FTP ile Dosya Transferi

İnternet üzerinde hızlı dosya indirmenin ve yüklemenin en iyi yolu: FTP

İnterneti kullanan hemen herkes için en büyük sorunlardan birisi, büyük boyutlu dosyaları sabit diske indirmektir. Bu problemin çözümü ise dosya transfer protokolünden, yani FTP'den geçiyor.

FTP, "File Transfer Protocol" (Dosya Transfer Protokolü) teriminin kısaltması-dır. Bu protokol, tamamen internet üzerinden dosya transfer edebilmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Internet son yıllarda her kesimden binlerce kullanıcı kazanmış olsa da, FTP kavramı ve protokolü halen birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından tam anlamıyla tanınmamaktadır.

Aslında internete bağlı sunucuların arşivlerinde milyonlarca dosya, program, dijital ses ve resim kullanıcıları bekliyorlar. Bu kadar çok bilginin hızlı bir transfer protokolü ile tüm dünyaya açılmış olduğunu düşünmek bile heyecan verici. İşte tüm bu bilgilere ulaşmak için FTP kavramını tanımamız, FTP protokolünün nasıl kullanılacağını öğrenmemiz ve dosyaların nasıl transfer edileceklerini bilmemiz şart. Bu bölümde, FTP protokolü hakkında bilinmesi gereken tüm detayları bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

güzel anlatım teşekkürler

konunun öğrenilmesinde yarar var.

TEŞEKKÜRLER İŞİMİZE YARAYACAK

ftp transferleri için filezilla öneririm çok hızlı ve kullanışlı bir program

Arkadaşlar en iyisi, Leap Ftp basit ve kullanışlı bi o kadarda hızlı. Tek özelliğini seviyorum gereksiz özelliği yok ve türkçeleştirilebiliyosunuz..

Ftp software hakkında bilgi alabilir miyim?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir