30 yıllık gizli UFO belgeleri halka açıldı

UFO iddialarına dair hazırlanan 30 yıllık gizli dosyalar artık serbest.

30 yıllık gizli belgeler halka açıldı
Sizce bu belgeler ne kadar gerçekçi?

İngiltere Savunma Bakanlığı, UFO (Unidentified Flying Objects-Tanımlanamayan Uçan Cisimler) iddialarına dair gizli dosyaları ilk kez kamuoyuna açtı. İngiliz Savunma Bakanlığı'nın gizliliğini kaldırarak serbest bıraktığı ve Ulusal Arşivler (National Archives) web sitesinden indirilebilen belgeler, 1978-1987 yıllarını kapsıyor.

Belgeler, halk, silahlı kuvvetler ve polisler tarafından görülen ya da görüldüğü ileri sürülen gökyüzündeki tuhaf ışıklar ve tanımlanamayan cisimlerle ilgili anlatımları kapsıyor.

Bilgi Edinme Özgürlüğü yasasına uygun olarak yapılan talep üzerine gizliliği kaldırılan belgeler arasında bir adamın, çocukken, yeşil uzaylı yaratıklarla "fiziksel ve ruhsal" temasının ayrıntılı şekilde anlatımı bulunurken, Algar isimli bir başkasının, İngiliz hükümetiyle 1981'de temasa geçmek üzereyken bir başka yaratık tarafından öldürüldüğü anlatılıyor.

Mektubun yazarı, uzaylıların Wirral ve Cheshire'deki üslerini ziyaret ettiğini, eşinin Wallasey üzerinde bir UFO'nun düşürüldüğünü bildirdiğini dile getiriyor.

4 yıl içinde gizliliği kaldırılacak 200 dosyadan ilk başta serbest bırakılan 8 dosya içinde, 1983'te Hampshire'daki Aldershot'ta bir yaratıkla bir araya geldiğini anlatan 78 yaşındaki bir adamın deneyimleri de yer alıyor. Ayrıntılarıyla anlattığı uzay aracının yanına gittiğini belirten adam, uzaylıların yaşını sorarak, "Gidebilirsin, bizim için çok yaşlı ve çok zayıfsın" dediklerini söylüyor.

Bir başka mektupta da, kendilerine Wigan Ariel Phenomena Investigation Team adını veren bir grup, İngiliz Savunma Bakanlığı'na, uzaylıların saldırısı durumunda bir şifre kullanılıp kullanılmayacağını soruyor.

Belgelerden birisinde de, 21 Şubat 1982'de Tunbridge Wells de bir barda müşteriler ve çalışanlarını, yeşil ve kırmızı ışıklar saçan bilinmeyen bir uçan cisim gördükleri ve UFO'nun Londra'nın Gatwick Havaalanı yönünde kaybolduğu belirtiliyor.

Resmi kaynaklardan gelen belgelerden bir başkasında da, ABD Hava Kuvvetlerinin iki askeri polisinin, 1980'de Suffolk'ta Kraliyet Hava Kuvvetleri Woodbridge üssünün girişinde olağandışı ışıklar gördükleri anlatılıyor.

Bir başkasındaysa ABD'nin Roswell kentinde uzaylılarla temasa geçtiğini ileri süren Amerikalı'dan esinlenerek, "İngiltere'nin Roswell"i diye adlandırılan bir kişinin, uzaylı olduğu iddia edilen bir yaratıkla karşılaşması aktarılıyor.

İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından gizliliği kaldırılan belgelerde ayrıca, gördüklerini tasvir etmeye çalışanların ilginç çizimleri bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Malumunuz, Vatikan da dünyadışı yaşamla ilgili bir açıklama yapmıştı. Ne dersiniz, bu gelişmelerin NASA'yla bir ilişkisi olabilir mi?

Kimbilir nasıl bilgisayarları vardır UFO ların. 5000 THz işlemci falan :)

biz varsak dğerleri neden olmasın kainatta bir bezelye tanesinden farkımız yok (dünyanın)...

ya bu uzaylılarda hep abdye ingiltereye ugruyor yaw birazda bizim memlekete ugrasa:D:D

Yani gerçekten başka gezegenlerden Dünya'ya uzaylı denilen yaratıklar geliyormuy muş ?

Yoksa bunların hiç bir değeri olmayan uydurma şeyler olduğu için mi bu belgeleri halka açmış ?

Biri şu olayı açıklasın yahu..
Geliyorlar mı gelmiyorlar mı ?
Varlar mı , yoklar mı ?
Gerçek mi , uyduruk mu ?

Bu tanımlanamayan uçan cisimler uzaylılara mı ait , yoksa dünya yapımı olup da gizlenmiş uçan cisimler mi ?

Ufo ve Uzaylı en çok merak edilen saçmalık bazen toplu bazen tekli olarak
şizofrenler tarafından görülen hayali uydurmasyon zırva.

Nedense hep ingilterede veya yabancı bir ülkede oluyor.benim anlamadığım neden Türkiye'de yok.İnsanlar neden görmüyor.Bu uzaylılar İngiltere'ye vaya diğer yabancı ülkelere mi gidiyorlar?Türkler'i yoksa sevmiyorlar mı?:D..Bu ilginç işte.Evrende her yerde bizim göremediğimiz yaratıklar tabiki var.Hiçbir yer boş değil.Güneşte yaşayanlar bile var.ALLAH bilir daha neler neler var.RABBİM hiçbir yeri boş bırakmamış.Ama insanlar her türlü şeyi göremezler.Eğer görselerdi kafayı oynatma oranı %99,9 olurdu heralde.İnsanların gözlerinin önü bizim açıklayamadığımız bir perde ile örtülü.Kimse bu yazdıklarıma saçma demesin varsa kaınıtı yazsın.Ama bu ufo olaygları bana çok ters geliyor.Hee deseler uzaylı diye bir şey var.Tamam uzaylı diye bir şey vardır.Ama biz görürmüyüz bilmem.Güneşte yaşayanlar mesela uzaylı oluyor:D:D (canlılar demek istemiyorum çünkü ne olduğunu bilmiyor daha kimse..)

Şimdi insanlardan başka yaratıklar var .Ama insanlar dünyada yaşıyor ve dünya çok çok küçük bir yer işgal ediyor everende.Bazı yıldızların çapı ışık yılı ile ölçülüyo.Fazla söze gerek yok.Ama yinede dünyaya ufoların geldiğini söylüyorlar.Ama o ufo dediklerinin casus uçaklar olduğunu artık bilmeyen yok.neden böle insanların aklını karıştırıyorlar.Gizli dosyalarmış :D...Onların gizli dosyalarının % kaçı gerçek acaba ?????

arkadaşlar size şok bir açıklama yapacağım ben bir uzaylıyım hatta sizde bir uzaylısınız birhekoptere çok gülü bür ışk takıp onuda ufo yapalım kendimize orda burda gezeriz ufomuz var diyede millte hava atarız :)

İnsanlar hep alışkanlıkları ve rahatları ile vardır ve onlar için herşey dümdüzdür ki rahatları kaçmasın...
Biraz düşünenler ve kalp gözü ile bakanlar gerçekleri anlıyor...

Ufolara inanan bir hocam vardı üniversitede. İngiltereden uçakla dönerken gördüğünü söylemişti. İnanmasamda bilmediğimiz o kadar çok şey varki.

evet... yorumları okudum. güzel yazmışsınız arkadaşlar. ama boş yazmışsızın! neden??!
çünkü bu açıklanan dosyalar sadece insanların, askerlerin vb kişilerin gördüğünü, iletişim kurduğunu belirttiği ve kayda geçen olaylardır. yani devletin ufo politikaları veya ufo araştırmaları değildir. yani bu konu hakkında araştırma yapan ve ya bu tür konulara ilgi duyan kişileri memnun eden açıklamalar değildir, bu yapılanlar!
varlar mı, yoklar mı? sorusunun cevabı tabiki kesin bilinen bişey değil. neden değil? Çünkü varlıklarını kesin olarak kabul etmemiz için herkesin kafasında bulunan soru işaretlerini gidermek gerekir. o gün de çok uzaklarda değil. ama insan ömrü de çok uzun değil, biz göremeyebiliriz. ama görenler ve şahit olanlar ne gördüğünü bilen kişilerdir.
bu konuda alaycı konuşan veya yazılar yazan arkadaşlara gelince...! insanlar ancak korkuları orataya çıktığı zaman, alaycı ve gereksiz tepki gösteren davranışlar gösterir diye düşünüyorum. bu konu zaten sizi ilgilendirmiyor havasında olduğunuz halde, nedendir bu tepkiniz? zaten bu konuda bir beklentiniz yok... değil mi?
neden Türkiye ye gelmiyorlar? kim demiş gelmediklerini! arayan istediği bilgileri bulur. ülkemizde de pek çok olay yaşanmıştır. yaşanmaya da devam etmektedir. bu ülkede de f jetleri ile ufolar arasında kovalanmaca yaşanmıştır.
evet arkadaşım, söylediğin gibi... insanlar birbirine hava atmak için video ve fotoğraflar çekerek alakası olmadığı halde "bakın ufo çektim". demekten büyük zevk alır oldu. hatta bu artık bir sektör oldu.
son söz: galaksimiz diğer bazı galaksilere göre oldukça küçük bir yapıdadır. bazı galaksiler binlerce ışık yılı genişliktedir. güneş sistemimizde şu an sekiz gezegen var (plüton artık gezegen sınıfında değil.). 8/1 olasılık evrene yayıldığı zaman oldukça yüksek bir değer verir. yani arkadaşlar yalnız olmamız oldukça zor bir olasılıktır. bizim evrende kapladığımız yer bir bezelye tanesinin milyonda belki milyarda biri kadardır (evren yayılmaya, büyümeye devam ediyor).

LordShadow

Türkiyeyede geldiler birara ama biz taşlayınca korkup kaçtılar... :))

bu belgelere sadece okuyarak inanmak çok zor ama koskoca evrende sadece biz insanların olduğunu düşünmüyorum bizden baska evrende milyonlarca gezegen var sonuçta sadece bizim yaşamamız bana saçma gelio.

Sevgili CHİP okurları,bence ufo diye tanımlanamayan şeyin aslı bir cin formundan ibaret olmasıdır.Eskilerden beri yabancıların(ağırlıkla Amerikalıların)Hollywood filmlerinden tanıdığımız uzaylı tipinden bahsediyorum.Zira şöyle bir düşündüğümüzde bizlerden başka yaşayan varlıkların olduğu da yanlış gelmiyor;lakin batılı milletlerin gözümüzü boyamasına da izin vermemek gerek olduğunu düşünüyorum.

Mustafa Tppaloğlu zaten uzaylı :DDDD :PPPP

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir