Samsung Gear 2'yi kolumuza taktık!

Samsung'un yeni akıllı saati Gear 2'yi kolumuza taktık! İşte test raporumuz...

CHIP Online Notu 70
  • Uzun pil ömrü
  • Fitness özellikleri
  • Suya dayanıklı
  • Yenilenen tasarım
  • Kalp ve kızılötesi sensörü
  • Yalnızca Samsung telefonlarla eşleşiyor
  • Pahalı

Son zamanlarda giyilebilir teknoloji konusunda teknoloji devleri atak üstüne atak geliştiriyor. Akıllı saatler, egzersiz bantları, gözlükler ve Oculus Rift ile Sony Project Morpheus gibi sanal gerçeklik donanımları derken çok yakın bir gelecekte bu teknolojiler hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelecek gibi görünüyor.

Bugün konumuz Samsung'un yeni akıllı saati Gear 2. Barselona'da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde tanıtılan Gear 2, selefine göre en büyük yeniliği Android yerine Tizen işletim sistemiyle çalışmasıyla sağlıyor. Böylece başındaki "Galaxy" takısını atan Gear 2, önemli güncellemeler almış ve Galaxy Gear'e göre daha iyi bir konuma yükselmiş.

Gear 2'nin dikkat çeken detayları arasında artık daha fazla cihazla birlikte çalışıyor olması da göze çarpıyor. Gear 2; başta Galaxy S5, S4, S3, Note 3, Note 2 cepleri ve Note 10.1, Note Pro 12.2 ve Tab Pro tabletleri olmak üzere şu an 17 Samsung akıllı telefonu ve tabletiyle kullanılabilir durumda. Peki, Gear 2 bize neler sunuyor? Şimdi hep birlikte daha yakından inceleyelim.

Tasarım ve arabirim

Gear 2'nin tasarımında önemli değişiklikler göze çarpıyor. İlk olarak artık daha kullanışlı ve şık görünen bir saatle karşı karşıya olduğumuzu söyleyelim. Kameranın kayış üzerinden kaldırılıp ekranın üzerine yerleştirilmesi hem kameranın kullanımına işlevsellik kazandırmış, hem de kullanıcıları Samsung'un özel kayışını kullanma zorunluluğundan kurtarmış. Değiştirebileceğiniz kayış için ayrıca Samsung tarafında da farklı renk seçenekleri sunuluyor.

Gear 2, 10 mm'lik yapısıyla daha ince ve 68 gram ağırlığıyla daha hafif. Ekran 1.63 inç boyutunda Super AMOLED. Yine Galaxy Gear'deki gibi 320x320 piksel çözünürlük kullanılmış. Bu iyi bir görüntü için gayet yeterli. Ekranın üzerinde 2 megapiksellik bir kamera var. Alt tarafta ise fiziksel bir "home" butonuna yer verilmiş. Saatin iç kısmında ise kalp sensörünü görebiliyoruz. Mikrofon ve hoparlör ise kayış üzerinden ana gövdeye taşınmış; bu sayede sohbet etmek daha kolay bir hal alıyor.

Gear 2'nin tasarımına getirdiği diğer bir yenilik ise IP67 sertifikasına sahip olması. Böylece suya ve toza karşı korumaya alınan saatle birlikte artık ellerinizi yıkarken su sıçramaları için endişe etmenize gerek yok.

Arayüze bakalım

Gear 2'yi kullanabilmek için onu uyumlu bir Samsung ceple eşleştirmeniz şart. Bu eşleştirmeyi yapmadan önce saatin kaç olduğuna bile bakamıyorsunuz. Telefonunuza indireceğiniz Gear Manager uygulamasıyla eşleştirmeyi kolayca tamamlayabiliyorsunuz. Ardından kullanıma hazır hale gelen Gear 2, kolunuzu kaldırdığınızda size saati gösterebiliyor.

Gear 2'nin kullandığı işletim sistemi Samsung'un yeni Tizen platformu. Gayet kullanışlı olan işletim sistemi akıcı çalışıyor. Bu arada saatin içinde 1.0 GHz hızında çift çekirdekli bir işlemci olduğunu da hatırlatalım. Arayüz içinde dolaşırken yer alan uygulamaları ekranlar arasında serbestçe taşıyabiliyorsunuz. İsterseniz saatin temasını değiştirebilmeniz de mümkün. Bir uygulamadan geriye dönmek için parmağınızı saatin üzerinde yukarıdan aşağıya kaydırmanız yeterli. Ana ekrana dönmek için de saatin altındaki fiziksel butonu kullanabiliyorsunuz.

Fitness ve ana özellikler

Gear 2'nin en önemli özelliklerinden biri elbette fitness uygulamaları. Bir fitness cihazı olarak çalışan Gear 2, yaptığınız egzersiz türünü seçmenize izin veriyor ve sensörleri sayesinde etkinliğinizi izliyor. Kolunuzda Gear 2 varsa, koşu, yürüyüş, bisiklet gibi etkinlikleriniz için başka bir cihaza daha ihtiyacınız yok. Yaptığınız egzersiz sonucunu tarihlerle bir program dahilinde tutan cihaz, yaktığınız kalori miktarını da elbette size gösteriyor. Diğer yandan Gear 2'yi Galaxy S5 gibi uyumlu bir ceple kullandığınızda, saatinizdeki fitness verileri cep telefonunuzdaki S-Healt uygulamasında yerini de alıyor. Egzersizlerle ilgili indirilebilir uygulamalarla birlikte saatin bu yöndeki işlevlerini geliştirebiliyorsunuz.

Gear 2'nin diğer bir öne çıkan özelliğiyle hemen arkasındaki optik kalp ritmi sensörü. Egzersiz sırasında veya herhangi bir zamanda kalp ritminizi ölçümleyen bu sensör, Gear 2'yi daha çekici bir hale getiriyor. Normal kullanımlarda pek işe yaramasa da spor aktiviteleri için kullanıldığında gayet işlevsel olabiliyor.

Önemli özellikler

Gear 2'nin önemli özellikleri var. Bunlardan biri elbette gelen aramaları cevaplayabilmenizi sağlaması ve arama yapabilmenize olanak tanıması. Rehber içeriğinde rahatlıkla dolaşabildiğiniz cep, çağrı kayıtlarını da kolay bir şekilde ulaşılır kılıyor. Bunun yanında yine selefi Galaxy Gear gibi sosyal hesaplarınızdan gelen, e-posta hesabınıza düşen ve telefonunuza iletilen mesajları da görüntüleyebiliyorsunuz.

Gear 2'nin üzerinde kızılötesi sensör bulunuyor. Kameranın hemen yanındaki bu sensörle birlikte saati aynı zamanda televizyonunuz için bir uzaktan kumanda olarak da kullanabiliyorsunuz. Bunun için ihtiyacınız olan uygulama WatchOn Remote ve o da saat içinde hazır bulunuyor. Bu yan özellik saatin çekiciliğini bir miktar daha arttırıyor.

Gear 2'nin bir başka özelliği ise müzik dinleyebilmenize olanak tanıması. 4 GB dahili kapasiteye sahip olan saat, yanınızda cep telefonunuz olmadan da Bluetooth destekli bir kulaklık üzerinden içindeki şarkıları dinlemenize olanak tanıyor.

Kamera ve pil ömrü

Gear 2, hem kamera hem de pil ömrü açısından selefine göre gelişmiş bir saat. Pil ömrünün artmasında Tizen platformunun katkısı büyük. 300 mAh'lik bir bataryanın sahibi olan Gear 2, ortalama kullanımlarda 3 günlük bir pil ömrü sunabiliyor. Ancak daha ılımlı kullanımlarda pili 6 güne kadar dayandırmanız mümkün. Fakat yine de saatin bu yönüyle Sony SmartWatch 2'nin gerisinde kaldığını söyleyelim.

Gear 2'nin üzerinde 2.0 megapiksel değerinde bir kamera mevcut. Kameranın çektiği fotoğraflar hiç de fena değil. Otofokuslu olan kamera, 15 saniyelik videolar da kaydedebiliyor. Fotoğraf konusunda ise özellikle 16:9 modda yüksek çözünürlüklü başarılı kareler yakalayabiliyor ve makro çekimlerde memnun edici sonuçlar alabiliyorsunuz.

Çektiğimiz fotoğraflardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.


Bulutlu sahneler biraz bulanık olabilir.


Özellikle gizli çekimlerde kamera işe yarıyor.


Fotoğraflardaki renkler iyi sayılır.Ayrıntılı karelerde detay kaybı olabiliyor.16:9 modda iyi sonuçlar alabilirsiniz.Makro modu çok iyi çalışıyor.

Özetle

Samsung Gear 2, önceki modele göre çok daha iyi bir akıllı saat olmayı başarıyor. Gerek tasarım gerek kullanım gerekse de yeni ve gelişen özellikleriyle rahatlıkla tercih edilebilecek türden bir akıllı saat. Fitness özellikleriyle de doğru adımlar atan Gear 2; daha kullanışlı bir pil ömrüne sahip olması, yeni kalp ve kızılötesi sensörüyle gelmesi, tasarımıyla gelişmesi, suya karşı dirençli bir yapıya bürünmesi ve daha iyi bildirim sistemi sunmasıyla beğenimizi kazandı.

Her ne kadar Samsung, Gear 2 ile daha fazla Samsung cebiyle kullanım olanağı sunsa da saatin yalnız Samsung ceplerle çalışıyor olması ise bizce kısıtlayıcı. Diğer yandan 799 TL'lik bir fiyat etiketiyle satışa sunulan Gear 2, pahalı duruyor.

Sonuç olarak eğer kolunuzda bahsettiğimiz özelliklerde bir akıllı saat olsun istiyorsanız, Gear 2 hoşunuza gidecek türde bir cihaz olacaktır diye düşünüyoruz. Sosyal medya hesaplarınızdan gelen çağrılara kadar her şeyi kolunuza getiren cihazı, sporla yakından ilgiliyseniz de rahatlıkla beğenebilirsiniz.

Kimler Almalı

Kolunuzda bahsettiğimiz özelliklerde bir akıllı saat olsun istiyorsanız, Gear 2 hoşunuza gidecek türde bir cihaz olacaktır diye düşünüyoruz. Sosyal medya hesaplarınızdan gelen çağrılara kadar her şeyi kolunuza getiren cihazı, sporla yakından ilgiliyseniz de rahatlıkla beğenebilirsiniz.

Alternatifleri

Samsung Gear 2'ye alternatif olarak elbette Sony SmartWatch 2'yi gösterebiliriz. Fiyatıyla Gear 2'den daha ucuz olan SmartWatch 2, bazı yönlerden eksik olsa da bazı yönlerden ise hala gücünü koruyor.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Samsung Gear 2
Ürün Markası Samsung
CHIP Online Notu
70
İşletim Sistemi Tizen OS
Ekran 1.63 inç Super AMOLED
Çözünürlük 320x320
Kamera 2.0 megapiksel
Koruma Su ve toza dirençli (IP57)
Hafıza 4 GB
Pil Ömrü Ortalama 2 -3 gün
Bağlantılar Bluetooth 4.0 LE, kızılötesi
Boyutlar 36.9 x 58.4x 10 mm
Ağırlık 68 gr.
Okuyucu Yorumları