2008'de Chrome geldi; işler değişti!

Chrome'un piyasaya çıktığı 2008'den bugüne kadar, bakın tarayıcı dünyası nasıl alt üst oldu...

  • Zeynel A. Öztürk
2008'de Chrome geldi; işler değişti!

Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla Firefox... Önde gelen web tarayıcıları, en büyük Pazar payını kapmak için yıllardır sıkı bir rekabetin içerisindeler. İstatistikler ise kazananın kim olduğunu açıkça gösteriyor.

2008'de piyasaya sürüldüğünden bu yana yeni kullanıcı kazanan Google Chrome, bugün Internet Explorer'ı ve Firefox'u çok gerilerde bırakmış durumda. Statista'nın StatCounter verilerini temel alarak yeni hazırladığı bir grafik, Internet Explorer'ın 2009 ve sonrasında nasıl baş aşağı gittiğini, Firefox ve Opera'nın yavaş da olsa nasıl gerilediğini, bu sırada Chrome'un nasıl tırmandığını net biçimde gösteriyor. Internet Explorer'ın 2015 ve sonrasındaki düşüşünde Windows 10 ile birlikte gelen ve onun yerini alan Microsoft Edge'in payının bulunduğunu unutmamak gerekiyor.

2010'da en yüksek kullanım oranına ulaşan Firefox'un o günden bu yana önemli bir yükseliş kaydetmediği, yüzde 30 seviyelerinden yüzde 20'nin altında düştüğü görünüyor.

Kendi istatistiklerimize baktığımızda son 1 ayda CHIP Online'ı ziyaret edenlerin yüzde 71'inin Chrome, yüzde 8'inin Safari, yüzde 5'inin ise Firefox kullandığını görüyoruz (mobil ve masaüstü).

Chrome'un bu yükselişini devam ettirip ettirmeyeceğini ve diğerlerinin ayakta kalabilmek için nasıl bir yol izleyeceğini biz de merak ediyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Google markası sayesinde yoksa Firefox'tan iyi filan değil. Olay budur. Forever Firefox.

@27 Mart 2016 13:37 Nedir bu Firefox sevdanız anlamış değilim.

@27 Mart 2016 13:37 Internet Explorer da Microsoft'un ona bakarsak

@27 Mart 2016 17:24 Açık kaynak olması bu sevdanın sebebi. Kendi adıma konuşmak gerekirse, Ubuntu kullanıyorum Firefox önyüklü geliyor ve gayet stabil. Aynı zamanda alışkanlık, iyi kötü bugünlere geldim onunla. 10 senedir kullanıyorum o derece bağlıyım, hiç değiştirmedim.

@27 Mart 2016 17:24 Açık kaynak bebeğim sen anlmazsın biz profesyoneller sadece Firefox kullanırız...

androidde herkes chrome kullaniyor tabii. Firefoxta cikti ama daha yayginlasmadi. En guzeli acik kaynak.

@27 Mart 2016 14:53 hayatında açık kaynaklı bir yazılımın kaynak kodlarını açıp baktın mı ki açık kaynak ne desen onu bile bilmezsiniz duymuşsunuz bi yerden açık kaynak diye onun türküsünü çalıp duruyorsunuz burada.

chrome candır gerisi heyecandır

Google Çoğu android cihzada daha iyi optimizasyon yaptığı içinn android'te kasten mi bilmiyorum firefox masaüstünden daha yavaş çalışıyor google platform avantajını kullanıyor. Yoksa firefox masaüstünde daha iyi.

Bana göre UC Browser daha iyi çok kullanışlı ve hızlı çok ram da kullanmıyor. Hem mobilde hem PC de kullanıyorum çok memnunun

Eğer stabil olsun çürüme kullanmayacağım çok yavaş açılıyor. Edge ise bastığın anda açılıyor.

@27 Mart 2016 19:56 Edge program(software) değil uygulama(app) hızın sebebi bu. Ayrıca sistemi yapanla Edge'i yapan aynı olunca hızlı olması şaşırtıcı olmasa gerek.

@27 Mart 2016 22:48 internet Explorer de sistemi yapanla aynı ama hızı belli

firefox candır açık olması avantaj

Ajan olduğu için IE yi sadec Firefox indirmek için kullanırdım. Ve yine ajan Chrome 'da kullanmıyorum... Açık Kaynak Dünyası ve mensubları iyi ki var...

Masaüstü Firefox, mobil de Safari. Android için opera. Firefox, chrome dan daha esnek firefox'a istediğiniz görünümü kazandırabilirsiniz. Eklenti merkezini daha geliştirip web mağazası sayfasını yenileyip modernlestirse bu kadar çok kayıp yaşamaz. Android için kesinlikle opera çok kullanışlı kısa yoldan bir çok haber içeriğine ulaşabiliyorsunuz falan. Kullanmayan bilmez önyargı ile yaklaşır ama Safari iostakı akıcılığı ile android gelse ortalik çok karışır....1. Yorumun sonu...

2.ve son yorumun başı ........ Safari aynı akıcılık ve kullanım rahatlığı ile android gelse tereddütsüz piyasayı domine eder . fakat Google platformun avantajını kullanarak apple yazılımını alttan alttan desteklemez. Garip bir şekilde ios ta da, chrome çok stabil çalışmıyor.(sasirdinizmi ??? hiç sanmıyorum) Google 'in map i ve notlar uygulamaları çok basariliyken tarayıcıda işler değişiyor.

ff gibisi yok firefox :)

Firefox un kullanımı çok rahat ve yapı olarak da chrome dan daha sistematik bu yüzden Firefox a devam

şampiyon mozilla 2.maxthon ne chrome muymuş.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost