6 kullanıcıdan biri cebini kaybetti!

2013'te her 6 kullanıcıdan biri mobil cihazını kaybetti ya da çaldırdı... İşte ilginç bilgiler...

6 kullanıcıdan biri cebini kaybetti!

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen "Kaspersky Tüketici Güvenlik Riskleri" araştırmasına göre, son on iki ay içinde her altı kullanıcıdan birinin dizüstü bilgisayar, akıllı telefon veya tablet bilgisayar gibi portatif bir dijital cihazı kayboldu, çalındı veya ciddi zarar gördü.

Dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar... İşte çalışırken, evde dinlenirken, aile ve dostlarla sosyalleşirken günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bu cihazların kaybolmaları, çalınmaları ya da hasar görmeleri korkulu rüyamız oldu. Tüm tatil fotoğraflarınız, çocuğunuzun attığı ilk adımların videosu, eski arkadaşlarınızla yaptığınız yazışmalar, sosyal ağlar, e-ödeme ve çevrimiçi bankacılık hesaplarıyla e-posta hesaplarının parolalarının bir anda kaybolduğunun düşüncesi bile korkutuyor.

Ancak araştırmalara göre bunlardan birinin başımıza gelmesi hiç de uzak bir ihtimal değil. Öyle ki Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen araştırmanın raporuna göre,  katılımcıların %16'sından fazlası, son 12 ay içinde bu sorunlardan en az birini yaşadığını belirtiyor. Daha yakından bakıldığında, kullanıcıların cihazlarının %9'unun tamir edilemez derecede zarar gördüğü, %3'ünün kaybedildiğive %4'ünün çalındığı ortaya çıkıyor.

Bu veriler, mobil cihazların kaybolması veya çalınmasının yaygın bir sorun olduğunu ortaya koyuyor. Ancak kayıplar bununla da sınırlı değil. Çünkü aynı araştırma, cihazla birlikte verilerin de kaybedildiğinde işaret ediyor.

Mobil cihazlar üzerinde en sık aşağıdaki veriler saklanıyor:

-  Akıllı telefonların %76'sı ve tablet bilgisayarların %65'inde kişisel fotoğraf ve videolar

-  Akıllı telefonların %64'ü ve tablet bilgisayarların %61'inde kişisel e-posta yazışmaları

-  Akıllı telefonların %22'si ve tablet bilgisayarların %23'ünde sosyal ağ hesapları ve e-posta hesaplarının parolaları

-  Akıllı telefonların %32'si ve tablet bilgisayarların %28'inde iş e-postaları

-  Akıllı telefonların %20'si ve tablet bilgisayarların %29'unda iş belgeleri

-  Hem akıllı telefon hem de tablet bilgisayarların %10'unda başta internet bankacılığı hesaplarının parolaları olmak üzere finansal bilgiler

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
6 kullanıcıdan biri cebini kaybetti!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir