Princeton LYNX2 Platinium SSD incelemesi Princeton LYNX2 Platinium SSD İncelemesi

Performansa büyük etki eden SSD'lerden Princeton LYNX2 Platinium'u inceliyoruz.

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
81 Satın Al
  • Başarılı performans
  • Tutarlı test sonuçları
  • Daha iyi performans veren rakipleri var

SSD'ler yıllardır performans konusunda büyük aşama kaydedilmesini sağladılar kuşkusuz. Ancak fiyatlarının bir türlü istenilen noktaya gelmemesi, kullanıcıların geniş kapasiteli SSD tercihlerinde bütçelerini zorlamaya devam ediyor. Özellikle tahminler, MLC ve TLC tabanlı SSD'lerin fiyatlarının, bu yıl içinde yüzde 10 ila yüzde 16 arasında artacağını söylüyor. Bunu hep birlikte göreceğiz elbette. Ancak artış ne kadar olursa olsun, kuşkusuz performans için tüketiciler kapasiteden feda edip yine SSD'leri tercih etmeye devam edeceklerdir.

Bugün elimizde TLC tabanlı bir SSD bulunuyor. Bu incelememizde Merkezi Kaliforniya'da bulunan Princeton Technology tarafından üretilen Princeton SSD'lerden, 250 GB kapasiteli bir modeli değerlendireceğiz.

250 GB kapasiteli

Princeton Technology'nin SSD'lerini ülkemize TNB Bilgisayar ve Görüntü Sistemleri getiriyor. Bize de elimizdeki 250 GB kapasitesindeki model, incelememiz için kendileri tarafından ulaştırıldı. 2.5" SSD segmentinde yer alan bu model, şirketin Platinium Lynx² serisinde yer alıyor. Seride 120 GB'tan başlayarak 2 TB'a varan kapasite seçenekleri mevcut. Eğer tercihiniz 2.5 inç değil de, 1.8 inç olacaksa, Princeton'ın yine orada da 60 GB'tan 480 GB'a kadar kapasite seçenekleri bulunuyor.

Elimizdeki SSD, TLC NAND flaş yonga teknolojisine sahip. Bununla birlikte SATA 3 arabirimini kullanan disk, MLC NAND yongalara göre daha yüksek performans sağlayabiliyor. Şirketin söylediğine göre elimizdeki SSD, okuma hızıyla 560 MB/s, yazma hızıyla da 470 MB/s'yi görüyor. Elbette biz de cihazı test sistemimize takıp test etme olanağı bulduk. Bakalım bizim testlerimizde nasıl sonuçlar almış. Önce sizlerle test sistemimizin detaylarını paylaşalım.

CHIP Online Test Sistemi
Platform: HP Omen X
İşlemci:  Intel Core i7-6700K 4.00 GHz
İşlemci Fanı: Water Cooling 
Anakart:  HP 81B6
Bellek:  SK hynix DDR4 32 GB 2133 MHz DDR4
Depolama:  Samsung 512 GB M.2 SSD
Depolama:  Seagate 3TB 7200RP (2 adet)
Depolama:  Princeton LYNX2 Platinium SSD 250 GB
Ekran Kartı:  NVIDIA GeForce GTX 1080 (2-way SLI)
Güç Kaynağı: 1300W
Monitör Acer Predator Z35 Curved 21:9
Monitör Philips BDM3275UP 4K
Windows Sürümü Windows 10 Home (64-bit)

Performans

Öncelikle elimizdeki 250 GB kapasiteli Princeton Platinium SSD diski sentetik benchmarka tabi tuttuk. CrystalDiskMark testinde 3 farklı senaryoda farklı kapasitelerde koşturduğumuz disk, 3 senaryoda da stabil sonuç verdi. Her sonuçta da 540 MB/s dolaylarında okuma, 280 MB/s civarında yazma performansı sergileyen diskten, yazma performansıyla 470 MB/s gibi daha yüksek hızlara erişemedik.

Disk, pratik testte de bu sonuçları doğrulayan bir neticeyle karşımıza çıktı. İçeriğinde, 2546 dosya ve 134 klasörün bulunduğu 11.8 GB kapasitesindeki dosya bloğumuzu 30 saniyede yazabilen SSD, burada 279 MB/s ortalamasını gösterdi diyebiliriz.

Okuma noktasında ise 569 MB/s'lerde dolaşan disk, 16 saniye içinde aynı dosya bloğunu geri kopyalayabildi.

Bu noktada Princeton SSD'yi kısaca daha önce incelediğimiz birkaç SSD ile kıyaslayacak olursak, OCZ Trion 100'den çok daha iyi performans ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. OCZ Trion 100'den aldığımız sonuçlar okuma ve yazma noktalarında 390 ila 360 MB/s civarındaydı.

Arada fiyat farkı bulunan 256 GB kapasiteli Samsung SSD 850 PRO ise, hem okuma hem yazma noktasında ondan daha iyi performans ortaya koyuyor. Ancak hatırlamak lazım ki, 850 Pro'da 3D V-NAND teknolojisi kullanılıyordu. Öte yandan fiyatı da elimizdekine kıyasla yüzde 50 oranı dolaylarında daha yüksek.

Fakat bu ikisinin ortasında bir de Transcend SSD22S bulunuyor ki, hem fiyat hem performans noktasında Princeton SSD'ye iyi bir rakip oluyor diyebiliriz. Zira bu cihazla 550 MB/s ila 480 MB/s hızları almıştık.

Özetle

Sonuç olarak elimizdeki Princeton Platinium SSD, sentetik ve pratik testlerde tutarlı sonuçlar ortaya koyması ve performans anlamında da yararlı olmasıyla iyi bir SSD oluyor. 250 GB'lık modelin fiyatı şu an 390 TL civarında. Aynı kategorideki modellerle yakın fiyatta bulunan Princeton LYNX2 Platinium SSD, biraz daha fiyat kırarsa avantajını arttırabilir diye düşünüyoruz. Zira ondan biraz daha hızlı modelleri yakın fiyatlarda görmek mümkün.

Kimler Almalı

SSD'ye terfi etmek isteyen ve bunun için 400 TL'ye kadar çıkabilen kullanıcılar 250 GB'lık Princeton LYNX2 Platinium SSD'yi tercih edebilirler.

Princeton LYNX2 Platinium SSD Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Princeton LYNX2 Platinium SSD
Ürün Türü SSD Disk
CHIP Online Notu 81
Üretici Princeton
Teknik Detaylar
Arabirim SATA 3
Kapasite 250 GB
Okuma Hızı 560 MB/s
Yazma Hızı 470 MB/s
Kalınlık 7 mm
Ağırlık 53 gr.
Satın Al

Alternatifleri

Princeton LYNX2 Platinium SSD'ye alternatif olarak Transcend TS240GSSD220S modelini önerebiliriz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz