Robot konulu en iyi 30 film: IMDb puanlarına göreAI Artificial Intelligence – Yapay Zeka

AI Artificial Intelligence – Yapay Zeka

Steven Spielberg imzalı filmde gelecekte Dünya sular altındadır ve insanlar hayatlarını kolaylaştırmak için yapay zekâsı yüksek robotlar üretirler. Üstün yapay zekâsı ve insansı yapısıyla Robot David'in hikayesinin anlatıldığı filmde Haley Joel Osment, Frances O'Connor, Jude Law, Sam Robards ve Jake Thomas rol almaktadır.

11 yaşında sıradan bir çocuk olan David, aslında kendi bildiğinin aksine sıradan bir çocuk değildir. Anormal özellikleri ve üstün yetenekleri olan David, aslında bir insan da değildir. Kendisinin ve ailesinin inandırıldığı gerçeğin aksine çocuk sahibi olamayan ailelere verilen bir oyuncak olan David, bu gerçeği öğrendikten sonra gerçek kimliğini öğrenmek için her yolu deneyecektir.

Teknolojinin gelişmesiyle meydana gelebilecek tehlikelerin bir örneğini yansıtan bu film, yapay zekâ sahibi bir robotu ve devamında sebep olduğu olayları konu almaktadır. David, çocukları olmadığı için bu tarz yollara başvuran aileleri oyalamak adına tasarlanmış bir çocuk robottur. Her hareketiyle bir insan gibi davransa da robot olduğu gerçeği zamanla canını sıkmaya başlayacak ve bu halini değiştirmeye çalışarak tam anlamıyla bir insan olmak isteyecektir. Bu yolculukta birçok tehlike ile karşı karşıya kalacaktır. Modern pinokyo hikayesidir.

IMDb: 7,1