11 Ocak'tan İtibaren Norveç, FM Radyo Yayınını Kesecek

Spotify ve Pandora gibi hizmetler, geleneksel FM radyoyu mezara gönderiyor!

Norveç, FM radyo yayınını kesiyor!

Spotify ve Pandora bütün müzik ihtiyacımızı karşılamadan önce, FM radyomuzda doğru frekansı ve doğru anten açısını bulmamız gerekiyordu. 1950'de icad edilen FM (frekans modülasyonu) sayesinde günümüze kadar sadece müzik değil, haberler, trafik ve hava durumunu öğrenebiliyorduk. Ancak görünüşe bakılırsa gelişen dijital teknoloji bir ülkenin radyo istasyonlarını tamamen kapamasına sebep olacak.

Norveç 2 yıl kadar önce yaptığı açıklamada, bu yıl FM radyo ağını kapatacağını söylemişti. Bu hafta ise radyo istasyonlarının kapanma tarihi tam olarak belli oldu. 11 Ocak saat 11:11:11'de Norveç, Bodø kentinden başlayarak ülkedeki tüm FM radyo istasyonlarını kapatacak ve dijital yayın sistemine geçecek.

Analog radyodan dijitale geçiş ve fazlası!

Norveç, bu değişimin bir çok avantajı olduğunu söylese de, bu hareketin halk tarafından desteklendiğini söyleyemeyiz. Yapılan bir ankete göre halkın yüzde 66'sı FM radyonun kapatılmasına karşı, buna karşılık değişikliği olumlu karşılayanların oranı yalnızca yüzde 17. Değişime karşı olan insanların dayandığı en büyük sebep FM bandındaki acil bilgi frekanslarının da kapanacak olması.

Çoğunluğun değişimi kabul etmemesine rağmen Norveç planlarını tüm hızla gerçekleştirmeye devam ediyor. FM radyo teknolojisi evlerde, otomobillerde ve hatta cep telefonlarında bile kullanılıyor olmasına rağmen, eski teknolojinin analog doğası beraberinde bir çok sorunu getiriyor, bu yüzden hükumetler dijital yayın sistemine geçmek konusunda acele ediyorlar.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

"eski teknolojinin analog doğası beraberinde bir çok sorunu getiriyor". nelermiş matmazel bu sorunlar? işkembeden sallamak serbest

fm radyo candır. hiç bir şey çalışmadığında o çalışacak ayrıca radyo sadece müzik değildir. Sabah akşam dinlediğimiz radyocular ile yol arkadaşıdır. bir şarkı dinlemenin size 5mb civarında bir data ya mal olması ama fm radyoda bunun 0 olması internet servis sağlıyıcalırı ve bu tip uygulama satanların hiç işine gelmiyor.benim de bu kartele verecek 1kr olmaz.

Clickbait yapmasanız çok iyi olacak

Merhaba fm radyolar ölmüyor sadece yayın şekli değişiyor misal x fm analog yayından dab yayına geçiyor haliyle hiçbir radyo kanalı kapanmıyor ancak her istasyon için geçiş süreci maliyetli tabiki geçmeyen kapatabilir elbette yoksa hem fm hem dab uyumu radyo cihazları mevcut :)

acele eden yok... Türkiye'de DAB yok... alıcısını sorsan o ne derler...

Bir çok ülkede diğer internet bağlantı türlerinin yanında hâlâ çevirmeli bağlantı hizmeti çalışmaya devam ediyor. Epey de kullanıcısı var. Bence de en azından acil bilgi frekanslarının açık bırakılması gerekiyor. Bir gün ihtiyaç duyulabilir. Bilge Baykuş

Arabalarda radyo dinlenmese radyoların hepsi dara düşerdi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir