Tarihi görüntülemek

Ay ya da günü çalışma sayfanızda otomatik olarak belirli bir tarihte tanımlamak istiyorsunuz.

Tarihi görüntülemek
CHIP Online

Excel işlevi "TEXT0"ı kullanın. Bu özellik, sayısal değerleri metne dönüştürüyor. Excel tarihleri sayısal değer olarak kaydediyor.
Biçimlendirme işaretiyle metin çıktısına etki edebilir ve belirli bir tarihin hafta ve gününü belirleyebilirsiniz. Özelliğin iki parametresi bulunuyor: Dönüştürülmesi gereken sayısal değer ve her iki taraftan değiştirilmiş virgül biçimlendirilme işareti. Bu işlemi bir örnek daha iyi anlatacak: "A9" hücresinde bir tarih bulunuyor. Bu tarihin hafta ve gününü "B9" hücresinde göstermek istiyorsunuz. Bunun için B9 hücresine şu formülü girin:
=TEXT(A9;"tttt")

Biçimlendirme işareti "tttt" belirli tarihi haftanın gününe çevirecek. Eğer sadece hafta gününün özetini istiyorsanız "ttt" biçimini kullanabilirsiniz. Zaman 12 saat biçiminde gösterilebiliyor. Gündüzler (am) ve öğleden sonralar (pm) için uyarıcılar eklenebiliyor. Dilediğiniz uyarıcıyı "AM/PM", "am/pm", "A/P" ya da "a/p" biçiminde zaman ifadesinden sonra bir boşluk bırakarak ekleyebilirsiniz. Farklı biçimlendirme işaretleri de çeşitlendirilebilir. Örneğin eğer zamanı tam olarak saniyelerle göstermek istiyorsanız "=TEXT(a1;"hh:mm")" ifadesini kullanabilirsiniz.

Eğer zaman biçimi 24 saatlikse ve Excel'de bunu 12 saatlik sistemde göstermek istiyorsanız "=TEXT(A1:"hh:mm AM/ PM")" ifadesini kullanın. Yukarıdaki tablodan biçim işaretlerini ve bunların ne anlama geldiğini inceleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play