Donanım dünyasının en büyük 10 hayal kırıklığı4. Commodore C128

7 / 10

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

...ve sonrasında dedikoduların gerçek olduğu anlaşıldı ve "mükemmel ürün" Amiga 500 piyasaya çıktı. Dünya çapında yüzbinlerce kullanıcıya ulaştı, sadece masaüstüne değil, kalplerine de...

Amiga...kesinlikle kalplerde..

commodore 128 in en güzel kazandırdığı yenilik 80 kolon yazı genişliğinin olmasıydı. ayrıca basic yazılım dili gelişmiş özellikler içeriyordu. istenildiğinde makina c64 e dönebiliyordu ama amiga nın hemen arkasından piyasaya girmesi c128 e pek şans tanımadı gerçekten. ama çok severek kullandığım bir makinaydı.
murat pirim

hey gidi günler heyyyy...

Amiga 500 neydi yaw, çocuklğum ateri salonlarında amiga 500 silkroad oynaytarak geçti.

@23 Ağustos 2008 12:18 Arcade olarak tabir edilen atari salonlarından önce; Amiga Commodore bilgisayarların olduğu atari salonları vardı dimi? Jeton atarak mı oynuyordunuz? Jeton işi nasıl oluyordu? Oyun oynamak süreli miydi? Bugün kü Playstation Xbox cafeler gibimiydi? (çok merak ediyorum lütfen detaylıca anlatın)

@21 Ağustos 2016 04:03 salonlarda commodore 64 ler vardı. 1 teyp yada disket sürücü ile her bilgisayara farklı oyun yüklerlerdi. istediğin oyunun masasında boş yer yakalarsan otururdun, kasadaki görevli süre tutardı. 5 dakika usulu ile işlerdi saatler. genelde oyunlar bitmeden süre bittiği için sen kalkardın oyunda boş kalınca haliyle "Game over" :)

Load $,8
Anlayan anladı :)

Sen de yorum yaz

4. Commodore C128

Commodore, şüphesiz ki ününü Commodore 64'e (C64) borçludur. C64'ün halefi C128 ise, selefinin başarısına yaklaşamamıştı bile. Piyasaya kısıtlı sayılarda sürülmesi, fiyatının yükseklerde uçmasının başlıca sebeplerinden biriydi.

C128'in başarısızlığının bir diğer sebebi de, Commodore'un mükemmel bir ürün (Amiga 500) yarattığı yönünde dedikodular olduğu sırada pazara girmesiydi.