Oynat ShowCar ShowCar ile "evim, işyerim ve arabam" konseptini benimseyen Bosch, otomobilleri de insanların ev ve ofisleri yanında üçüncü bir yaşam alanına dönüştürmeyi amaçlıyor.

ShowCar

ShowCar ile "evim, işyerim ve arabam" konseptini benimseyen Bosch, otomobilleri de insanların ev ve ofisleri yanında üçüncü bir yaşam alanına dönüştürmeyi amaçlıyor.

Otonom alanında önemli çalışmalar yapan Bosch, bugün bazı teknoloji devlerinin henüz yeni yeni çalıştığı otonom testlerini 2012 yılında gerçekleştirmiş olmasıyla da farklılık yaratıyor. Otomobil üreticilerine sunduğu, otomatik park sistemleri ile kullanıcılara direkt temas eden şirket, elbette otonom alanındaki çalışmalarını da sürdürüyor. Etkinlikte gördüğümüz ShowCar da bunlardan biri.

ShowCar ile "evim, işyerim ve arabam" konseptini benimseyen Bosch, otomobilleri de insanların ev ve ofisleri yanında üçüncü bir yaşam alanına dönüştürmeyi amaçlıyor. Tamamen sezgisel bir çalışma şeklini benimseyen ShowCar, ön konsolda göz bebeklerinizle yönetebileceğiniz bir ekran, yine orta panelde Haptic, yani kuvvetle geri bildirim sağlayan birkaç ekran daha ve vites alanında ise tamamen jestlerle kontrol sağlayabileceğiniz özel bir sensör alanı sunuyor.

Ön panelde yer alan navigasyon, müzik, TV ve diğer seçenekler arasında baktığınız yeri işaretleyen ve sağ yanda yer alan özel sensör alanında kavrama hareketiyle bu eylemi seçebilmenizi sağlayan ShowCar, bu haliyle bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi duruyor. Elbette biz de bu sistemi denedik.

Evet, ShowCar, görünüm ve kullanım şekliyle her ne kadar fütüristik bir profile sahip olsa da, özellikle seçenekler arasında jestle kontrol sağlamanın şimdilik pek kolay olduğunu söyleyemeyiz. Ancak ön konsolda uygulamalar arasında bakışla dolaşabilme, ayrıca ekranlar üzerinde parmağınızı gezdirirken Haptic ile geri bildirim almanız hoş detaylar. ShowCar'ı deneyimlememiz sırasında uzmanlarla yaptığımız görüşmelerde bu sistemin şu an hazır olduğunu ve şimdilerde otomobil üreticileriyle dirsek temasında olduklarını öğrendik. Ancak bunların hangi üreticiler olduğunu, şimdilik gizli tutuyorlar.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz