Point of View GTX 650 incelemesi Point of View GTX 650'yi inceledik.

Nvidia GeForce GTX 650'yi referans alan PoV GTX 650 ekran kartını inceledik!

CHIP ONLINE Notu
82
  • Performans (%50)80
  • Donanım Özellikleri (%20)85
  • Bağlantı Seçenekleri (%10)75
  • Fiyat / Performans (%20)90
  • Uygun perofrmans
  • Nvidia teknolojileri
  • Sessiz çalışması
  • Tek DVI girişi
  • DisplayPort yok

Ülkemizde ekran kartı tarafında Nvidia ve AMD'yle çalışan pek çok ünlü marka var. Bunlardan Nvidia tarafında sıkça Asus, MSI ve Gigabyte'ın ekran kartlarıyla karşılaşıyoruz. Ancak bu incelememizde farklı bir markayla karşı karşıyayız.

Point of View, Hollanda merkezli bir ekran kartı üreticisi. Türkiye distribütörlüğünü DataStar'ın yaptığı Point of View'in bugün inceleyeceğimiz ürünü Nvidia GeForce GTX 650 ekran kartını referans alıyor. Özellikle fiyat/performans anlamında dikkat çeken Point of View GeForce GTX 650, giriş / orta segmentte yer alan bir kart. Tek fanlı bir tasarıma sahip olan PoV GTX 650, küçük gövdesiyle anakartlar üzerinde kendine rahatça yer bulabilecek türde.

Kepler mimarili

Kepler mimarisine dayalı bir ekran kartı olan PoV GTX 650, özellikle fiyat ve performans oranında iyi bir seviyeye sahip. Nvidia'nın başarılı GeForce GTX 650 kartını referans alan PoV GTX 650, tek fanlı tasarımıyla küçük kasalar için de ideal olmasıyla dikkat çekiyor.

PCI Express 3.0 arabirimini kullanan ekran kartı, 5000 MHz bellek hızına sahip. 1058 MHz hızında olan PoV GTX 650, 128b bellek veriyolunda çalışıyor. PoV GTX 650'nin incelediğimiz modeli 2 GB RAM kapasitesinde. DirectX 11 desteği gösteren kart, minimum 400 W'lık sistemlere uygun yapıda.

Kartın üzerindeki bağlantılara baktığımızda ise bir adet tam boyutlu HDMI, bir DVI ve bir VGA girişi görüyoruz. DisplayPort girişi ise kart üzerinde yer almıyor.

Uygun performans

PoV GTX 650 ile iyi bir oyun deneyimi yaşamak mümkün. Elbette kart, üst seviye ekran kartlarının gerisinde, fakat kendi kategorisi için iyi bir görünüm sergiliyor. Giriş / orta seviyeye uygun olan kartla pek çok oyun oynama fırsatı bulduk. Nvidia'nın başarılı teknolojilerini yansıtan kart, Nvidia AntiAliasing teknolojisi ve DirectX 11 desteğiyle iyi bir performans gösteriyor. Ayrıca çalışma esnasında sessiz temposuyla da dikkat çekiyor.

Özellikle son dönemin popüler oyunlarından League of Legends fanlarının PoV GTX 650 ile bir hayli eğleneceğini düşünüyoruz. İncelememiz sırasında bu oyunda akıcı performans gördüğümüzü söyleyelim.

Diğer yandan her zamanki gibi Battlefield 3'te de deneyimlediğimiz kart, ortalama 45 FPS'yi görüyor. Bunun yanında Diablo III ve StarCraft hayranları da PoV GTX 650'yi tercih edebilirler.

Özetle

Fiyat/performans oranında başarılı bir kart olan Point of View GeForce GTX 650, giriş / orta seviyeli bir kart arayanlara hitap ediyor. Günümüz oyunları da başarıyla oynayabileceğiniz kart, 2 GB'lık RAM kapasiteye sahip.

GeForce GTX 650'nin fiyatı ise 309 TL civarında.

Kimler Almalı

Giriş / orta seviyeli başarılı bir ekran kartı satın almak isteyenler Point of View GeForce GTX 650'yi tercih edebilirler. Kart, özellikle fiyat/performans oranıyla dikkat çekici.

Point of View GTX 650 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Point of View GTX 650
Ürün Türü Ekran Kartı
CHIP Online Notu 82
Üretici Point of View
Firma Datastar Bilgi teknolojileri     (212) 544 12 00
Teknik Detaylar
GPU Nvidia GeForce GTX 650
Base Clock 1058 MHz
Arabirim PCI Express 3.0
Bellek 2 GB / 128b GDDR5
Bellek Hızı 5000 MHz
Bağlantılar DVI, HDMI, VGA

Alternatifleri

Alternatif olarak Nvidia'dan orta seviye bir kart olup, yeni mimariyle gelen GeForce GTX 750 Ti'yı önerebiliriz. Nvidia'nın en yeni mimarisi olan Maxwell'le gelen GeForce GTX 750 Ti, GeForce GTX 650'ye boyutlarıyla benzer, ancak daha güçlü bir oyun deneyimi sunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

pov :):):)

@18 Nis 2014 18:26 Kategorilerde çok dolanma haci bağımlılık ta var bu işin sonunda.

Bellek 2 GB / 128b GDDR5 önemli olan burasi, gerisi hikaye 192 hatta 256 nin alti bi kart ise oyun tutkunuysaniz bosverin gitsin...

Belliki sen ekran kartlarından çok anlamıyorsun, çünkü ekran kartlarında önemli olan çekirdek hızıdır, tamam bit de önemlide ama en önemlisi çekirdek saatidir.

asus varken buna dönüp bakmam bile..

Zaten kimse bakmaz asus-msi varken , ama ortada dogal olarak fiyat farki var :)

Sen de yorum yaz