Adblock Plus, Facebook reklamlarını yine engelledi

Geçtiğimiz günlerde reklam engelleyicileri engellemenin bir yolunu bulan Facebook'a, Adblock Plus'tan sert bir tokat geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
Adblock Plus, Facebook reklamlarını yine engelledi

Facebook'un reklam engelleyicilere vurduğu tokada Adblock Plus'tan sert bir karşılık geldi. Facebook, sadece iki gün önce reklam engellemeyi aşmanın bir yolunu bulmuştu. Ancak resmi Adblock Plus blog'undaki bir gönderiye göre eklentiyi kullananlar, aşağıdaki satırı filtrelerine ekleyerek Facebook reklamlarını ortadan kaldırabiliyorlar:

facebook.com##DIV[id^="substream_"] ._5jmm[data-dedupekey][data-cursor][data-xt][data-xt-vimpr="1"][data-ftr="1"][data-fte="1"]

Tahmin edeceğiniz üzere bu değişiklikten pek memnun olmayan Facebook ise bir yetkilisi yoluyla yaptığı açıklamada Adblock yazılımının normal Facebook içeriğini de engellemeye başladığını ileri sürdü. Adblock Plus iletişim müdürü Ben Williams, yeni filtrelerin diğer Facebook içeriklerini engelleyip engellemediği hakkında yorum yapmasa da, böyle bir şeyin yaşanmasının Facebook'un sorumluluğunda olduğunu ileri sürdü ve bir epostada şunları söyledi:

"Reklamları normal içerik olarak gösteriyorlarsa, bu sorun onların tarafındadır."

Facebook, reklam ortaklarını mutlu etmek için reklam engelleme yazılımlarıyla savaşını sürdürecek. Firmadan konu hakkında gelen açıklama, şöyle oldu: "Bu iyi bir deneyim değil ve bu sorunu çözmek istiyoruz. Reklam engelleyiciler kör enstrümanlardır. Bu yüzden reklam tercihleri gibi araçlarla kontrolü insanların eline vermek istiyoruz."

Williams ise blog gönderisinde reklam verenlerle reklam engelleme firmalarının arasındaki bu kedi fare oyunun yeni olmadığını söyledi ve Facebook'un reklam engelleyicileri yeniden atlatması halinde, reklam engelleme topluluğunun yeni bir filtre oluşturacağını söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

ben de diyorum bugün niye facebookta reklamlar görüyorum. zaman tünelinde bile reklam dolu her adım. bu facebook iyice abartmış olayı bu ona çok bile.

Farketmez. AdBlock Plus ı engelliyorlarsa, uBlock Origin var... Açık Kaynak Dünyası, her daim çözüm sunar...

@13 Ağustos 2016 00:24 sen yanlış anladın reklamları normal paylaşım olarak gösteriyor bu yüzden engellemiyor.

@13 Ağustos 2016 16:57 YANDAKİ REKLAMI ENGELLİYOR REKLAM ENGELLEYCİ PAYLAŞIMLARI DEĞİL

Adblock sayesinde reklamı artık bize seçtiriyorlar. Biraz daha zorlarsa facebook belki reklamı kaldırma seçeneği sunar. Böyle devam et adblock plus. Birde adblock plus olunca siteye girmeyi engelleyen siteleride giriş yolu bulsunlar.

@13 Ağustos 2016 00:37 uBlock Origin dene

@13 Ağustos 2016 00:37 Kardeş sen Adguard kullan onunla girersin. Mesela Adblock Plus ile girilemeyen Sözcü Gazetesine Adguard ile girebiliyorum. Çünkü Adguard kullanıcıları eğer bir sitede Adblock'u kapat uyarısı alırlarsa bunu Adguard forumlarına konu açarak bildiriyorlar. Mesela birisi Sözcü Gazetesine girerken Adblock'u kapat uyarısı almış ve bunu Adguard forumlarına bildirip sorunu çözmüş. Yani giremediğin bir site olursa bu Adguard'ın forumunda her türlü çözülür.

Reklamları görmek kullanıcıların tercihi değildir. O her gün girdiğiniz web sitelerin altyapısına harcanan masraf siz zevk alın diye babamızın hayrına değil. Reklamları engellemek sitenin sahibinin hakkını yemektir.

@13 Ağustos 2016 00:53 Buradan reklamlarıyla bilgisayarımızın kaynaklarını tüketen, aniden ses çıkararak kontrolün bizde değil kendilerinde olduğunu iddia eden, daracık kotalarımızı tüketen sitelerin bizim hakkımızı yediğini de çıkarabiliriz. Halbuki web sayfaları çoğunlukla HTML olarak sunuluyor ve içindeki her şeyi almak zorunda değiliz.

@13 Ağustos 2016 00:53 Reklam göstermek tabii ki hakları. Fakat insan gibi reklam gösterirlerse. Bir video açıyorsun iki saatte yüklenmiyor ve sesi çok kısık ama ne tesadüf ki çıkan reklam 1080p takılmadan ve çok yüksek sesle oluyor. Yada bir yazı okuyorsun belirsiz bir zamanda bir reklam çıkıyor ve kapatma düğmesi geç çıkıyor. Hatta kapatmaya çalışırken yanlışlıkla açılsın diye kapatma düğmesinin sürekli yeri değişiyor. Bu hak değildir. AKK olan bir ülkede yaşıyoruz.

@13 Ağustos 2016 00:53 tv aç reklam izle hak yeme

@13 Ağustos 2016 00:53 Facebook gibi büyük siteler zaten 10 milyar dolar gibi uçuk cirolara ulaşıyor. Keza diğer büyük sitelerde masraflarının yüzlerce katını kazanıyor. Ufak tefek sitelerin işine gelmiyor adblock ama onlarda çok abartılı yollara başvuruyor. Reklamı kapatırken popup açılır, gecenin bir yarısı yazı okurken yandan bangır bangır video açılır. Bu kadar abartılı reklam yapılması sonucunda adblock gibi eklentiler gelişti zaten.

@13 Ağustos 2016 00:53 ben dizi izlemeyi seven birisiyim...girdiğim sitelerde bir sürü kumar vb reklamları çıkıyor...alıştım , geç diyorsun gidiyo fakat bazı reklamlar var sayfanın en altında 1080 p ve sessizce çalışan video reklamlar.ben AKK olan bir ülkede yaşıyorum madem site kendi hakkının gasp edilmemesini istiyor o zaman o da benim hakkımı gasp etmeyecek...ya o site kullanıcı dostu olmayı seçecek ya da adblock kullanılmaya devam edilecek.insanlar meraklı değil ekstra app kulanmaya.

Bu işler böyledir önce insanlar reklam yok diye ortama alistirilir.sonra reklama geçilir.adamlarin gözleri hic doymaz tibki you tubenin yaptigi gibi.oysa bu siteler zaten tonlarca para kazanıyor ama iste insan oglu toprak doyuracak gözünü.

Bilgisayarınızdaki cookie'leri kullanarak (Yani bilgisayarınızdan bilgi sızdırarak) ilgi alanlarınıza yönelik reklamları karşınıza getirmek ne kadar etik oluyor?

reklam olmadan facebook daha hızlı çalıyor bildigim kadırıyla kasılmıyor

Orpera tarayiciyi kullanin reklamlardan kurtulun

Hiçbir ürünün reklamını hiçbir yerde görmek istemiyorum. İhtiyacım varsa ben ona ulaşırım. Mars seyahati olursa onu görmek isterim sadece

@14 Ağustos 2016 01:44 bu biraz saçma olmuş , reklamlar senin ihtiyacın için olan değil olmayan şeyleri ihtiyacın varmış gibi göstermek içindir.pazarlama taktikleri olarak insanlara ihtiyacı olmayan şeyleri aldırmanın en kolay yolu reklamlardır.ayrıca bazı reklamlar sizin haberiniz olmasa bile gördüğünüz zaman ''aa bu benim işime yarar , hemen almam lazım'' diyebilirsiniz.ayrıca mars kolonisi için kuralar çekildi diye biliyorum...sanırım geç kaldınız...

e ben bunu ekledim hala reklam görüyorum. yanlış yaptım sanırım, yardımcı olabilecek var mı?

Sen de yorum yaz