2016'da hangi web tarayıcısı size göre?

Chrome mu size daha uygun, Firefox mu? Okuyun, kendiniz karar verin!

  • Zeynel A. Öztürk
2016'da hangi web tarayıcısı size göre?

Herhangi bir kullanıcının web tarayıcısı tercihini değiştirmek zor bir iş. Bu yazımızı muhtemelen web tarayıcınızı değiştirmek için değil, rakip tarayıcı hakkında fikir edinmek için okuyorsunuz. Zaten amacımız da fikrinizi değiştirmek değil; kullanıcıların hangi Firefox veya Chrome'u neden tercih ettiğini göstermek. 

Firefox neden seviliyor?

Düzenlenebilen arayüz ve ayarlar: Firefox, Chrome dahil birçok web tarayıcısından daha çok kişiselleştirme olanağı sunuyor. Kişiselleştirme, arayüz ve ayarlar olarak iki seviyede karşınıza çıkıyor. Arayüzde düğmeleri istediğiniz sırada ayarlayıp, istediklerinizi gizleyip gösterebilirken, temalar sayesinde tarayıcının görünümünü tamamen değiştirebiliyorsunuz.

Ayarlara geldiğimizdeyse about:config sayfası, tüm ayarlara tek bir yerden ulaşmanıza, arama yapmanıza izin veriyor.

Kullanıcı dostu özellikler: Firefox, Chrome'un ancak eklentilerle elde edebildiği iki faydalı işlevle geliyor: Sekme grupları ve okuma modu. Sekme grupları Firefox 45'ten sonra ayrı bir eklenti olarak sunulmaya başlandı, ancak düzenli çalışmayı sevenler bu işlevi takdir ediyorlar. Okuma modu ise sayfadaki dikkat çeken öğeleri kaldırıyor, arka plan ve metin renklerini değiştirerek okuduğunuz içeriğe odaklanmanızı sağlıyor.

Kaynak kullanımı daha düşük: Chrome, yüksek RAM kullanımıyla ve inişli çıkışlı işlemci kullanımıyla tanınıyor. Firefox'un kaynak kullanımın çok az olmadığı doğru, ancak Chrome kadar açgözlü değil. Buna karşın Firefox daha yavaş açılabiliyor ve sayfaları daha yavaş yüklüyor.

Gizlilik ve açık kaynak: Mozilla kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğundan, kar etmeye Google kadar önem vermiyor. Firefox, web gezintinizle ilgili detayları toplamıyor ve gizliliğinize saygı gösteriyor. Çoğu kullanıcı, sadece bu nedenin Chrome'u terk etmek gerektiğine inanıyor.

Firefox'un kendini açık kaynaklı yazılım felsefesine adamış olması, kodlarına isteyen herkesin bakabileceği anlamına geliyor. Bu, verilerinizin gizlice toplanma olasılığını düşürüyor.

Chrome neden seviliyor?

Birçok faydalı eklenti: Chrome'un popüler olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi, sayısız eklentiye sahip olması ve bu eklentilerin bazılarının sadece Chrome'a özel olması. Rakip tarayıcılar eklenti konusunda Chrome'un yanına yaklaşamadığı gibi, geride kalmamak için onun eklentilerini kullanmanın yollarını arıyorlar.

Gelişmiş arayüz ve performans: Firefox, size arayüzü istediğiniz gibi değiştirme olanağı tanırken Chrome, kendine güveniyor olsa gerek, arayüzle oynamanıza izin vermiyor. Gerçekten de iki tarayıcının yeni kurulmuş sürümlerini karşılaştırdığınızda Chrome'un daha gelişmiş ve sade bir arayüze sahip olduğunu görüyorsunuz. Chrome'un arayüzü Firefox'tan daha sezgisel olduğu gibi, hızlı da.

Chrome'un Firefox'tan daha çok kaynak tükettiğini söylemiştik, ancak Chrome Firefox'a göre daha hızlı çalışıyor ve size daha akıcı bir deneyim sunuyor.

Yüksek güvenlik: Chrome kullanıyorsanız, Google'ın sizi izlediğinden emin olabilirsiniz. İşin ilginç tarafı, Chrome'un zararlılar, olta saldırıları ve diğer tür saldırılar karşısında daha güvenli bir tarayıcı olması. Örneğin Chrome, cihazlarınız arasında veri eşitlerken uçtan-uca şifrelemeden faydalanıyor (Firefox bunu yapmıyor).

Daha önemlisi Chrome'un işlemleri sandbox içerisinde çalışıyor; dolayısıyla Chrome işlemleri sistem seviyesindeki dosyalara ve bilgilere ulaşamıyor. Herhangi bir web sitesi zararlı bir kod çalıştırmaya kalkıştığında sandbox'un içerisinde kalıyor ve etkileri kalıcı olmuyor.

Chrome mu, Firefox mu?

Hangi tarayıcıyı kullanacağınızı seçmek, başkasına değil, size ait bir karar. Her şey, bilgisayarınıza, web tarayıcınızda yaptıklarınıza ve sahip olduğunuz prensiplere göre değişiyor. Bu yüzden size "şu tarayıcı daha iyidir" diyen birinin görüşünün taraflı olabileceğini söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

Kişisel görüşüm şimdilik sonuna kadar Firefox ! Çünkü tamamen bağımsız. Eklenti konusunda Chrome'un eklentilerinin sayısı da çok fakat yarısı reklam dolu olan ve sadece tek işlev içeren eklentilerden oluşuyor. Zaten kasıntı olan chrome da bu eklentilerle daha da kasılıyor. 3-4 senedir sayamadığım kadar yer imi ve onlarca eklenti üzerine bir de tam tema kullandığım halde chrome tabanlı web tarayıcılarıyla aralarında bir hız farkı göremedim.

Chrome de faydalı eklentimi , chro

Chromein eklentilerinin neyi faydalı be tek başına windowstan bile fazla ram tüketiyor ,eklentşleride izinsiz yükleniyor chrome varken bir virüse ihtiyaç yok....

Chromdaki yuksek güvenliği kaldırıp firefoxsa koyarsanız daha doğru olur

Chrome bilgisayarı çok zorluyor. Chrome masaüstü 8 gb ramli i5 işlemcili bir bilgisayarda anca çalışıyor. Ucuz bilgisayarları çok yoruyor. Güçlü bilgisayarı olanlar chrome kullansın.

Sonuç: Firefox; çünkü, güvenlik ve gizlilik hiçbir şeyle değişilmez.

hepsi yalan tek gerçek OPERA BROWSER <3

opera... gerisi hikaye...

Bence de Mozilla Firefox. Goole Chrome tarayıcısının mikrofonu açıp izinsiz olarak kullanıcıları dinlediği ile ilgili makaleyi okuyunca Goole Chrome'a tekmeyi bastım. Mozilla Firefox'un yanına alernatif olarak 2. tarayıcı Operayı tercih ediyorum artık.

@Metinolmetin Günaydın. Geç olsun güç olmasın. Bir de ComodoIce dragonu yedek olarak kurabilirisiniz. Üzerindeki eklentileri kaldırıp saf olarak kullanırsanız harika bir yedek.

Başından beri ve sonuna dek FİREFOX, ;)

Firefox en iyi ve en özgür tarayıcıdır.

kaç kere söylememiz gerekiyor tabii ki firefox, çünkü google'a güvenmiyorum.

Uzun zaman firefox kullanmış biri olarak firefox birakip chromeye gectim memnunm firefox çok çökme vardi chrome bu sorun cok az .güvenlikte arkada google var sorun yok.firefox devrini tamamlamıştir benim için.

Google, Mozilla'yı yani Firefox'u batırmak için elinden geleni yapacak ama Açık Kaynak Dünyası buna sonuna kadar direnecek...

chrome parası var firefox fakir herşeyi yaparlar neresi güvenli

@19 Nisan 2016 14:23 Tamam o zaman, sizin mantığınızla en iyi politikacılar en zengin olanları, en iyi bilim insanları lüks villalarda yaşayan -yazarken bile gülüyorum:)- bilim insanlarıdır. Nasıl ? Şimdi de mantığınıza yatıyor mu ?

Safari deneyin birde...

tabiki ff firefox gerisi yalan

ff herzaman iyidir hem açık kaynaklı olmasından hem googlea güvenmememden hemde chrome gibi ram tüketmemesinden benim gibi düşük ramli cihazlar için ideal ff dir...

Chrome candır,gerisi heyecandır :)

Bana Kimse Chrome demesin. Sanboxta çalıştırıyor demişsiniz. Üzgünüm sanboxta sadece siteleri çalıştırıyor. İçeriksel olarak klasöre değinmesi mümkün. Biz sanboxta çalışıyor sanıyoruz ama Sanıyoruz işte. Firefox daha güvenli. *-* Ayrıca Bir araba aldın modifiye edemiyorsun Eklentileri şarltarla dolu ve ayarlarlamak için her seferinde farklı bir alana gireceksin?? O araba benim değil sadece kiralamış olurum. Ki kiralamak için bile pahalı.

Chrome'a hız ve bellek kullanımı konusunda biraz hak veriyorum ama en güvenlisi Firefox'tur. Google'ın ne iş çevireceği belli olmuyor sıcağı sıcağına Chrome'un kullanıcılarını izlediği ve dinlediği haberleri geliyorken.

Reklamlardan nefret ederim mail uygulamasında bile bize reklam gösteren Google üstelik bu reklamlar için arama terimlerimizi, mail iceriklerimizi girdigimiz siteleri anonim! olarak saklıyor. Yani goggle'in kendisi bizzat güvenlik açığı başka açığa gerek var mı? Yalan değil ben de bir sure Chrome ve türevlerinden kullandım ama firefox rahatlığı yok hiç birinde varsın 1 sn geç açılsın sorun değil

Şu chrome çok gereksiz bir tarayıcı. Firefox özellikle chroma göre eklentilerde daha iyi durumda. Chromun eklentilerle bulaşan saçma sapan reklamlar firefoxta bulaşmıyor. O saçma sapan eklenti yüklemeye kalktığında yükleyemiyor hatası firefoxta yok. Yani bir video hazırlansa eksiler artılar karşılaştırılsa chrome ancak kablumbağ hızında kalır, firefoxsa artılarıyla ışık hızını geçerek rekor kırar.

Ben Firefox kullanıyorum, gayet memnunum.

Her zaman Chrome kullanıyorum

11 yıldır firefox kullana biri olarak windowstan vazgecerim ama firefox tan asla

@22 Nisan 2016 02:09 İşletim sistemi olmazsa yazılım olur mu ki?

@23 Nisan 2016 22:53 Ooo yazık. İşletim sistemi olarak sadece windows mu biliyorsun ? O zaman tarayıcında açılış sayfası google değilse, bilgisayarda internet yok zannediyorsundur. Neyse üzülme, sende büyür, öğrenirsin bilgisayarı...

Edge'e geçtim, hızından memnunum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost