ADSL routar'larda hacker tehlikesi...

ADSL'e bağlanırken kullandığınız router bu iki modelden biriyse dikkat edin; hack'lenebilirsiniz!

Eğer bir Linksys WRT160N ya da Netgear RP614v4 router'a sahipseniz, sisteminiz tehlike altında olabilir... İki güvenlik uzmanının Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre router'ınıza web arabirimini kullanarak erişim sağlıyorsanız olası bir güvenlik zaafıyla karşı karşıyasınız demektir.

CSRF (cross-site request forgery) güvenlik açığı sadece web üzerinden arama yapan kullanıcıların canını sıkabiliyor. Bu da tuzak bir web sitesisine yönlendirilmeniz ile gerçekleşiyor. Eğer web arabirimine bağlıyken tuzak sitelerden birine girerseniz, hacker'lar router'ınızı ele geçirip diledikleri değişikliği yapabiliyor.

Güvenlik uzmanları, Russ McRee ve Mike Baileyiki şirketi ortaya çıkan güvenlik açığına karşı önlem almaları için uyardı. "CSRF gerçekten çok zararlı. Hemen hemen her yerde karşımıza çıkabiliyor. Küçük bir sorun olarak görünse de asla tam olarak kapatılamayan bir açık olarak kalacak sorunlardan biri."

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

alan arkadaşlara geçmiş olsun.

bana geçmiş olsun o zaman

WRT110 var bende tek rakam ile kurtarmışım :)

ya cok da onemli bir acık degil :) ben zaten düzenli aralıklar ile modem loglarini inceleyen birisiyim. bi anormallik gördüğüm zaman hemen ayarları kontrol ederim. üstelik web arayüzüne, ftp, telnet erişim i sadece lan üzerinden olacak şekilde de ayarladıysam korkacak bir şey yok:)

ama yine de girdi modemime peki simdi ne olacak? modemi kapat aç ip değişsin sonra fabrika (yedeklediğin) ayarlarına dön ve her sey gullik gulistanlık olsun:)

kullandığım 3 modem de bunlardan etkilenmiyormus :D

RT102, 660HW, Creative

Satın alanlara çoook geçmişler olsun.Hemen balıklama atlamayacaksın,biraz düşünüp araştır sonra al.

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
Linksys ve Netgear kullananlar; dikkat!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir