1-2TB'lık diskleri unutun; TDK'ya kulak verin

1 veya 2TB'lık sabit diskleri unutun: Depolama devi TDK'nın 2010 planları çok daha fazlasını sunuyor

  • Ali Güngör
Mekanik sabit disklerin sonu gelmiyor!
Artık tabaka başına 640 GB veri sığdırılıyor

Birbirinden geniş kapasiteli SSD ve mekanik sabit disk haberleri gelmeye devam ediyor.

TDK 2010 yılı için çok daha büyük kapasiteli sabit diskler üretmeyi planladığını duyurdu. 3.2 Terabyte'a varan boyutlarda 3.5 inçlik sabit diskler üreteceğini açıkladı.

Tek bir tabakaya 640GB veri sığdırmaya imkan tanıyan yeni bir üretim yöntemi sayesinde önümüzdeki günlerde kullanıcıları dev sabit disk kapasiteleri bekliyor. Masaüstü bilgisayarlarda kullanılan 3.5 inçlik sabit diskler genellikle dört ya da beş plakaya sahip. Böylece ortaya 3.2 TB'lık diskler çıkıyor.

Bu yeni üretim teknolojisini kullanan yeni nesil sabit diskleri 2010 Şubat ayında piyasada bulmak mümkün olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

hala mekanik sabit disklerin peşinden koşuyorlar. şu ssdler bir ucuzlasa kimse mekaniğin yüzüne bakmaz

Bu bizim için harika bir gelişme 4 tane olan harddisk rekabeti 5`e çıkmış olacak muazzam bir gelişme! (2 tb`lık harddisk fiyatı ne kadar iner düşünün artık ;) )

aslında samsung bu oranda harddiski elindeki teknoloji geliştirmeye ihtiyaç duymadan hemen bugün çıkarabilir çünkü samsung bu teknik bilgiye veya gereken yeterli gelişime çoktan sahip ama nedense çıkarmıyor çünkü daha geçende 2.5 inch 2 plakada 1 tb hardiski piyasaya sürdü bunu 3.5 inch 5 plaka olarak hesaplarsak 3.2 tb yapar bu teknolojik yapıya sahip olduğu halde samsung 2 tb hardiski bile çıkarmış değil ve daha geçen sene ilk 1.5 tb ilk 2 tb lık hardiskleride samsung çıkarabilirdi çünkü bu dönemde daha az plaka kullanarak aynı oranı sağlıyordu mesala seagate 5 plaka ile harddiskte 1.5 tb oran sağlarken samsung 3 plaka ile 1.5 tb çözüm sunuyordu

gerçekten samsung`un ne yaptığını anlayamıyorum

Plaka başına veri rekoru en son Samsung'da idi sanırım. Plaka başına 500 GB.

yeter yetmesine de bunlar gittikçe devam ediyorlar herhalde 640
terabayta kadar devam edecek bunlar

Boyuttan ziyade performans önemli erişim süresi önemli.
ayrıca türk dil kurumu ne zamandan bu yana disk üretmeye başladı?..

bence kapasiteden daha fazlasını çıkarırlar..

Plaka başına veri rekoru en son Samsung'da idi sanırım. Plaka başına 500 GB.
---------------------------------------------------------------------
üstelik belirttiğiniz bu oran 2.5 inch diskte birde 3.5 inche hesaplarsak sanırım o zaman disk başına 750 gb olması lazım

Ben daha yeni 1.5 TB aldım :(
Olsun yeni de 2-3 yıl beni idare eder.

www.tdk.com diye bakarsak, TDK nın sadece Türk Dil Kurumu'nun kısaltılmış hali olmadığını anlarız da,arkadaşımız espri olsun diye o şekilde yapmış ise buna bir şey diyemiyeceğim.Hani ya fena da sayılmaz espri olaraktan.

iyide biz nasıl dolduracağız bu diskleri? Ilk hard diskim 100MB kapasiteliydi, acıyın bizim gibilere :-))

"iyide biz nasıl dolduracağız bu diskleri? Ilk hard diskim 100MB kapasiteliydi, acıyın bizim gibilere :-))"

Kardeş ben sabit diski almadan önce 1 tb diski doldururum diyordum ama pek mantıklı gelmiyordu sonuçta net 931 gb. O disk eline geçince nasıl doluyor anlamıyorsun. Zaten bir süre sonra yine gb hesabı yapmaya başlıyorsun. Elinde 3.2 tb değil 32 tb olsa yine doldurursun. Eskiden 150 gb vardı şimdi 1 tb ama değişen bir şey yok hala gb hesabı yapıyorum.

çok rahat dolar:) bir oyun yüklenince 10-15 GB olmuş, HD muhabbetine yavaş yavaş geçmişiz, dijital fotoğrafların boyutu mp3 dosyası kadar ve popüler oldular, herkeste dijital fotoğraf makinesi ve fotoğraflarını kaydedecek bir bilgisayar.
Daha MegaPikseller büyüyecek kalite artacak video dosyaları kaliteyle doğru orantılı olarak hacmen büyüyecekler, oyun boyutları alacak başını gidecek

Eskiden dat uzantılı filmleri saklardık hard diskimiz anca yeterdi.şimdi ise blue ray filmleri saklayacağız..terebaytlar bile az gelir. merebaytları bekliyoruz..

merebayt diye bişey ilk defa duydum. tb den sonra petabayt gelmiyormu

mere diye bi prefix yok zaten de, orada ki mere: "taş maş yok mu atacak?","kalem malem versene" örneklerinde kullanılan anlamlarda kullanılmıştır. yoksa tera dan sonra peta en son da 10^18 ile exa geliyor

"Eskiden dat uzantılı filmleri saklardık hard diskimiz anca yeterdi.şimdi ise blue ray filmleri saklayacağız..terebaytlar bile az gelir. merebaytları bekliyoruz..
12 Ağu 2009 11:39"
-----------------------------------------
Merebayt? adlı birim yoktur!!

kilobayt<megabayt<gigabayt<terabayt<petabayt<eksabayt<zettabayt<yottabayt

walla arkadaşlar SSD diskler halaa çok pahalı ve mekanıklerde ise bütün firmalar rekabet halindeymiş gibi gösterip en az 2 yıl önceki teknolojılerini bizlere pazarlama peşindeler. yok plaka koymuş yok tdk yeni disk çıkaracakmış .. bence hepsi boş bunların. 3.2 Tb lık veriye şaşılacak durummuş gi,bi bakmamızı istiyorlar. Reklamlar kısmıyla bizleri olmadığımız bir rekabet içine çekiyoprlar. tıpkı cep telefonu olayında olduğu gibi. senin pahalı cep telefonun varsa sen 10 numara adamsın. içinde kontörün olup olmadığının önemi yok vss.. vs.. hep olmadığımız yarışlarda bulduk kendimizi. şu günlerde ise ekran kartı piyasası bu şekilde yoğun. Halbuki TÜRK MÜHENDİSLER dvd nin 10.000 (ONBİN) katı yuksek kapasitede veriyi saklayabilecek teknolojık gelişme sağladılar. Bu da demek oluyor ki 10 TB sadece tek diskte . bu gelişme henuz çok da alışık olmadığımız ve fiyatları yuzunden her eve girememiş BLU-RAY teknolojısının bile 1000 katı eder. Şimdi bu gelişmeler ışığında hangi firma bize 3.2 gb lık bir mekanık diski övebilir ki ??

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir