SeaSonic Focus Gold SSR-750FX incelemesi SeaSonic Focus Gold SSR-750FX İnceleme

Masaüstü bilgisayar toplayanlara özel bir inceleme.

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
91 Satın Al
Editörün Seçimi
  • Hybrid fan kontrolü
  • Bekleme süresi
  • Verimli
  • 46 derecede tam güç
  • Modüler tasarım
  • Fiyat
  • Zorlu koşullar altında gürültülü

Masaüstü bilgisayar oluşturma aşamasında her bir parça elbette önem teşkil ediyor. Hadi belki uzay sistem çalıştırmayı göze alıp kasayı es geçebilirsiniz, ancak geri kalan parçaların her biri önemli. Bunlardan biri de pek tabii güç kaynağı.

Tam da Ryzen 7 2700X elimize ulaşmışken gelen SeaSonic Focus Gold SSR-750FX, açıkçası test sistemimizin ana bileşeni oldu diye ilk baştan söyleyebiliriz. ATX form faktöründe olan bu güç kaynağı, 750W'a kadar güç çıkışı sağlaması ve yüzde 30 yük altında fansız çalışmasıyla önem teşkil ederken, 80 Plus Gold sertifikasına sahip olmasıyla da verimlilik yönünde aranan elemanlardan biri oluyor.

Tasarım detayları nasıl?

Hemen cihazın tasarımıyla söze başlayacak olursak, bal peteği tasarımlı ızgarasıyla dikkat çeken SSR-750FX, böylece maksimum hava akımına katkıda bulunuyor. Öte yandan uzun ve elastik yapılı kabloları kutu içeriğinde bulundurduğunu ve kabloların modüler yapıda olduğunu da söyleyelim. Böylece ihtiyacınız olmayan kabloyu takmıyor ve dolayısı ile kasa içini rahatlatabiliyorsunuz.

Hangi işlemcilerle uyumlu?

Yeni nesil Intel ve AMD işlemcilerle uyumlu olan SeaSonic Focus Gold SSR-750FX, bizim de az önce söylediğimiz gibi Ryzen R7 2700X işlemcimiz ve ona bağlı olan donanım öğelerine incelememiz süresince güç verdi. Bu arada test sistemimizde bulunan su soğutmalı Dark AquaForce W242R işlemci soğutucusuna da dikkat çekelim. Zira gelecek incelemelerde bu ürünün de detaylarına yakından bakacağız.

SeaSonic Focus Gold SSR-750FX ne kadar sessiz?

SeaSonic Focus Gold SSR-750FX'in alametifarikası sessiz çalışması. Yüzde 30'a kadar tamamen fansız modda çalışan cihaz, yüzde 30 ila yüzda 50 yük altında sessiz modda çalışıyor. Ardından ise gelen soğutma modunda etkili bir soğutma gerçekleştiriyor. Ancak burada, zorlu koşullar altında 12 cm'lik fanın biraz gürültülü çalıştığını da söylemeliyiz.

Bu noktada gürültü konusunu açmak gerekirse, güç kaynağının ortalama yük altında 30 desibel dolaylarında seyrettiğini söyleyebiliriz. Yük altında ise 87 – 88 desibel değerlerine çıkıyor ki, bu noktada rakipleriyle eşdeğer bir performans sergiliyor, büyük avantaj sağlamıyor.

Öte yandan cihazın arkasında güç girişinin hemen yanında bir buton görülüyor. Bu buton, fan kontrol düğmesi. Butona basmadığınız durumlarda fan zaten çalışmıyor. Bunu düşük yüklemelerde pasif durumda bırakabilirsiniz. Ancak güç kaynağını yük altında çalıştıracaksanız, bu tuşa basmanız elzem.

Özetle

SeaSonic'in Focus Gold serisinde bulunan 750W'lık bu güç kaynağı, oldukça ilgi çekici bir model. Kendi kategorisinde 135 mm veya 140 mm'lik fanlı modeller yer alırken, sessizliğe önem gösteren SeaSonic, bu modelde 120mm'lik fan kullanmış. Buna karşın verimlilik konusunda büyük başarı sağlamış doğrusu. Şu an bu güç kaynağını piyasada 726 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. Belki daha uygun fiyata yine 750W'ta çalışan Corsair CX750M göreceksiniz. Ancak elimizdeki SeaSonic, Corsair'in bu modeline göre en başta verimlilik konusunda daha büyük iş çıkartmayı bilmiş. Cihazın dalgalanma ölçümleri de bir o kadar başarılı. Gerek tam yükte, gerek yüzde 110 yükte, gerekse çapraz yük atlamalı senaryolarda stabil bir profil sergiliyor. Buna ilave olarak süper kompakt yapısı ve modüler tasarımı da diğer avantajları oluyor. Öte yandan ülkemizde her ne kadar 2 yıllık garanti süresine sahip olsa da, bu cihaz SeaSonic tarafında globalde 10 yıllık bir garanti kapsamında sunuluyor. Bu bağlamda ürününe ne kadar güvendiği de açık.

Kimler Almalı

Intel veya AMD tabanlı yeni nesil bir sistem kurmayı düşünenler sessiz ve verimli bir güç kaynağı olarak rahatlıkla SeaSonic Focus Gold SSR-750FX modelini tercih edebilirler.

SeaSonic Focus Gold SSR-750FX Teknik Özellikleri
Ürün Modeli SeaSonic Focus Gold SSR-750FX
Ürün Türü Güç Kaynağı
CHIP Online Notu 91
Üretici Seasonic
Teknik Detaylar
Nominal Güç 750W
Form Faktör ATX
Soğutma Sistemi 12cm
Aktif PFC Var (maks. %99)
Maks. Çıkış Değerleri 12V:62A, +5V:20A, +3.3V:20A
Satın Al

Alternatifleri

SeaSonic Focus Gold SSR-750FX'e alternatif olarak yine 750W temelinde FSP Hydro G 750 güç kaynağını da tercih edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Kaliteli psu 3 aydır kullanıyorum memnunum altta yazan sistemde sorunsuz Cooler Master Case PRO 5 AMD Ryzen 7 1800X 3.6 GHZ (NOCTUA NH-U12S SE) ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO Sapphire Nitron+Radeon RX 580 4G. G.SKILL Flare X DDR4-3200Mhz C14 16GB (2x8GB) Samsung 850 PRO 512GB 550MB-520MB/s Sata3 SSD Samsung 320GB 7200RPM 16MB Cahce SATA2 HDD) Samsung HD154UI 1.5TB HDD Seasonic Focus Plus 750W 80+ Gold Viewsonic XG2401 24"1ms 144 HZ Monitör

Sen de yorum yaz