırada GT22-0019nt konfigürasyonu henüz satışa açılmamıştı ancak Core i7-12700K + 3060Ti’lı 0046nt versiyonunun fiyatı 40 bin TL’nin üzerinde. Bu modelin daha ucuz olması ise neredeyse kesin. Eğer desktop sistem toplamak istiyorsanız ama donanım bilginiz zayıfsa, tam olarak doğru yerdesiniz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli OMEN 45L Gaming Desktop
Ürün Markası HP
CHIP Online Notu
88