Fatih Akgül

USB boot ile Windows 7 kurulumu

Windows 7 yi bir de usb'den kurmayı deneyin


Çalışıp çalışmamayı canının istemesine bağlamış bir DVD sürücüye sahip olunca, Windows 7 kurulumunu başka yöntemler ile yapmak gelir haliyle insanın aklına. Sayısız denemeden sonra ufak bir araştırma yapıp USB Boot yöntemi ile Windows 7′yi bilgisayara kurmakla ilgili bir doküman buldum. Herhangi bir ekstra yazılım kurulumunu gerektirmeyen birkaç aşamalı ve oldukça basit işlemlerden oluşan bu yöntemi ilk denemede başarıyla yaptıktan sonra 4 GB’lık USB Flash bellek ile Windows Vista’mı Windows 7′ye geçirmeyi başardım.
Genel kullanıcıya 22 Ekim 2009 tarihinde yayınlanmaya başlayacak olan 7′nin RC sürümü de bir süre önce çıkmıştı. Geçtiğimiz hafta başında ise BizSpark programına dahil olan kurumsal müşterilere yönelik RTM sürümü yayınlanan 7′yi indirip kurmak Windows Vista ve 2008 Server’ı açıkçası hiç sevmeyen bizim için zor bir karar olmadı.
1-2 saatlik uğraşının sonunda ,ki bu uğraşının içerisinde uygulama yedekleri ve 7 kurulumundan sonra yazılımların yüklenmesi de var, Vista’dan 7′ye başarılı bir geçiş yapmış bulunuyorum.
CD ve DVD’lerin artık miladını tamamen doldurmuş birer teknolojik alet olduğunu düşünenlerdenseniz aşağıda yöntemini verdiğim şekilde Windows Vista işletim sisteminizi USB Boot ile Windows 7′ye geçirebilirsiniz.
Uyarı:

 1. Başıma dizüstü bilgisayarımda geldiği için önceden uyarmam gereken çok önemli bir nokta var: Aşağıdaki işlemleri yapmadan önce bilgisayarınızın USB Boot uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Bunu bilgisayarınızın hemen açılışında menüsüne girebileceğiniz BIOS bölümünden kontrol edebilirsiniz. “Boot” bölümünde USB Boot gibi bir seçenek mevcut değilse USB Flash bellek üzerinden bir işletim sistemini bilgisayarınıza kuramazsınız.
 2. Bu işlem için sisteminizde hali hazırda bir Windows Vista veya 7 olması gerekmektedir. Windows XP ile daha farklı bir yöntem izlenerek 7′ye geçiş yapılıyor. Yani bu işlemi XP üzerinden gerçekleştiremezsiniz!
 3. Ayrıca USB Flash belleğinizin boyutunun 4 GB’tan az olmaması gerekiyor.
 4. Son olarak da Windows 7 işletim sistemi .iso uzantılı dosyasını imaj dosyası olarak yazdırdığınız bir DVD‘ye ihtiyacınız var. iso dosyasını kolay bir şekilde DVD’ye yazdırmak istiyorsanız ücretsiz olanBurnaware yazılımını kullanabilirsiniz. DVD’ye yazdırma durumunda değilseniz indirmiş olduğunuz iso dosyasının içeriğini bir sıkıştırma yazılımı yardımıyla kolayca ulaşabileceğiniz bir klasöre çıkartın. Ücretsiz sıkıştırma yazılımı olarak7-Zip‘i kullanabilirsiniz. Bu klasörü mümkün oldukça üst sütunlarda tutun. Örneğin direkt olarak C: veya diğer sabit disk sürücünüzün içerisinde olsun.Bu şartları sağladıktan sonra 4 adımlık USB Boot oluşturma işlemine geçebilirsiniz.
  Adım 1: USB Flash belleği formatlamak

  1. USB Flash belleği bilgisayarınıza takın.
  2. Start > All Programs > Accessories > Command Prompt’u bulduktan sonra üzerine gelin ve sağ tıklayarak “Run as administrator” seçeneğini işaretleyin. Yani Komut Satırı yöneticisini yönetici modu ile çalıştırın.
  3. Açılan komut penceresinde aşağıdakileri sırasıyla yazarak USB Belleğinizin sırasını bulun. (Birden fazla USB Bellek bu sırada bilgisayarınıza takılıysa hangisi olduğunu tam olarak görebilmeniz için gereklidir.)diskpartlist disk Pencerede karşınıza bilgisayarınızda takılı olan USB belleklerin hangi numaralar ile belirtildikleri listesi geldi. Bir sonraki adıma geçmeden önce USB Boot olarak görevlendirmek istediğiniz USB belleğin numarasını belirleyin. ( disk 1 olduğunu varsayarak diğer işlemi anlatacağım.)
  4. Bu adımda az önce belirlediğiniz USB bellek numarasındaki aygıta format atılacak. “1″ olarak varsaydığım USB bellek numaranızı girerek işleme başlamak için aşağıdakileri sırasıyla komut satırına yazın:select disk 1clean create partition primary
   select partition 1
   active
   format fs=NTFS
   (Bu işlem USB belleğinize format atacaktır. İşlem biraz uzun sürebilir. Bittikten sonra aşağıdaki işlemlerden devam edin.)
   assign
   exit

   Bu işlem de bittikten sonra elinizde artık boot edilmeye hazır formatlanmış bir USB Flash bellek var.
   Adım 2: USB Flash belleği boot edilebilir hale getirmek
   Bu adımda aynı komut satırında devam ederek belleği kuruluma hazır hale getireceksiniz.
   1. Windows 7 DVD’sini bilgisayara yerleştirin. DVD üzerinden işlem yapmayacaklar bir sonraki adıma geçebilirler.
   2. Komut satırında DVD’yi açıp boot klasörünü aşağıdaki komutlar ile açın:d:cd d:\boot DVD kullanmadan bu işlemi yapmak için Windows 7 iso dosyasını çıkarttığınız klasörü ve bu klasörün içindeki boot klasörünü burada girmeniz gerekmektedir.
    Bunun için de komut satırında belirli bazı komutlar kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede komut satırında klasörler ve sürücüler arasında dolaşabilirsiniz. Komut satırında dolaşabilmeniz için kullanmanız gereken komutlar:
    • cd.. (Bu komut ile bir önceki sütuna çıkabilirsiniz. Örnek: c:\windows\system32 klasöründeyseniz cd.. yazarak c:\windows klasörüne yani bir üstteki genel klasöre yükselebilirsiniz.
    • dir (Bu komut ile bulunduğunuz sütundaki dosyaları listeleyebilirsiniz. Örnek: c:\windows klasörü içindeyken dir yazdığınızda windows içerisindeki tüm dosya ve klasörleri görebilirsiniz.
    • cd xxx (Bu komut sayesinde bulunduğunuz sütundaki bir klasörü açabilirsiniz. Örnek: c:\windows içindeyken cd system32 yazdığınızda bulunduğunuz sütun artık c:\windows\system32 olacaktır.)Windows 7 iso dosyasının içeriğini C sürücüsü üzerinde “win7″ isimli bir klasöre çıkardığınızı varsayarak aşağıdaki komutları girmeniz gerekmektedir:
     cd c:\win7\boot
    • Çıkartmış olduğunuz Windows 7 iso dosyasının içerisindeki “boot” klasörüne komut satırı üzerinde girdikten sonra NTFS formatında Windows 7 imaj dosyasını hazırlamak için aşağıdaki komutları girin. (USB Flash belleğinizin hangi harf ile belirlendiğine masaüstünüzdeki “Bilgisayarım” menüsünden bakabilirsiniz. G:\ olduğunu varsayarak işleme devam edeceğim.)bootsect /nt60 g:
    • Bu işlemden sonra komut satırı ile herhangi bir işiniz kalmayacak. Komut satırını kapatabilirsiniz.Adım 3: DVD’deki veya açmış olduğunuz imaj dosyası içeriğinin USB Flash belleğe kopyalanması
     4 adım içerisindeki en basit adım bu. DVD sürücünüzdeki tüm içeriği veya sabit diskinize çıkartmış olduğunuz Windows 7′nin tüm içeriğini USB Flash belleğe kopyalayın. Sürükleyip bırakarak bu işlemi yapın.
     Adım 4: BIOS ayarlarından USB Boot seçeneğini aktif edin.
     Tüm adımları bitirdikten sonra USB Flash belleği çıkartmadan bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınızın BIOS ayar bölümüne girmek için ilk açılış ekranında yazan tuşa klavye üzerinde basarak BIOS ayarları menüsüne girin. (Bu tuş genellikle “F2″ olmaktadır.) Bu bölümde kendi BIOS ayarları menünüz üzerinden “Boot” sekmesine giderek USB Boot seçeneğini aktifleştirin. Her anakart markasının BIOS bölümü farklı olacağı için Türkçe veya İngilizce olan bir menü karşınıza çıkabilir. Yapmanız gereken Türkçe ise daha kolay ancak İngilizce ise sadece “USB Boot” seçeneğini “Enable” hale getirmek veya “Primary Boot Device” seçeneğini “USB” olarak en üste almak. Bu işlemi de başarıyla gerçekleştirdikten sonra ayarları kaydedip BIOS menüsünden çıkın ve Windows 7 işletim sisteminizi USB Flash bellek üzerinden kurmaya başlayın.
     Ben böyle kurdum ve paylaşmak istedim

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Arkadaşlar AMD 1.6 , 512mb ram ve 64mb ekran kartına sahip PC ye Win7 kurabileniniz var mı?

ben usb belleğe normal format atıp, iso. yu daemon ile açıp içeriği flash a kopyaladım ve bu şekilde kurdum win7 rc yi. deneyebilirsiniz. bu kadar ayrıntıyla uğraşmadım.

ben cok daha basıt bı yontemle kurdum
win 7 yı direk flash bellege attım ordan setup dosyasını tıkladıktan win 7 yuklenmeye başladı
bana da garıp geldı ama oldu :D

bu kadar zor değil bu iş yahu

ya kardesım kopyala yapıstır yapanlar bılgısayar coktugunde usb den sıkıyosa kursunlar bakalım. bılıp bılmeden konusmayın

Arkadaşlar tabiki flash belleğe kopyalayıp exe'yi çalıştırarak kurabilirsiniz. Ama burada anlatılan üzerinde işletim sistem iolmayan bir bilgisayara kurmak için bilgisayarı direkt bu usb den başlatarak kuruluma başlama adımları.
Sizinki zaten bir işletim sistemi çalışıyorken yapılabilen bir kurulum.

nerden almışım bi söylermisin

Komutları alt alta yaz, okunyaların kafası karışmasın.

Üç komut yazınızda sanki bir komutmuş gibi yazılmış; bu durum karışıklığa sebep olur. Sıralamayı şu şekilde vermeliydiniz.

select disk 1
clean
create partition primary

d:cd d:\boot komutu da sanki bir komut gibi yazılmış; bu şekilde bitişik olarak girilirse komutun tanınmadığına dair hata uyarısı alınır.

CMD ekranına önce d: yazılıp enter'e basılmalı, sonra komut satırında açılan D:\> dizininin karşısına tekrar cd boot yazılarak yeniden enter'e basılmalıdır bu şekilde boot klasörüne ulaşılır. Bu işlem sırası CMD konsolunda şu şekilde olmalıdır.

:d
D:\>cd boot
D:\BOOT> şimdi bu dizinin karşısına bootsect /nt60 g: yazıp Enter'e basarak USB belleğinize boot edilebilir özellik kazandırırsınız.

D:\BOOT>bootsect /nt60 g: (şeklinde olmalıdır. Enter' basınız)

Windows7 dosyalarımızı sizin verdiğiniz örnekte olduğu gibi mesela C:\win7 isimli bir klasöre çıkarmışsak, bu sefer boot klasörüne ulaşmak için CMD konsoluna cd c:\win7\boot komutu verilir.

Bundan sonra konsolda C:\win7\BOOT> dizini açılır, bu dizinin karşısına bootsect /nt60 g: yazarız; bu komut konsolunda şöyle gözükmelidir:

C:\win7\BOOT> bootsect /nt60 g: (işlemin gerçekleşmesi için Enter'e basınız)

Sizin anlatımınızda bootsect /nt60 g: komutu cmd konsoluna ayrı olarak, sanki tek başına girilecekmiş gibi anlaşılmakta. Eğer bu komut CMD Konsolunda D:\BOOT> veya C:\win7\BOOT> dizini karşısına girilmezse hataya sebep olur.

Ya da kısaca o uzuuun komutlar yerine:
"Bilgisayarım'a girin. Flash diskinizi bulun ve sağ tıklayın. "Biçimlendir"i seçin. Dosya sistemi türü olarak "NTFS" seçeneğini seçin. Hızlı biçimlendirme seçeneğini de işaretleyip format atın."
da yazılabilirdi. Verilen komut ile bu işi yapar.

Sen de yorum yaz

 

Kategoriler