TP-Link Tapo L920-5 İnceleme

Henüz RGB ışıklandırma ile tanışmadıysanız sizi de RGB ile tanıştırma vakti geldi. İşte TP-Link Tapo L920-5 çok renkli ışık şeridi hakkında bilmeniz gerekenler.

CHIP Online Notu 90
  • Çok güzel görüntü sunuyor
  • Kolay kurulum & kullanım
  • Tapo uygulaması
  • Uzun ömürlü
  • Suya dayanıklı tasarım

RGB ışıklandırmalar son dönemde çok moda. Klavye ve farelerden, bilgisayar kasası içindeki donanımlardan başlayıp sonrasında mouse pedlere taşan RGB ışıklandırmalar, artık yalnızca bilgisayar çevresinde değil, bilgisayar masası etrafında, oyun odalarında, oturma odamızda, yatak odamızın duvarında kendine yer buluyor. Gerçekten güzel görünmesiyle beraber yavaş yavaş hayatımıza giren bu şerit şeklindeki ışıklandırmalara son örnek de TP-Link'ten geldi.

TP-Link'in Tapo L920-5 adını verdiği bu çok renkli akıllı ışık şeridi, tek satırda çoklu renk sunuyor ve son derece kolay şekilde kurulup kullanılabiliyor. Az sonra yeteneklerinden bahsedeceğiz, ancak her şeyden ziyade, bu tip bir ışık şeridi satın almak isteyenlerin bizce en fazla dikkat etmeleri gereken şey, güvenirlilik. Zira internette şöyle bir arattığınızda neredeyse isimsiz diyebileceğimiz, tanımadığımız çok sayıda markanın ışık şeridine rastlıyoruz. Bunların genellik 3 renk vermesi dışında herhangi bir esprisi yok. Fişe takıyor ve bağlıyorsunuz, akabinde de ışıklar yanıyor. Yanında minik bir uzaktan kumandası veriliyor, buradan sadece birkaç fonksiyon ile ışıkları yakıp söndürüyorsunuz, ancak pek çoğu da uzun ömürlü olmuyor, hatta kutudan çıkardığınızda bile birkaç LED'in bozuk olduğunu, yanmadığını görebiliyorsunuz. Bunu söylememin nedeni, tecrübeyle sabit olması; daha önce bu tür şerit siparişleri verdim ve ne kadar kısa ömürlü olduklarını gördüm. Bu anlamda güvenirlilik önemli. Ve pek tabii ki fonksiyonellik. Alt tarafı ışık işte demeyin, zira henüz TP-Link'in Tapo ışık şeridiyle tanışmadınız.

Madem öyle hemen başlayalım. TP-Link'in Tapo L920-5 çok renkli ışık şeridi, söylediğimiz gibi gerçekten çok fazla ışık içeriyor. 16 milyondan fazla canlı renk ayarlayabileceğiniz bu şerit, her bölge için ayrı efektler yaratabiliyor ve 50 ayrı renk bölgesi oluşturabiliyor. Bunu yapabilmesinin arkasındaki teknoloji ise, diğer ışık şeritlerinden farklı olarak içinde IC çipine yer verilmiş olması. Bu kontrol çipi sayesinde şeridin üzerindeki RGB'lerin renklerinin ayrı ayrı ayarlanabilmesi mümkün. Bu nedenle size görsel olarak çok daha etkileyici bir etki verebiliyor. Peki, bu ışıkları nasıl kontrol edebiliyorsunuz?

Hayır, sıradan bir uzaktan kumandanız yok. Bu ışık şeridinde uzaktan kumandanız telefonunuz. TP-Link'in Tapo uygulamasını telefonunuza indiriyorsunuz ve bu uygulama üzerinden yalnızca birkaç adımda ışık şeridini ağınıza dahil edebiliyorsunuz. Böylece uygulama üzerinden tüm kontrollere erişebilirsiniz. 16 milyondan fazla renk üretebileceğiniz renk dairesinin yanı sıra, şeridin farklı bölgelerini farklı şekillerde renklendirebileceğiniz özel renk tasarımlarını da yine bu uygulama içinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Uygulama içinden Efektler bölümüne gelerek buradan kendi tanımlamalarınızı yapabiliyor ya da alt kısımda önceden tanımlanmış efektlerden herhangi birini seçebiliyorsunuz. Bunları yaptığınızda, şeridin gerçekten de çevreye çok güzel ışık yaydığını göreceksiniz. Bunda kuşkusuz şerit üzerindeki LED'lerin kalitesinin de önemi var.

Ben şu an burada çekim yapacağım için henüz bu ışık şeridini bir yere sabitlemedim, ancak çekimden sonra çalışma masamın 3 kenarını bu ışık şeridi ile çevreleyeceğim. Şeridin arkasında yapışkanlı bir bant bulunuyor. Böylece istediğiniz yere yapıştırabiliyorsunuz. Ben masa çevresi diye düşündüm, ancak yatak kenarı, duvar kenarları, dolap kenarları, artık siz nereye uygun görürseniz, dekorasyonunuza göre oraya sabitlersiniz ve bunu yaptığınızda da gerçekten ortaya ne kadar güzel bir görüntü çıkacağını göreceksiniz diyebilirim. Öte yandan film ve dizi keyfine düşkünseniz, televizyon ünitesi çevresinde de harika duracağını söyleyebilirim. Bu arada şeridin uzunluğu 5 metre.

Uygulamaya geri dönecek olursak, uygulama içinden daha pek çok ayarı yapabiliyorsunuz. Bu ışık şeridini kurarken internet ağınıza dahil ettiğiniz için uzaktan erişmeniz de mümkün. Böylece siz evde yokken de kolaylıkla uzaktan erişebilirsiniz. Ayrıca çeşitli zamanlayıcılar da kurabilirsiniz. Programlama kısmından gündoğumu ve gün batımı için zamanlamalar da yapabilirsiniz.

Bu arada bu uygulamayı hem Android hem iOS tabanlı cihazlara indirebileceğinizi de söyleyelim. Ayrıca sesle kontrol için Amazon Alexa veya Google Asistan desteği de mevcut durumda.

Son olarak şeridin suya karşı dayanıklı olduğunu da söyleyelim. Böylece kolaylıkla silebilirsiniz.

Özetle

Evet, sonuç olarak değerlendirecek olursak, TP-Link'n Tapo L920-5 ışık şeridini biz fazlasıyla beğendik. Gerçekten hem güzel bir görüntü sağlıyor hem de uygulama desteğiyle beraber oldukça fonksiyonel. Eğer bu türde bir ışık şeridi almayı düşünüyorsanız muhakkak yakından değerlendirmelisiniz diyebiliriz. Öte yandan bu ışık şeridini akıllı ampüllerle de destekleyebilirsiniz. TP-Link, ışıklandırma işine akıllı ampüllerle girmişti, şimdi ise şeritlerle devam ediyor. Bu modelin farklı bir versiyonu olan Tapo L900-5 modeli de var; bunu da yine TP-Link'in web sayfasında bulabilirsiniz. Açıkçası daha fazlasını da heyecanla bekliyoruz, zira ışık işi gerçekten de büyük keyif veriyor, evin ambiyansını değiştiriyor; özellikle artık evden çalışmaya başladığımız için evde geçirdiğimiz sürelerin uzamasıyla.

Bu arada bu cihazın fiyatı 750 TL civarında. Bu anlamda biraz pahalı olduğunu kabul etmek gerek. Fakat sıradan bir ışık şeridi olmadığını da sanıyoruz ki inceleme süresince anlattık. Bu noktada seçim sizlerin olacak.

Sponsorlu İçerik

Teknik Özellikler
Ürün Modeli TP-Link Tapo L920-5
Ürün Markası TP-Link
CHIP Online Notu
90