2016'da 10 çekirdekli telefonları göreceğiz

Cep telefonlarında 8 çekirdek gerekli mi tartışmaları arasında, işlemci devi 10 çekirdek için hazır!

10 çekirdekli mobil işlemciler 2016'da geliyor

Cep telefonu işlemcilerinde çekirdek sayısı arttıkça telefonun hızının arttığını söylemek mümkün. Gerçi pek çok firma cep telefonu piyasasında sekiz çekirdekli işlemcilerin kullanılmasına rağmen telefon yazılımlarının sekiz çekirdek teknolojisini desteklemekten uzak olduğunu ve bu yüzden sekiz çekirdekli işlemcilerin israf olduğunu iddia ediyor.

Ancak yine de kullanıcılar daha güçlü işlemci talep ettikçe üreticiler de daha fazla çekirdek sayısı arayışına giriyorlar. Üstelik, telefondaki işlemci bugünün teknolojileri için gereksiz olsa da, telefonlara veya tabletlere ilerleyen dönemlerde gelen güncellemelerin cihazın kapasitesini zorlamaması için gelişmiş işlemcilere geleceğe yatırım olarak da bakmak mümkün.

Piyasa 2013 yılından beri sekiz çekirdekli işlemcilere alışmışken, artık üreticiler 10 çekirdek zamanının geldiğini düşünüyorlar ve mobil işlemci üreticileri 10 çekirdek için 2016 tarihini veriyorlar.

Hatta Mediatek, sekiz çekirdekli işlemcisi Helio X10'dan sonra şimdi de 10 çekirdekli işlemcisi Helio X20'yi neredeyse hazırladı bile. Bu arada sekiz çekirdekli işlemciler için Octa-core terimi kullanılırken, 10 çekirdekli işlemciler için latince isim geleneği ile deca-core terimi kullanılıyor.

Mediatek'in 10 çekirdekli Helio X20'si içinde, iki adet 2.5GHz Cortex-A72 çekirdeği, dört adet 2GHz Cortex-A53 çekirdeği ve dört adet de 1.4GHz Cortex-A53 çekirdeği yer alıyor. Bu çekirdeklerin her biri, telefondaki ayrı bir görevi aynı anda çalıştırmak üzere tasarlanmış. İşlemci, enerji tasarrufu için, az enerji isteyen mail uygulaması veya chat uygulaması gibi uygulamaları düşük hızlı çekirdeklerde çalıştıracakken, 3D oyun gibi yüksek işlemci gücü isteyen uygulamaları güçlü işlemcileri üzerinde çalıştıracak. Yani, telefonda açılan uygulamaların sayısı ve kaynak ihtiyacı arttıkça telefonun enerji tüketimi de artacak.

Mediatek yeni deca core işlemcisini 2016'da çıkaracak. O zamana kadar da işlemcinin daha az enerji tüketmesi ve daha hızlı çalışması için araştırmalarını sürdürecek.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Donanım ve Yazılım eş zamanlı değil, Yazılımcılar donanıma güvenmesi gerekir. 10 Çekirdek olması birçok yazılım firmasının dikkatini çekecektir. Çok çekirdekli geliştirmek için Donanım firmaları yazılımcıları desteklemek zorunda çünkü geliştirme işi süre olarak 2-3 kat artmakta zorluk derecesi ise çok daha fazla katıyla artmakta. Bütçe desteği, Donanım desteği sağlanırsa birçok firma bu işlemcilere göre destek verir. Pazar kullanıcı sayısı çok cezbedici değil okyanusta balık sayısı tahmini gibi

10 çekirdek var. 10 çekirdeğin hepsi aynı hızda olması gerekirdi. yani 10 çekirdek bir adam etmiyor.

Exynos(samsung), qualcom, mediatek-helio ve kirin(huawei) adlı dünyanın önde gelen işlemci üreticileri yeni nesil akıllı telefonlarda git gide artan çekirdek sayılarından dolayı önümüzdeki dönemde kortex çekirdekleri başta olmak üzere tüm özelleştirilmiş ve standart tasarımlı çekirdeklerin kiloyla tedarik edileceğini açıkladı. Şuan için kortex çekirdekleri hariç krait ve diğer çekirdeklerin kilosunun ne kadara geleceği hakkında bir bilgi yok. Kortex çekirdeklerinin ise A53 serisinin kilosu 7$,

cpu güc v. mhz dagılımını iyi yapan düşük mhz düşük v la çalışan adadm bibi 4 cekirdek cpu yapsınlar işlem yükü artınca fullesin hızı yok beceremiyorlar eski tarıhi p4 düdü yeni revizyon 11nm üretsinler alayına basar.

Yakın gelecekte 24 çekirdeklileri de göreceksiniz ama önemli olan çekirdek sayısı değil, o çekirdeklerin üstleneceği görev yelpazesidir. Çekirdek artıyor ama görev yelpazesi genişlemiyor. Yelpazeyi süratle genişletmeliyiz. Bu nedenle her akıllı telefon veya tablet artık Desktop Windows'ların becerilerine sahip olmalıdır. Burada MS'e büyük görev düşüyor. MS mobil kullanıma uygun ama Desktop Windows'ların tüm kabiliyetlerine sahip işletim sistemleri üretmelidir. Sadece Android bu yükü kaldıramaz..

Arkadaş bu devirde düşük ve daha güçlü işlemcileir niye bir arada çalışrıtıyorlar ki ? Elde kalanları kulanmak için sadece. Yoksa daha yeni bir mimari ile gayet de güzel şekilde tüm çekirdeklerin elektrik tüketimi düşürülebilir. Boş yere alan kaybı yaratıyor bu işlemciler.

Önce yazılım der ve giderim.

sanki nükleer tesis kuracağız..... gerçekten israftan başka bişey değil.

sd 801 4 cekirdek ama genel olarak 2 cekirdek kullaniyor takip ettigim kadariyla , benchmarklar disinda hepsini aktif sekilde kullandigini gormedim. O yuzden sentetik testler hersey degil diyorlar test ekipleri, optimizasyonlar en az donanim kadar onemli bu konuda tek taktir ettigim mobil cpu tasarlayan ne kadar elestirsemde apple dir diger gelecek vaad eden benim gozumde tegradir fakat hazir degil henuz tuketim problemlerinin onune gecemedi henuz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir