324 Mac Pro gücünde süper bilgisayar!

Yeni bir sistem üzerine kurulan süper bilgisayar, 324 Mac Pro gücünde olacak.

324 Mac Pro gücünde süper bilgisayar
324 adet Mac Pro'nun gücü süper bilgisayarda toplanacak!

Virgina Tech'in Center for High-End Computing System (CHECS) adı verilen özel merkezi, System X olarak bilinen ve 1.100 G5 tabanlı bilgisayarın gücünü birleştiren bir süper hesaplama sistemini 2003 yılında kurmuştu. System X, kurulduğu zamanlarda dünyanın bilinen en hızlı üçüncü süper bilgisayarıydı.

Ancak CHECS, bugünlerde yeni bir sistem üzerinde çalışmaya başladı. 324 Mac Pro gücünde olacak olan sistemin hesaplama kapasitesi, 12 teraflop (bilgisayarın hızıyla ilgili bir ölçü birimi) yerine 29 teraflop kapasiteye ulaşacak.

Kurulan yeni sistemin System X'in yerini almayacağını ifade eden CHECS'in yöneticisi Dr. Srinidhi Varadarajan, bu sistemle ilgili şunları dile getirdi: "Mühendislik ve bilgisayar bilimi araştırmaları için geliştirilen üretim makinesi olan System X'ten farklı olarak, yeni sistemin arı bir bilgisayar bilimi araştırma sistemi olması planlanıyor."

Yeni sistem, iki ana bölgede kullanılacak: Etkinliği otomatik olarak maksimum seviyeye ulaştırmak için performansı ayarlayabilen power-aware yazılım sistemleri ve paylaşılmış bellek sistemlerinde.

Neden Mac Pro?

System X, 1.100 adet dual-2.3GHz, 64 bit G5 işlemciyi biraraya getiriyordu; yani toplamda 2.200 çekirdek söz konusuydu. Yeni sistem ise 324 dual-quad 2.8GHz Xeon işlemciden oluşuyor; toplamda 2.532 çekirdek... Bunun yanında InfiniBand ağı ile bağlanan yeni sistem, System X'deki gibi 20 Gbps yerine toplam 80 Gbps bant genişliği sunuyor. (Yani System X'e göre %300'lük bir artış söz konusu)

Varadarajan ve takımının Mac Pro'ları seçmesinde ise birkaç neden öne çıkıyor. Bu konuda Varadarajan'ın yorumu şöyle: "System X'in bir hibrid likit-hava soğutma sistemi bulunuyor."

Bu sayede sıcak spotlar olmaksızın daha iyi soğutma sağlanabiliyor. Bunun yanında, Mac Pro'ların, güç/performans araştırması için dahili birçok güç ve sıcaklık sensörleri mevcut ve ayrıca maliyeti düşünüldüğünde Mac Pro'lar diğer sistemleri açık ara geride bırakmayı başarıyor.

Son olarak, yeni sistemin, özellikle akademik sistemlerin arasında güçlü bir rakip olduğunu ispatlaması gerekiyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

288 kutu var burde geri kalanlar nerde :)

Bunda ne Crysis oynanır :)

Bi de oc yapsalar OOOOOOOOOOoooooo....
Tadından yenmez :D

:D

Vay be! Cidden o kutuları saydın mı be abi :)) Helal olsun.

1 Teraflop: Saniyede 1 milyar kayan nokta hesabı yapabilme.

FLOPS: Floating point operations per second

>> Vay be! Cidden o kutuları saydın mı be abi :)) Helal olsun.

sen de saysan hazırlık olur, askerde fayans sayman gerekecek. ;)

saymamıştır bence, matematik bilirsen hepsini tek tek sayman gerekmez unutma.

bu ne böyle benim flopsum seninkini döver olayı?
hani ne yapmış o süper bilgisayarı olanlar şimdiye kadar pardon?

Hocam süper bilgisayarlar üniversite, araştırma merkezleri program ve web sektörlerinde kullanılırlar, büyüktürler, taşınabilir olmazlar, kendi özel binalarının içine parça parça yerleştirilirler ve fanları binanın dışında olup çok gürültü yapar.Çok işe yararlar, matematik, program geliştirme ve hata ayıklama, kriptoloji, büyük sayısal devre tasarımları, 3 boyutlu gerçek zamanlı görüntüler gibi çoğu projede görev alırlar...

"Vay be! Cidden o kutuları saydın mı be abi :)) Helal olsun."

Bİr satır ve bir sütünu sayıp ikisini çarpmak yeter sanırım.

16x18=288

bleksıtarotuziki kardeşim aydınlattığın için teşekkürler. her ne kadar ün. öğrenimim mainframeler üzerene de olsa öğrenmenin sonu yok.
70lerde lider cray superbilgisayarlar için öyle hızlı ki, sonsuz döngüleri bile 6 saniyede tamamlıyor denirdi (bugün AMD opteron kullanıyor kendileri). şu akademik teşkilatların veya kamu kurumlarının itibar ve reklam için ürettirdikleri superbilgisayarlarla yaptıklarından çok daha iyisini 3-5 kişilik yaratıcı ekipler normal PCler kullanarak üretebiliyor benim bugüne kadar gördüğüm kadarıyla. yani fayansları tek tek akademik-resmi sayacaksan superbilgisayara, akıllıca-pratik sayacaksan pc ye ihtiyacın var.

Benim nickimi türkçe okuyan ziyaretçi kardeşim, bahsettiğiniz durum yalnızca matematiğin bazı durumlarında geçerlidir, her zaman değil ama, mesela pi sayısının bilmemkaçıncı basamağını bulmak için daha kolay bir formül bu saatten sonra bulunmaz artık, haksız mıyım, bir de başta belirttiğim gibi matematik dışında süperbilgisayarların yerini insan aklı ve basit bir bilgisayar tutamaz, saygılar..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir