Oynat Türk Telekom veri hızını 21 kat arttırdı Türk Telekom, Nokia ile birlikte gerçekleştirdiği yeni nesil PON demosunda veri taşıma hızını 21 kat artırdı.

Türk Telekom veri hızını 21 kat arttırdı

Türk Telekom, Nokia ile birlikte gerçekleştirdiği yeni nesil PON demosunda veri taşıma hızını 21 kat artırdı.

Türk Telekom, Nokia ile birlikte gerçekleştirdiği 5G ve Yeni Nesil PON demolarını eş zamanlı yaparak dünyada bir ilke imza attı. 5G ve yeni nesil PON demoları ile fiber kablonun olduğu yerlerde PON ile veri taşıma kapasitesini 21 kat artırılabileceğini ortaya koymuş oldu. Demo ile ayrıca 5G'nin endüstriyel ortamlarda sunduğu düşük gecikme özelliği, üç robotun 5G teknolojisi ile 1 milisaniye gecikme ile koordinasyon içinde çalışması da deneyimlendi.

Türkiye'nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, 5G konusunda iş birliği yaptığı Nokia ile hem 5G ve ötesi mobil teknolojiler, hem de yeni nesil PON gibi sabit şebeke teknolojileri üzerindeki çalışmalarını en ileri seviyeye taşıdı. Türk Telekom bu alandaki öncülüğüne bir yenisini daha ekleyerek Nokia ile birlikte dünyada ilk kez eş zamanlı olarak hem mobil 5G şebekesinde kullanıcı deneyimi hem de sabit şebekede yeni nesil PON hız demoları gerçekleştirdi.

Türk Telekom Teknoloji Merkezi'nde gerçekleştirilen 5G ve yeni nesil PON demolarıyla bir fiber kılından PON ile veri taşıma hızı saniyede tek yönlü 2,5 Gigabit'ten 52 Gigabit'e, çift yönlü olarak ise 3,75 Gigabit'ten (toplam UL/DL) 101 Gbps'e çıkartıldı. Bu sayede Türk Telekom fiber kablonun olduğu yerlerde PON ile veri taşıma kapasitesini 21 kata kadar çıkartabileceğini göstermiş oldu. Daha yüksek hız ve kapasite sağlayan bu teknoloji ile değişen kullanıcı ihtiyaçları esnek bir şekilde karşılanabilecek. Bu teknolojiden faydalanacak özel sektör ve kamu kuruluşları da hizmetlerini daha hızlı ve güvenli bir şekilde verebilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Benim bundan faydalanmam için fiber kablo tesisatının bana öncelikle ulaşması gerekmetedir saygılar.

Sen de yorum yaz