Oynat Bu videoda Office, OpenOffice'e karşı! Microsoft önce OpenOffice'i her yönden vurdu, daha sonra videoyu kaldırdı. İşte o video...

Bu videoda Office, OpenOffice'e karşı!

Microsoft önce OpenOffice'i her yönden vurdu, daha sonra videoyu kaldırdı. İşte o video...

Özellikle OpenOffice ve Google Docs gibi rakipler ilgi çekiyor ama henüz hiçkimse Microsoft'un Office tahtını sallayabilmiş değil. Microsoft da rekabette rakiplerine vurmaktan çekinmiyor. YouTube üzerinde yayınlanan bir video da bunun son örneği oldu.

A few perpectives on OpenOffice isimli videoda 15 kadar kullanıcı OpenOffice kullandıktan sonra Office'e geçiyor. Videoda OpenOffice ile ilgili olarak düşük üretkenlik, zayıf uyumluluk ve genel memnuniyetsizlik vurgulanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Ev kullanıcısı openoffice kullanabilir ama işyerlerinde Microsoft ofice şart. Bir dosya gönderiyorsun karşı taraf açamıyor. tutup şunu yükle bunu yükle falan gibi iş yapacağınız adama telefonda ders veriyorsunuz. Birde malum yazışmalar direk bilgi işlem müdürüne gelmiyor, bilg,sayardan yarım yamalak anlayan sekretere yada ilgili kişiye gidiyor :) Sonra uğraş babam uğraş:)
Ev kullancıları ise bu durumlarla yüzgöz olmuyorlar, bunun için openoffice fanatikliğini yapmak zor gelmiyor.

Ah bir de şöyle videolara altyazı eklense ne güzel olacak!..

en son opın ofis i denedikten sonra ms ofisi deneyin diyor bi onu anladım

cahilli savunmak kolay.. ne varmis uyum sorunu olacak? bilgisayarimda ofis 2007 yüklü ama openoffice de gayet iyi.. ben devlet dairelerinde kullanilmasi taraftariyim şahsen.. her bir bilgisayar için gayet iyi miktarda para aliyorlar birakinda BEDAVA?! destek olsun yani.. bole reklamlari senin benim cebinden cıkan para ile yapiyorlar...
kaldi ki MS ofis de ilk kullanilma sürüldüğünde insanlar nasil kullanildiğini bilmiyordu.. kimse anasinin karnindan ofis bilerek doğmuyor :) yanliş politika diyorum

00:47 de bülent türker diye bi isim var

ms asıl işini hatırlamış ondan openoffice'e sarıyor... ben ms office kullanmam kullananada karışmam... 3 işletim sistemi kullanıyorum o gereksiz vakit kaybı...

Bir dosya gönderiyorsun karşı taraf açamıyor.
----------
OpenOffice uluslararasi standartlari desteklerken MS Office desteklemiyordu. Sorun ondan ortaya cikiyordu. Simdi Office 2010 ile desteklemeye basladilar. OpenOffice'de en buyuk sorun destek kismi olabilir geri kalan kisimlar o kadar önemli degil diye dusunuyorum. Bir cok kucuk isletme Word ve Excelldan baska uygulama kullaniyor ki bunlarla hazirlanan belge sayisininda o kadar cok olmadigini dusundugumuzde 200liradan fazla bir parayi office vermek akillica bir cozum degil.

Microsoft'a ne diye para odeyeyim ki? Open Office MS Office'in yaptigi herseyi yapiyor, ustelik ucretsiz. Simdiye kadar da hicbir sorun yasamadim.

Open Office bayağı bir korkutmuş M$'i
paraya kıyıp karşı propoganda filmi çekmiş :)

"Open Office bayağı bir korkutmuş M$'i
paraya kıyıp karşı propoganda filmi çekmiş :)"

doğru demişsin !

2002 yılında ilk bilgisarımı aldım. ms office de kurulu. bir plan işi vardı kullanıcı adını değiştiremedik. open ofisi kurup işi düzelttik o zaman dan beri open ofis kullanıyorum her konuda ms ofisden daha kullanışlı. okadar parayı verip almayi bile düşünmem valla. ilk açıılışı uzun ama oda java kullandığı içindir. Çamur at izi kalsın demek istiyor ms ofis

bir zamanlar okullarda bilgi işlemleri vs için yazılım satıyorlardı meb in web tabanlı mebbisi devreye girince işleri bitmişti. yakın zamanda ms ninde öyle olur gibime geliyor google docs gibi programların olacak gibi gelecekteki ofis uygulamaları

Bundan sonra: OpenOffice < LibreOffice

Evde Office 2007 işte OpenOffice . İkisi de bedava :) ama OpenOffice gibi projeleri devletin desteklemesi gerekiyor. Daha da önemlisi geliştirilebilir olması. Kamuya açık, herkes kullanabilir. Tonlarca dolar bayılmadan. Zamanla OpenOffice de grafiksel olarak office 2007-2010'a yetişecektir. Unutmayalım ki OpenOffice'te varsayılan olan pdf desteği MS office te daha yeni yeni yerleşiyor.

iyi ki varsın ms office

ingilizce anlatımdan ne anladınızda yorum yazıyorsunuz :D allahım yarabbim

Başka markaları kötüleyerek reklam yapmak hem yasalara hem de toplumun vicdanına uymaz.

Kaldı ki Libre Office ve Open Office çoğu ülkede okullarda, orduda, belediyelerde ve üniversitelerde zorunlu olarak yasa gereği kullanılıyor.

Çünkü Libre Office ve Open Office daha güvenli ve belirli bri markaya bağımlılık yaratmadan özgürce her ofis dosyasını kullanbilmeyi sağlıyor... MS Office dosyaları da dahil...

Açık kaynak kullanarak belli bir ekosistem oluşturmak ve destek üzerinden para kazanmak her ne kadar iyi bir fikir olsa da, sonuçta dijital ortamda çalışma standartları bellidir.

Bunu kullanım kolaylığı, verileri farklı biçimlerde işleyebilme gibi dallarda çok daha fazla know-how' a sahip olan ve herşeyden öte, 1983'ten beri piyasada "hazır ve stabil bir ürün" olan Microsoft Office programları sağlamıştır. İlk MS Word,1983'te çıktı, İlk Excel ise, Multiplan isimli programdan sonra Excel 2.0 adıyla 1987'de çıktı.

OpenOffice'in ise evvela karşısında golyat gibi Microsoft Office ile rekabet etmesi, hatta Microsoft Office müşterilerini tavlamak için, Ofis program paketini Microsoft'tan çok çok daha iyi yapabilmesi gerekirdi.

Nitekim binlerce programcının emeğini, ve piyasada neredeyse 30 senedir süren bilgi birikimini tutup da Sun Microsystems'in 2000 yılında üstünkörü geliştirip sonra bıraktığı StarOffice' i evirip çevirerek, makyajlayarak elde etmek çok zordu.

Microsoft yenilmez değildir, (ki madara olduğu konular var, mesela Windows Mobile, mesela Sanallaştırma,mesela realtime otomasyon ve veri depolama sistemleri, hatta son sürüm Exchange ve lync server programları hiçbir şeye benzemiyorlar) ancak Microsoft' a laf etmeden evvel, birşeyi Microsoft'tan daha iyi yapmanız gerekir.

Siz LibreOffice'te neyi çalıştıramadınız? Avrupa'da ve Asya'da devlet ve kamu kurumlar, okullar, üniversiteler, hastaneler kullanıyorlar, hiç bir şikayet yok.

Sen de yorum yaz