Zeynel Öztürk

Bazılarımızın Çin yanılgısı

Gözü kapalı "Abi, ama çok iyiler" dememekte fayda varmış.

Çin'deki çalışma şartlarına rağmen ülkeden büyük övgülerle bahsedilmesine karşı çıkmıştım. Elbette hiçbir ülkeyle derdim yok, ama oradaki işkenceye yakın çalışma şartları, asla kabul edilebilir değil. Buna rağmen ülkenin "çalışkanlığından" ve "gelişmesinden" aşırı derecede övgülerle bahsedilmesini kabul etmiyordum ki - başımıza bu felaket geldi. Bazıları gözlerinde ışıltılı hale gelen Çin'den böyle bir şeyin çıkamayacağına öyle inanmıştı ki, virüsün oraya "bırakıldığını" iddia etti. Ancak her nedense bıraktığı sanılan ülkede durum daha beter!

Yalnış anlaşılmasın, bunun tamamen Çin yüzünden olduğunu söylemiyorum; orasını kendiniz değerlendirebilirsiniz.

Çin'in Corona virüsü salgınını nasıl durdurduğundan övgüyle bahsedenleri TV kanallarında (elbette sadece doğru söylemeye çabalayanlara bakıyorum) veya etrafta hala görüyorum. Ancak yine aynı hataya düşüyoruz - bir salgının insanlığa yakışmayacak önlemlerle bastırılması, herhalde en son çare olsa gerek. Buna gerek kalmadan salgını yavaşlatan ülkeler olduğuna göre Çin'deki önlem şekli ideal değil, Türkiye için hiç ideal değil.

Bu arada teknolojinin, dolayısıyla herhangi bir sektörün önde gelen isimlerini gözümüzde aşırı derecede büyütüp, büyük hayranlığa kapılmanın da yanlış olduğuna dair görüşlerimi blog yazılarımda sizlerle paylaşmıştım. Elon Musk gibi isimlerin zaman zaman hayallere kapıldıklarını, dahası iş adamlarının derdinin çoğunlukla kar olduğunu da biliyoruz. Corona virüsü salgını konusunda Musk'un virüsü önemsiz bulması, bana kızanlar olsa da, haklı olduğumu gösteriyor.

"En azından" Elon Musk'ın bu konuda sadece birkaç kez yanıldığını ve yanılttığını, ancak salgının en önde gittiği ülkelerden ABD'nin başkanı Donald Trump'ın Corona virüs hakkında yanılmaya doymadığını söylemek mümkün (burada 33 tane sözü var). Umarız yeni yanılgılarla karşılaşmaz, bu sıkıntıyı en az hasarla atlatanlardan oluruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

covid-19 menşei USA amerikalılar yaptı yaydı... sadece çini batırmak için...

Sen de yorum yaz