Transcend JetFlash 380G incelemesi JetFlash 380G mini USB bellek elimizde.

Trancend'in cep ve tabletlerle de kullanılabilen şık görünümlü mini USB belleğini test ettik!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
91
  • Altın renkli şık tasarım
  • Transcend Elite uygulaması
  • Kolay kullanım
  • Yalnız Android destekli
  • Kapağı rahatlıkla kaybolabilir

Sony USM-SA1 ve Sandisk Ultra Dual USB Drive belleklerinden sonra Transcend JetFlash 380G de incelememiz için ofisimize konuk oldu. Oldukça kolaylık sağlayan çift taraflı USB sürücülere iyi bir örnek olarak sunulan Transcend JetFlash 380G, hem cep hem PC kullanıcıları tarafından kullanılabilecek iyi bir model.

Küçük boyutlu bir USB bellek olan JetFlash 380G, bir tarafında tam boyutlu USB 2.0, diğer yüzünde ise micro USB girişi ile fotoğraf, video, doküman ve diğer önemli dosyalarınızı akıllı telefonunuz veya tabletinizden bilgisayarınıza kolayca yedekleyebilmenizi sağlıyor. Eğer cep telefonu hafızanız kısıtlıysa JetFlash 380G sizin için de iyi bir çözüm olabilir. Peki, JetFlash 380G ne gibi özellikler sunuyor? Bu sorunun cevabını hemen verelim.

16 GB kapasitede

Altın renkli minik gövdesiyle oldukça şık görünen JetFlash 380G, dediğimiz gibi bir ucunda USB 2.0, diğer ucunda micro USB girişi bulunduruyor. Bunlardan micro USB tarafı minik bir kapakla süslenmiş. Kapağı çıkarttığınızda bu bağlantıyla karşılaşıyorsunuz. Ancak kapak gövdeden tamamen bağımsız. Bu yüzden kolaylıkla kaybolabilir. Cihazın kapağını kaybetmemek için ek özen göstermelisiniz. Bunun için anahtarlıkta taşımak iyi bir fikir olabilir.

Elimize geçen modeliyle 16 GB kapasiteye sahip olan JetFlash 380G, 8 ve 32 GB'lık ek seçeneklere de sahip. Ayrıca altın renkli modelinin dışında dileyenler cihazı gümüş kaplamalı da tercih edebilirler.

JetFlash 380G'yi bilgisayara taktığınızda gördüğünüz kullanılabilir alan 15,1 GB. Bu kapasiteyi ister PC'niz, ister akıllı telefonunuz için kullanarak doldurabilirsiniz.

Transcend Elite uygulaması

JetFlash 380G, elbette bir mobil uygulamayla kullanılıyor. Transcend Elite adındaki bu uygulamayı Google Play Store üzerinden Android işletim sistemli akıllı telefonunuza indirebiliyorsunuz. Uygulama henüz diğer platformlarda bulunmuyor. Bu uygulamayı Windows Phone'da da görmek iyi olabilirdi.

Uygulama gayet kullanışlı. Cihazı telefonunuza taktığınızda otomatik olarak açılan alana verilerinizi hızlıca kopyalayabiliyorsunuz. Böylece cep telefonunuzun alanı dolduğunda boşaltabilmek ve yedeklerinizi bilgisayarınıza alabilmek gayet basit. Diğer yandan diğer cep telefonlarıyla da bu yolla veri taşıyabilirsiniz.

Transcend Elite uygulamasında "One Touch Backup" adındaki fonksiyonu fazlasıyla işlevsel bulduğumuzu da söyleyelim. Bunu kullanarak tek dokunuşla tüm cep telefonunuzdaki içeriği hızla bellek üzerine aktarabiliyorsunuz.

Özetle

Son dönemin kullanışlı cihazları olarak ortaya çıkan çift taraflı USB belleklere iyi bir örnek olan JetFlash 380G, oldukça kullanışlı. Tasarımıyla oldukça şık görünen cihaz, kolaylıkla akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarla kullanılabilir durumda. Cihazın, mobil uygulaması da gayet kullanışlı.

Kimler Almalı

Cep telefonu veya tabletinizin kapasitesini arttırmak için de kullanabileceğiniz bir cihaz olan JetFlash 380G, bir USB sürücüsü olarak da davranabiliyor. Yakın zamanda bir USB bellek almak isteyenler tarafından kullanışlı bulunabilir.

Transcend JetFlash 380G Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Transcend JetFlash 380G
Ürün Türü USB Bellek
CHIP Online Notu 91
Üretici Transcend
Firma Transcend     (312) 466 64 04
Teknik Detaylar
Arayüz USB2.0
Kapasite 16 GB
Port Tipi USB 2.0 ve microUSB
LED Gösterge Yok
Boyutlar 28.1 x 12.25 x 4.5 mm
Ağırlık 3.2 gr.

Alternatifleri

JetFlash 380G'ye alternatif olarak Sandisk Ultra Dual USB Drive ve Sony USM-SA1 USB sürücüsünü de gösterebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Okuma yazma hızlarını vermeden bu kadar çok şey yazabilmiş olmanız da ayrı bir yetenek. En başa reklamlar yazın olsun bitsin. Teknik detaylar kısmında cihazın ağırlığını yazıp okuma yazma hızı hakkında da bir şey yazmamak ise abesle iştigal, siz bu işi ya hiç yapmayın biz de boşa takip edip zamanımızı kaybetmeyelim.

sevgili chip bunun okuma yazma hızı yokmu. ayrıca desteklediği işletim sistemleri hangileri. android diye yazılmış yanlış anlamıyorsam.

Yeni çıkan bir cihaz neden hala Usb 2 oluyor. 10 kat daha hızlı USB3 yerine 100 kat hızlı USB3.1 ler satılmaya başlayacak.

Sen de yorum yaz