Halil Mollaoğlu

OEM sürüm nedir, kutulu sürüm nedir?

Windows'un farklı lisans türlerini kim kullanabilir, kim kullanamaz?

Biraz önce forumda dolaşırken bir üyemizin bu durumla ilgili bir sorunsalına rastladım ve uzun zamandır hakkında yazmak istediğim bu konu aklıma geldi. Windows'un lisans türleri yeterince karmaşık ve Microsoft o çok basit (!) dilde hazırladığı lisans sözleşmesinde de bir türlü bu duruma açıklık getirememiştir; tabi hukuk alanında uzman kişiler hariç. Ama herkes hukukçu olmadığı için belli başlı bazı noktalara elimden geldiğince açıklık getirmeye çalışacağım.

Öncelikle OEM ve perakende (diğer tabirleriyle Retail veya kutulu sürüm) lisans arasındaki farklara değinelim. Bu ikisi dışında birde SB (System Builder) lisansı var; ama ona değinmemize gerek kalmayacak; zira lisans türü bakımından OEM'den pek farklı değil. OEM için ne dersek onun için de geçerli olacak.

OEM'in açılımı Original Equipment Manufacturer'dır. Türkçesi Orijinal Donanım Üreticisi; yani kullandığımız tüm bilgisayarların üreticileri diyebiliriz. Örn. Asus, HP, MSI, Casper, Samsung, Acer gibi. Bu sürüm temelde bu üreticilere hitap ediyor. OEM sürümün fiyatının diğer sürümlere göre düşük olmasının nedenleri üreticilerin sistem toplayıcısı/satıcısı olup ürettikleri sistemin maliyetini minimize etmek ve bu sistemlere doğrudan destek vermek durumunda olmalarıdır. Biz, yani son kullanıcılar bu tanıma uymamaktayız. OEM lisans kullanmak için bir sistem üreticisi/toplayıcısı olup topladığınız sistemi üçüncü bir şahsa/firmaya satmanız gerekiyor. Yani "Ben zaten sistemimi kendim topluyorum" demekle iş olmuyor, aynı zamanda bunu satmanız ve bunun için teknik destek sunmalısınız. OEM lisansı, System Builder (sistem toplayıcısı) lisansıyla bu konuda özdeştir. İşletim sistemine teknik destek vermek Microsoft'un değil, OEM firmasının yükümlülüğüdür.

Gelelim perakende sürüme: İşte bu sürüm son kullanıcıya hitap eden sürümdür. BT mağazalarına gittiğinizde raflarda kutulu olarak gördüğünüz sürüm budur. Donanım üretme, toplama ve satma gibi maliyetleriniz olmadığı için bu sürümlerin fiyatı görece yüksektir. Windows 7'yi ele alalım: Windows 7'nin perakende sürümü hem 32- hem de 64-bit disklerle beraber gelir. Ama size bir lisans anahtarı verilir. Bu lisans anahtarı ile istediğiniz sürümü (32/64 bit) etkinleştirebilirsiniz. Tabi sadece birini. Bu lisans anahtarını tek bir bilgisayarda kullanabilirsiniz. İki diskin size verilmesindeki amaç istediğinizi kurup 30 gün boyunca test edip en sonunda karar verdiğiniz mimariyi kurup etkinleştirmektir. Herkesin sandığının aksine 30 günlük deneme süresi sadece bu amaca hizmet etmektedir. Yani illegal bir kaynaktan indirdiğiniz Windows 7 Final sürümünü "Zaten 30 günlük denemesi var, ben onun için kullanıyorum" diyerek kullanmanız yasadışıdır. Keza Microsoft bu amaca hizmet eden Windows 7 Enterprise Final'in 120 günlük deneme sürümünü kendi sunucuları üzerinden sunuyor.

Herkesin kafasındaki genel bir soruyu da aradan çıkaralım: Bir sistem toplasam ve yanında OEM sürüm satın alsam, şartlara uymuş olur muyum? Sorunun cevabı: Artık hayır. Zira Windows Vista dahil şimdiye kadarki OEM sürümlerin lisans anlaşmasında yer alan "Bu sürümü kullanabilmeniz için bir sistem toplayıcısı olmanız gerekir" (tabi sözleşmede bu kadar yalın dille anlatılmıyor) paragrafı Windows 7 OEM lisans sözleşmesiyle değişti. Artık malum paragraf "Sistemi, tekrar satmak amacıyla toplamış olmalısınız" şeklinde değiştirildi. Aslında keşke eskisi gibi kalsaydı; ama korsan kullanımın bu denli yoğun olduğu bir dönemde kullanıcıların orijinal yazılım satın alma isteğini köreltme konusunda Microsoft'un üzerine yoktur. Gören de der ki sanki OEM sürüm beleşe dağıtılıyor : )

Son olarak OEM sürüm ile perakende sürüm arasındaki can alıcı farklara değinelim:
1. OEM sürümde (yani yeni bir PC veya laptop aldığınızda yüklü gelen Windows'u kastediyoruz) Microsoft'tan Windows'la ilgili teknik destek alamazsınız. Teknik desteği OEM firma sağlamak zorundadır. Perakende sürümde Microsoft'un başını istediğiniz kadar ağartabilirsiniz. Boşuna o kadar parayı baymıyoruz, değil mi?

2. OEM lisansınızı başka bir PC'ye taşıyamazsınız, hangi sistemle beraber aldıysanız sadece onda kullanabilirsiniz. Perakende lisansı ise A bilgisayarından B bilgisayarına taşıyabilirsiniz. Sadece bir telefona bakar.

3. OEM sürümde mimari değişimi de yapamazsınız; yani laptop alırken üzerinde 32-bit Windows 7 lisansı varsa bunu 64-bit'te çeviremezsiniz. Perakende sürüm, yukarıda da belirttiğim gibi size iki mimariyi de sunar, deneme süresi verir, bu süre içinde istediğiniz mimariye karar verirsiniz ve sonra bunlardan birini etkinleştirirsiniz. İleride tekrar mimari değişimi yapmak isterseniz bunda serbestsiniz. Yani ilk kurulumunuzda 32 bit kurup etkinleştirdikten sonra, ikinci veya üçüncü kurulumunuzda 64-bit kurabilir ve ürününüzü sorunsuzca etkinleştirebilirsiniz (tersi de geçerli). Mimari değişiminde bir sınırlama söz konusu değil. Tabi ki bu işlemi sadece aynı PC'de yapabilirsiniz.

Elimden geldiğince Windows lisans karmaşasını basitleştirmeye çalıştım. Umarım perakende sürüm ile OEM sürüm arasında kalan kişilere bir yardımı dokunur. Sorularınız varsa yorumlarda belirtmekten çekinmeyin.

22.12.2009 tarihli güncelleme:
numbb isimli üyemizin isteği üzerine 3. maddeyi güncelledim. Bu ince noktayı tekrar gözden geçirmemi sağladığı için kendisine teşekkür ediyorum.

Okuyucu Yorumları

Toplam 101 Yorum

valla ne sorusu ya herşeyi güzelce açıkca anlatmışsınız. bende bir türlü anlamazdım bunlar ne diye, sonun da jeton düştü :)

eeeee. bu resmen rezillik....

Uff, nihayet birisi bu konuyu herkesin anlayacağı dilde anlatmayı akıl etmiş! :) UPS satıp aletin nasıl kapatılacağını yazmayı unutmaya benziyor Microsoft'un özellikle bu konuda yaptığı!:)

Aldığımız bilgisayarı formatlarsak veya işletim siztemini tekrar kurmak istersek ne yapmalıyız? Elimizde CD olmadığı için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Eğer elinizde DVD yoksa muhtemelen OEM sürümden bahsediyoruz:

Bazı üreticiler işletim sistemi diski vermese de bilgisayarı aldığınız günkü haline döndüren bir kurtarma disk bölümü sunar. Bu disk bölümü genellikle gizlidir. Bu bölümü kullanarak işletim sistemini kuracaksınız. Yahut ürün anahtarınızı kullanarak başka bir DVD'den Windows kuracaksınız. Şayet bir laptopsa cihaz, anahtar arka yüzeydeki etikettedir. Elinizde orijinal bir ürün anahtarı olduğu sürece Windows 7'yi internetten indirip kurma hakkınız var, tabi indirmede kullandığınız kaynaktan dolayı çıkacak sorunlar size ait olacaktır. Ayrıca sadece size lisansı verilen sürümü yükleyebilirsiniz; yani kullandığınız sürüm Home Premium 32-bit ise size verilen ürün anahtarı ile sadece bu sürümü etkinleştirebilirsiniz.

Türkiye'de bazı şirketler halen internetten veya mağazalarından OEM sürümünü satıyorlar. OEM anlaşmalarına dikkat ediyorlar, yani illa yeni bir donanım alacaksınız diyorlar. Umarım kutulu ürün satışı Türkiye'de yaygınlaşır, çok az mağaza şu an kutulu Windows 7 satıyor.
Karşı çıktığım mesele şu:
İlla en son sürüm Windows mu almak zorundayız? Kutulu ürünler en son sürümler oluyor malesef, eskiyince satış yapan mağaza bulamıyorsunuz. Ben tüm Windows, Mac hatta SUSE'yi kutulu olarak mağazalarda bulmak istiyorum.

bir yanlış ifade mi var yazınız da yoksa ben mi yanlış anladım ama şöyle bir durum var ki ben windows 7 kutulu ürünü kullanıyorum ve aldığımdan beri en az 4 defa format attım birisinde 64bit yüklemiştim, diğerlerinde ise 32 biy yükledim ve hiçbir aşamada ne microsoftu bilgilendirdim ne de deneme süresi falan bekledim .. hiçbir problem yaşamadım . microsoft türkiyeyi aradığımda sınırsız etkinleştirme hakkına sahip olduğumu söylediler tabi ki tek bir bilgisayar üstünde . siz üçüncü değişime kadar şansınız var demişsiniz . böyle birşey olmaz ki bir kere ben 255 lira ödedim bunun için türkiye için yüksek bir mablağ açıkcası kalkıp da 4 etkinleştirmeyle hak kaybı yaşanacak değil.. ki öyle birşey de olmadı .

19.12.2009 23:16 ziyaretçimiz:

Şunu aradan çıkaralım: Aldığınız Windows 7 kopyasını istediğiniz kadar etkinleştirebilirsiniz. Sadece PC'nizde yapacağınız köklü donanım değişikliklerinde (anakart gibi) MS ile iletişime geçmeniz gerekir.

Fakat kutulu sürümde 32/64 bit arasında aynı PC olmak koşuluyla istenildiği kadar değişim yapılabileceğini ilk sizden duyuyorum. Elbette yanlış biliyor olabilirim, zira ben direkt 64 bit sürümü yükleyip etkinleştirdim, 32 bit diskle hiç işim olmadı. Dediklerinize göre 32 bit ve 64 bit arasında istenildiği zaman değişim yapılabiliyor. Fakat bunun herkeste geçerli olacağını garanti altına almak için yarın MS ile görüşüp yazıda gerekli güncellemeyi yapacağım.

Deneyimlerinizi belirttiğiniz için teşekkürler. Açıkçası dediklerinizin doğru çıkması birçok kullanıcı için iyi olacaktır.

dün gece 23:16'daki yazıyı ben yazmıştım halil abi giriş yapmıyorum çoğu kez haberlerin altına yorum yazarken , açıkcası benim de içime kurt düştü valla bu konuda sizin söylediklerinizden sonra , gerçi dediğim gibi bir olumsuzluk yaşamadım . 32bit ve 64bit arasında sık sık değişimler gerçekleştirdim . tabi bunun da sebebi İde kablosunda yaşadığım bir problem yüzünden her seferinde format atıp yeniden windows kuruyordum . O sorunu hallettim ve 32bit sürümde kaldım en son. Microsoft ile görüşmenizin sonuçlarını ben de merakla bekliyorum umarım olumlu bir gelişme yaşanır bu konuda , aslında olması gereken de sürümler arası değişimde bir sınır olmaması gibi geliyor bana ama belli olmaz tabi. belki de o bahsettiğiniz sınırın sonuna gelmiş de olabilirim farkında olmadan . saygılar

güncel bilgi için teşekkürler , böylece emin olduk bu konuda da , mimari değişiminde bir sınırlama kuralı olsaydı açıkcası üzücü olurdu benim için çünkü gelir seviyemize göre windows perakende ürünler gerçekten pahalı kalıyor. bir de bu sınırlamayı yaşamak istemezdim. Umarım ileriki windowslarda microsoft perakende ürünleri için kullanıcı haklarını daha da genişletir... saygılar

aman korktum birden maaşımın 3te1 kadar para verdim ben ona. 3 kere olsaydı gider kafalarına atar korsana geçerdim. bilgi ve güzel yorumlar için teşekkürler herkese..

Bu fark konusunda bilmediğim bilgileri öğrendim sayenizde. Özellikle 32bit-64bit geçiş işlemi gibi...

Dizüstü PC ile birlikte gelen 32 bit vista lisansımı 64 yapmak için Microsoftu arayıp isteğimi geri çevirdikleri günü hatırladım. Acayip sinirlenmiş, Microsoft'a gıcık olmuştum. O günden sonra siz korsanı hakediyorsunuz demekten kendimi alamadım :). Sanki OEM lisansı ücretsiz alıyoruz, bundan sonra hayatta üzerinde Windows olan notebook almam

Microsoft'un sitesinde (Türkçe) disk formatlanınca etkinleştirme bilgisinin kaybolacağı belirtiliyor ve beş defa etkinleştirme yapılabileceği belitriliyor.

32 biti kullanmadım ve 64 bit olanı bir defa etkinleştirme yaptığım halde kalan etkinleştirme sayısı 3 olarak gözüküyor. Bu durumda kalanın 4 olması gerekirdi.

Ghost ile yedek alıp ondan sonra diski formatlayıp yeniden Windows'u olduğu gibi geri koyarsak etkinleştirme sayısı azlır mı azalmaz mı?

Sınırsız olması gereken ama olmayan, kalan 3 etkinleştirmenin yanlışlıkla sona ermesi oldukça can yakar.

Saygılar.

@11 Ocak 2010 11:53 öyle birşey olma ihtimali yok sınırsızdır

Dün:11:52 Bir düzeltme yapıyorum.
Etkinleştirme sonrası Windows 7 başlarken CHKDSK çalışıyordu ve bootsqm.dat dosyasını oluşturuyordu.

bootsqm.dat, pagefile.sys, hiberfil.sys, temp ve geçici internet dosyalarını silerek, açılış diskindeki XP'den Ghost ile USB diske yedek aldım.

Diski hızlı biçimlendirdim ve her ihtimale karşı O&O Defrag bakım programını çalıştırdım, bu sefer hata vermedi.

Ghost ile yedek alırken 51204 MB olarak ayırdığım Windows 7 disk bölümünü 51205 MB olarak kopyalaması dikkatimi çekti. Sanırım en sonda boş bırakılan 8 MB'lık disk bölümünden 1 MB'lık geçme olduğu için bu sorunlar oluyordu. 32/64 bit denilen ve gerçek 64 bit olmayan bir bakım programının bu hataya neden olabileceğinden de endişeliyim.

Ghost'tan Windows 7 yedeğini geri indirdim ve sorun düzeldiği gibi Windows'un hızı da arttı.

İlk Windows kurulumundan sonra Microsoft sitesinden indirdiğim MGADiag.exe programı ile baktığım kalan etkinleştirme sayısı hala 3 olarak gözüküyordu.

Sonuç olarak Ghost ile yedek alıp diskinizi rahatlıkla biçimlendirip sonra yedekten geri yükleyebilirsiniz, kalan etkinleştirme sayınızı düşürmez.

Saygılar.

kardeş bilgiler için sağolasın valla meral ediyordum ardaki farkı insan bilmiyince basına iyi seyler gelmeyeceği kesin ..sonra diyolar niye korsan kullnaıyosun ........... bu kadar adamı uğrasturusan korsan kullanım sayısı artar tabi..............biraz daha ucuz olsa daha iyi olur valla ucuz olsun olsun ama OEM olmasın..............

peki benim merak ettim Win7 pro KUTULU alsam ilerde makinamı degistirsem yine lisans geçerli olurmu

20.01.2010 17:25 ziyaretçimiz:

Evet, 2. maddede de belirttiğim gibi geçerli olur.

Bu yazıtı benim oem home premium 32bit yerine aynı lisanla 64 bit yükleyenilirmiyim sorumdan sonra yazmıştınız. ve bu isteğimin mümkün olmadığını belirtmiştiniz. birkaç gün önce aklıma windows 7 dividisindeki kullanıcı sözleşmesi geldi ve açıp okuduğumda (oem sözleşmesi) hem 32 hem 64 bit yüklenebileceği manasına gelebilecek bir bölüm okudum ve bunla yetinmeyip http://www.microsoft.com/genuine/Facts.aspx?displaylang=tr burada okuduğum yazıda wga nın işletim sistemi mimarisini depolamadığını öğrendim. sonuç 64 bit kurdum aktive ettim kullanıyorum. güncelliyorum. hiçbir sorun yok.

helal sana usta ben bile anladımmmm:))))

şimdi ben bilgisayarımı kendim topladım toplayım satıcısı değilim vindovs alacam alamayacammı şimdi bu yazıya göre:(

Professional ultimate sürümlerde alt sürüm hakkı oem'lerde varken kutu lisanslarda yoktur.

şimdi o zaman sadece sistem üreticileri asus, hp gibi demişsiniz oem lisans dağıtabiliyorlarsa bu ülkedeki toptancılar, mağazalar neye göre oem ürün satıyorlar tek başına. Eğer öyleyse tek başına alınan oem lisanslar geçersiz mi oluyor? Şimdiye kadar bir lisansı tek başına kesilmiş fatura da gördüm. Bunlar hep geçersiz mi o zaman

windows xp cd sini dvd shopların kopyalayıp satması türkiye yasalarına göre suçmudur
lütfen bu konu hakkında bana email atınız bildiklerinizi paylaşınız
toyotavits@hotmail.com

O iş yaş, Microsoft o kadar ciddi olarak bakmıyor bu konuya. Destek verilmez diye bir durum söz konusu değil. OEM alacak olan arkadaşlar, 444'lü hattından arıyıp tam destek alabilirler bu konuda sıkıntıları olmasın.

karar sürüm nedir

Sonunda açıklayıcı bi yazı buldum teşekkürler emeğin için

üstadım, bu açıklayıcı bilgi için teşekkürler...

Yorum yazan arkadaawlardan bi ricam olacak kim bilirse meil ata bilirmi?Benim iki tane pc im var biri laptop bir masaustu masaustunde home premium ve kasasinda da lisansi var.Wimdi laptopa home premium kurup kasadaki lisansla kullana bilirmiyim?

Ben hangi lisansın kaç yıl olduğu konusunu merak ediyorum. Normalde yıllık olarak biliyorum ama geçen bir arkadaşım almış süresiz olduğunu belirtmişler kendisine bu konuda bilgi verebilecek arkadaşım varmı .. Teşekkürler.

Perakende mağazalardan satın aldığınız kutulu/OEM sürümler veya yeni bir PC/laptop alırken beraberinde gelen lisansın süresi yoktur. Ömrünüzün sonuna kadar kullanabilirsiniz. Tabi MS, belli bir süre sonra ürüne güncelleştirme desteği vermeyi kesecektir, orası ayrı.

Bunun dışında arkadaşınızın da belirttiği gibi farklı lisanslama seçenekleri vardır.

gerçekten sade ve anlaşılır bir yazı olmuş teşekkürler...

kardeş ben asus marka notebook aldım üzerinde win7 home pre x64 oa oem sürümü var dı. ben format atıp ultumate kurdum. ama tekrar eskisine dönmek istiyorum. yedeğini almamıştım. elimde ürün anahtarı var. ne yapabilirim

Elinizdeki ürün anahtarı ile herhangi bir Windows 7 Home Premium DVD'sinden kurulum yapıp ürününüzü başarıyla etkinleştirebilirsiniz. Önemli olan Home Premium sürüm kurmanızdır.

halil kardeş. sistemi kurup yedek almak istiyorum. önerdiğin bir program var mı. norton gost çok uzun sürüyor.

kulanim seklinde oem,len farki ney oem,de olmayan belirli seyler oluyormu yani microsoft,dan orginal alinmis olsa ikisini yanyana koysaniz oem,de olmayan birsey oluyormu söylediklerinizden haric

22.12.2011 03:40 tarihli yorumcumuz:

Özellik olarak OEM ile kutulu versiyon arasında hiçbir fark yoktur. Yani Win7 Home Premium OEM = Win7 Home Premium Kutulu. Farklı olan tek şey bahsettiğim lisanslama modelleridir.

Merhaba açıklama sade ve anlaşılır öncelikle teşekkürler. Benim sorum şu ben bir OEM sürüm işletim sisteminin lisans anahtarıyla kendi Pcmi Windows 7 Home Basic'ten Ultimate'ye yükselttim ama hiç bir sorun yaşamadım bir kaç gün oldu ve hala kullanıyorum fakat sizin anlattığınıza göre böyle bir şey olmaması lazım bunu anlamış değilim bir sorun olur mu meraklandım??? Ve yükseltmeden önceki işletim sistemimde Oem Olarak gelmişti Orjinaldi..

10.01.2012 saat 11:24 yorumcumuz:

Yaptığınız yükseltmede hiçbir sorun yok. Sonuçta Windows 7 Ultimate OEM lisansını satın aldıysanız arkanıza dönüp bakmanızı gerektirecek bir durum yok. Bu lisansı ister yükseltme için kullanırsınız ister sıfır bir PC'de kullanırsınız. Tabi artık seçiminizi yükseltmeden yana yaptığınız için yeni bir PC'de kullanmanız lisanslamaya aykırı olacaktır.

Kural olarak OEM lisansını ancak bir PC bileşeni ya da yeni bir PC ile satın alabilirsiniz. Lakin mağazalarda artık bu kurala pek dikkat edilmiyor ve Microsoft da bundan şikayetçi değil. Zira orijinal ürün almanın bilincindeki insana işkence etmenin akıl alır bir yanı olmadığını onlar da biliyorlar ;)

Oem sürümü kaç defa format atarak tekrar yükleye bilme şansımız var???

Bu konuda kutulu sürümden bir farkı yoktur. İstediğiniz kadar format atıp yükleyebilirsiniz.

teşekkürler yani artık orjinel bir ultimatem var buna gerçekten sevindim teşekkürler :) birde şu aklıma takıldı oem olarak gelen 2 bilgisayarın lisans anahtarları aynı mı oluyor? bu arada adım adnan :)

Hayırlı olsun. Bu arada bir alttaki yorumumda belirtmeyi unuttum. İstediğiniz kadar format atıp yeniden kurabilirsiniz ama tabi bu işlemi aynı makinede yapmak koşuluyla. OEM lisans anahtarı donanıma özgüdür ve sadece tek bir sistemde kullanılabilir.

OEM olarak gelen her PC'nin lisans anahtarı farklıdır. Sizin dediğiniz gibi 2 yada daha çok PC'nin aynı lisans anahtarı ile etkinleştirilmesi Volume License (Toplu Lisanslama) aracılığıyla yapılabilir ve tamamen farklı bir lisanslama yöntemidir. Çok sayıda sunucu ve bilgisayarın bulunduğu firmalar/kurumlar Microsoft ile bu tip anlaşmalar yapar ve tek bir lisans anahtarı ile yüzlerce makineyi etkinleştirebilirler.

evet biliyorum tek bir makineye ait lisanslama oluyor teşekkürler...

Ben gittigidiyor'daki bir satıcıdan(elektronik mağaza temsilcisi) Microsoft Windows Xp Home Edition OEM almayı istiyorum. Ancak aklıma bir soru takıldı sizin makalenizi okuduktan sonra. OEM lisanslı ürünler; dediğiniz üzere bir donanım, bilgisayar alınırken yanında verilen o cihazlara özgü ürünlerdir. Ancak ben herhangi bir donanım almayacağım. Ya da bir sistem toplamayacağım. Yıllardır bende mevcut olan bilgisayarım için o ürünü almayı planlıyorum. OEM sürümlü ürünler normal koşullarda bilgisayarla beraber olarak servis ediliyor olmasına rağmen ben yalnızca OEM sürümlü bir işletim yazılımı satın alıp(donanımsız) mevcut makinama kursam yasadışı bir faaliyet mi yapmış olurum?

@hefese

Evet, Microsoft lisanslama koşullarına göre illegal bir kullanım söz konusu olur. Zaten bu işi bilen elektronik veya perakende mağazacılar 3 ana donanımı (anakart, RAM, sabit disk) almadan size OEM süürm satmazlar.

Giriş yapmadan yazmışım. Bir alttaki yorum bana aittir. "hefese" arkadaşımızın sorusunun cevabıdır.

Peki, cevap için teşekkürler.

Selam, Windows 7 işletim sistemi kurmak için mevcut donanımımı değiştirmeden nasıl kurulum yaparım? , ilgili donanımları almak zorunda mıyım her koşulda ?

Merhabalar;

Benim Vista Home Premium 32 bit işletim sistemine sahip laptop'um var, windows 7 home premium kurmak istiyorum, bunu yapmak istediğimde windows 7 işletim sistemiyle birlikte, bilgisayarımın bütün donanımlarını da mı yeniden satın almak zorunda mıyım? sadece windows 7 home premium alsam mevcut bilgisayarıma kuramayacak mıyım, korsan yazılım muamelesi mi göreceğim anlamadım

cevabınız için teşekkürler

13.03.2012 saat 19:09 zirayetçimiz:

Elbette hayır.

Sizin satın almanız gereken sürüm Windows 7'nin kutulu sürümüdür. Yani herhangi bir teknoloji mağazasında raflarda gördüğünüz perakende sürüm. Bu sürümü alıp, direkt sisteminzi Windows 7'ye yükseltebilirsiniz.

Sadece yeni bir PC ile satın alınmasına izin verilen sürüm OEM sürümdür, ki zaten bu sürümü mağazalarda göremezsiniz. Bu sürümü yeni bir PC veya üç ana bileşen (RAM, anakart, işlemci) ile beraber satın alabilirsiniz.

@Halil Mollaoğlu Mrb ben pc toplamayı planlıyorum tüm parçalar olacak yani. alırken oem alsam olur mu? aynı yerden aynı fatura içinde yani

Halil Bey Merhaba;

Ben 2009 yılında toshiba laptop aldım, altta yorum yazan arkadaşınki gibi vista home premium 32 bit işllemciye sahip bir makina, bilgisayar bana kurulu bir şekilde geldi, yanında ne bir cd ne dvd gelmedi.

benim merak ettiğim ise şu; bana kurulu olarak gelen bu laptop'da oem işletim sistemi mi kurulu yoksa kutulu işletim sistemi mi kurulu bunu nasıl öğrenirim

Eğer oem işletim sistemi kuruluysa ve ben de windows 7 kurmak istiyorsam kutulu sürüm mü yoksa oem sürüm mü almalıyım(Korsan muamelesi görmemek için).

Detaylı açıklayabilirseniz sevinirim, çok teşekkürler şimdiden cevabınız için

Sağlıkla...

Kardeş parakende W7 ultimateyi aynı bilgisayara defaatle kurabiliyoruz da donanım değişikliği olursa ne oluyor makinenin ean kodlarına göre aynı bilgisayarda olduğunu mu anlıyor Windows 7

15 Mart 2012 ziyaretçimiz:

Yazıda da belirttiğim gibi satın alırken üzerinde gelen lisans hangi Windows sürümü olursa olsun OEM'dir.

Windows 7'ye geçmek istiyorsanız kutulu sürüm almanız gerekiyor.

26.03.2012 zirayetçimiz:

Windows'ların kutulu sürümlerini aynı anda tek bir PC'ye istediğiniz kadar kurabilir ve o PC'nin donanımını istediğini kadar değiştirebilirsiniz. Evet, anakart gibi sistemi sistem yapan bir donanımı değiştirirseniz internet üzerinden aktivasyon da problem çıkabilir, lakin telefon ile etkinleştirme seçeneği de bu durumlar için sunulmuştur.

Aydınlatıcı cevaplarınız için çok teşekkürler Halil Bey, bir de önerebileceğiniz iyi bir anti-virus programı varsa iyi olur...

İyi günler

windows 7 yüklediğimde oem cdsini de yüklemem mi gerekiyor ?
bu cdnin içeriği nedir ?
ne işe yarıyor ?

Hocam Merhaba, Kaç gündür bir sorun başımda uğraşıp duruyorum. Benim Laptopumda W7 Home Basic OEM işletim sistemi yüklü geldi. Çok bilmem bilgisayarı, imaj diskini kurulum diski zannedip, işletim sistemini sildim. W7 tüm sürümler cd'si temin edip yükleme yapmaya çalıştım ancak yüklenecek sürücü bulunamıyor hatası alıp duruyordum, BIOS ayarlarını filan değiştirdim ancak değişen birşey yok. Ubuntu ve XP kurdum sorun yok, ancak W7'yi yüklemiyor. Şimdi benim illaki OEM olan Home Basic'mi yüklemem gerek yoksa Home Basic kutulu cd'si temin edip kendi serial key'im ile sorunsuz yükleme ve orjinal kullanıma geçebilirmiyim? Yoksa OEM şifreli ile kutulu sürüm şifreleri farklımıdır?

Çok teşekkür ederim...

ean kodu değil dostum xp de chip set driver yukleme bass git tanımıyor pc yi driver yuklemeden donanım değişikliğini anlamıor :) win 7 de bu böyle mi acaba :) damn i love me :)

Merhaba Halil bey yazdıklarınızı okudum fakat gercekten cok detaylı olarak anlatmıssınız bunu bır cok kısı anlamıycaktır .Sizden ricam örnek ler vererek ve kısa bır şekiklde anlatırsanız sevınırım şimdiden Teşekkurederım :)

Kamil adam açılamışya daha ne istiyorsun zeki çocuk milleti aptal yerinemi koyuyorsun. Ayrıca admine açıklam için teşekkürler.

hay ağzın bal yesin çok güzel bir makale teşekkür ederim

Gayet anlaşılır teşekkürler...

Merhaba, Çok güzel bir yazı olmuş. Şimdi Windows 8 çıktı ve OEM olmayan bir sürümü de yok. Kendi bilgisayarını toplayan birisi nasıl bir Windows 8 alacak?

12 Ocak 2013 ziyaretçimiz: Windows 8'in OEM ve kutulu sürümleri vatan bilgisayar ve hepsiburada gibi birok alışveriş sitesinde mevcut. Hatta ufak bir tüyo: hepsiburada.com Windows 8 Pro kutulu lisanslarını hala 59 Dolar + KDV'ye satıyor. Normalde Microsoft'un bu indirimi Ocak sonunda bitmişti. Kaçırmayın derim...

Merhaba Yazınız için çok teşekkür ederim. Benim problemim laptop'um OEM lisanslı ben laptop a format atmak istedim fakat recovery dosyası bunamıyor diyor. Ben internet ten win7 indirip kursam sonra bilgisayarın arkasındaki ürün anahtarını girsem windows orjinal olur mu?

İlk defa açıklayıcı bir yazı buldum. teşekkürler

Şirketimize kem sürüm kurulu bir bilgisayar satın alıp,2sene sonra bu sistemi başka bir şirkete sattigimizda sistemin oem lisansı geçerliliğini korurmu?

yani oem sınırsız etkinleştirilebiliyormu???

peki oem olmayan bir bilgisayarı oem diye satmanın cezası nedir. yani ben bilgisayarı oem diye aldım bi baktım ki ürünü etkinleştiremiyorum ve verdikleri key sahte ne yapmam gerekir. not: başıma geldi hala uğraşıyorum :(

Sadece anakart değişimin de mi lisansı kaybediyoruz ? Ekran kartı değiştirsem sorun olur mu ?

@01 Ekim 2015 22:03 ben ram hdd ve ekran kartını değiştirdim problem olmadı. (Oem yüklü)

Vatan bilgisayar win8.1 donanımsız oem olarak satabileceğini söyledi ama ben bu konuya iyi kötü vakıf olduğum için ısrarla sordum oem yeni bilgisayarla satılmıyormu die yok sadece bu ürünü tek başına alabilirsiniz die onlarda ısrar ettiler peki ben bunu aldım bilgisayarıma yükledim zaman geldi sildim başka bi bilgisayara yükledim ondada etkinleşirmidedim aynen öyle die cvp verdiler peki yaptığımız yasalmo dedim yasal dediler sizce ne yapmalıyım ben muallakta kaldım bildiğimide şaşırdım

Dun bu yazıyı ve yorumları okuduğumda çok şaşırdım. Ben de mimari değişikliği yapılamaz diye biliyordum her ne kadar saçma gelse de. Bunun üzerine hemen 32 bitten 64 bite geçtim ve telefonla aktivasyon yaptım. Öğrenmemin sonu yok diye boşuna dememişler. Herkese teşekkürler. Çok önemli bir konu.

OEM sürüm yüklü hardisski yeni bir laptoba bağlayıp onun üzerinde format uygulasak çalışır mı ?

şimdi ben toplama bilgisayarıma oem olarak w7 kullansam illegal mi olur

BOX Windows 7 den >>> OEM Windows 10 'a Yükseltme Slogan şu Windows 7 & 8 den Windows 10'a geçişler ücretsidir... Bilgisayarımızdaki Windows Sürümü OEM Windows 7 Home__________ise >>> OEM Windows 10 Home Yükseliyor OEM Windows 7 Pro_____________ise >>> OEM Windows 10 Pro Yükseliyor BOX Windows 7 Pro/Ultimate___ise >>> OEM Windows 10 Pro Yükseliyor Ücretsiz Yükseltme yapıcam diyor, Bizim BOX ürünü OEM'e çeviriyor. İşte bu Microsoft'un ticari ahlakıdır.

@13 Nisan 2016 13:14 aralara enter koyup satır satır yazaydın iyiydi

Benim bilgisayarim Windows Vista Home Basic olarak yuklu gelmiş elimde lisans anahtari var fakat yükleme DVD si yok bu durumda ne yapmaliyim

Teşekkürler, çok yardımcı oldunuz..

Teşekkür ederim. yalın bir anlatım

Windows'un KN sürümü nedir

OEM Key'ler 70, Perakendeler ise 450-500 TL iken korsana hayır demek gerçekten zor bir karar.

ben laptopuma cd'siz işletim sistemi yüklemek istiyorum.yani recovery özelliği kazandırmak istiyorum.oem yada lisanslı işletim sistemlerinde bunu yapmam mümkün müdür?

Yazı için teşekkürler kaç yıl önce yazmışsınız ama hala güncel. Merak ettiğim şey ben hepsi buradadan freedos bi bilgisayar aldım ve birde bellek. Ancak daha kutusunu bile açmaya fırsatım olmadı. Şimdi ben hepsi burada da satılan oem win10 alsam bunu bu yeni laptop a yükleyebilir miyim ve yuklersemde yasal olur mu uyarı almadan güncellemeleri sorunsuz bir şekilde indirebilir miyim?

@17 Kasım 2016 09:36 BEN DUN WIN 10 OEM KEY ALDIM KURULU OLAN WINDOWS A YENI BIR URUN ANAHTAIR OLARAK GIRDIM KABUL ETTI CALISTI BI SORUN YOK

Mavi ekran sorunu yasiyorum oyuzden orjinal win 10 alicam cok pahali oem olan win10 alsam yine de sorun yasar miyim

OEM SLP ve OEM COA key farkı nedir? bu konuda aydınlatabilirseniz cok memnun olurum.

merhaba windows 7 uzerıne 8 ve son olarak da wındws 1o kurdum.tekrar 7 ye donmek ıstyorum ama urun anahtarım okunmuyor. 1)windows 7 urun anahtarımı nasıl ogrenebilirim 2)bu anahtarı tekrar kullanabilir miyim ?

Bilgilendirme için teşekkürler.

şöyle bi soru sorayım oem lisans satın aldım. merak ettiğim konu ise windows güncellemelerini alıp almayacak olmam?

çok teşekkür ederiz.

örneğin ben freedos bir laptop aldım. daha sonra oem lisanslı bir windowsu yükledim. yükledikten sonra laptopa ram ekleyebilirmiyim. ssd disk ekleyebilirmiyim. sonradan eklediklerimi bu oem windosw görecekmidir. yoksa ram değiştirdiğimde mi windows yeni rami görmeyecektir. bu konu hakkında yardımcı olabilirmsiisniz syg

Bende şimdi yeni bir pc aldım Windows 10 ön yüklü geldi, bu oem sürüm denilen şey sanırım. Ancak ürün kutusunda yada üzerinde hiç bir lisans anahtarı vs Windows ile ilgili hiç bir şey yok. Windows canlı destekte durum nedir diye sordum, anakart'a gömülü lisans anahtarınız dediler. Sitede destekten Windows 10 indirip iso yada usb şeklinde tekrar format atıp yüklediğimde bu anakarttaki anahtar etkinleştiriyormuş. Buraya kadar iyi ama etkinleşirmi otomatik olarak gömülü lisans anahtarı ?

Harika bilgiler, çok teşkkürler

2 ürün arasındaki farklara (1-2-3) katılıyorum, fakat oem sürümün son kullanıcı tarafından satın alınamamasına katılmıyorum. Eğer böyle bir ürün piyasaya sürülüyorsa, Online ve perakende satılıyorsa sadece üreticilere hitap etmesi bana mantıklı gelmiyor. Ama muhatap Microsoft olunca, insan birşey diyemiyor.

eyvallah aydınlatıcı bir acıklama teşekkürler

Sayın Halil Mollaoğlu, ben Windows 10 alırken OEM in farklı bir versiyon olduğunu bana uygun olmadığını bilmeden ucuz olması sebebiyle almış bulundum. Benim durumumdakiler için dezavantaj sadece teknik destek midir?

oem nedir bilmeden lenovomdaki partition ları sildim üstüne üstlük cd den format attım kendi kendini etkinleştirdi fakat novo tuşu kullanılmıyor ne yapmam gerek recovery kullanımı olması için

Efendim bu OEM yazılımli double araba multimedya ekran var bu cihaz Ford logosunda takili.kaliyor android yazılıma çevirebilir miyiz

Sen de yorum yaz

Halil Mollaoğlu
Takip Edin