Android 5.1'in en önemli yenilikleri!

Google, Lollipop'un bir sonraki sürümünü cihazlarına sunmaya başladı! İşte yeni sürümün getirdikleri

  • Zeynel A. Öztürk
Android 5.1'in en önemli yenilikleri!

Android Lollipop'a geçenleri yakından ilgilendiren Android 5.1 güncellemesi, "kararlılık ve performans" geliştirmeleriyle telefonlara sunulmaya başlandı. Android 5.1 çok büyük değişiklikler sunmasa da, onun getirdiklerini bilmek isteyeceksiniz.

Sessiz mod geri döndü

Google, birçok faydalı geliştirme arasında ilginç bir hamleyle sessiz modu kaldırdığından, LED uyarılarını titreşim veya ses olmadan almamız mümkün olmuyordu. Ancak Android 5.1 ile birlikte sevilen işlev geri dönüyor.

WiFi sinyalleri işleri karıştırmayacak

Evinizin bulunduğu yere herkese açık bir WiFi noktasının sinyali ulaşıyorsa, kendi bağlantınız üzerinden internete bağlanmanız kabus halini alabiliyordu. Ancak Android 5.1, bu sorunu çözüyor. Bu tür ağlardan birine bağlandığınızda telefonunuz, onun pek de iyi bir bağlantı olmadığını hatırlayarak doğru kablosuz ağa bağlanacak.

Android 5.1'deki yeniliklerin devamı, sonraki sayfamıızda.

Google'ın VPN'i yolda olabilir!

Google'ın VPN'inden ilk işaret (Görsel: AndroidCentral)

Google'ın VPN'i yolda olabilir

Henüz sadece dedikodu da olsa Pocketables'ın Tüm Uygulamalar klasöründe keşfettiği "Google Connection Services" adındaki yeni bir uygulamanın açıklaması, sizi "herkese açık WiFi ağlarından koruyacağını, verilerin Google VPN üzerinden güvenle iletileceğini" söylüyor. Bu hizmet belki ilk başta Nexus 6'ya özel olacak, ancak bu haliyle bile heyecan verici.

Yeni anti-hırsızlık işlevi

Android Police'e göre en azından Nexus 6 ve Nexus 9'a sunulacak yeni bir anti-hırsızlık işlevi, hırsızların telefondaki birincil hesabı değiştirmesini, kendi hesabını eklemesini ve cihazı sıfırlayıp kendi bilgileriyle oturum açmasını zorlaştıracak.

Biraz daha akıllı uyarılar

Android 5.0'ı belirli saatler arasında insanlar tarafından rahatsız edilmeyecek şekilde ayarlayabiliyordunuz. 5.1 sürümüne getirilen yeni "bir sonraki alarma kadar" işlevi ise, örneğin sizi uyandıracak olan alarm devreye girene kadar rahatsız edilmenize engel olabiliyor. Google'ın bu düşünceli işlevi sayesinde güne uykusuz ve sinirli başlama olasılığımız düşmüş olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Evet ya o sessiz modu hep aradım ve Google sayesinde telefon öyle yerlerde titredi ki rezil oldum. İnsan biraz düşünür dimi?

@16 Mar 2015 00:18 Bir zaman geçtikten sonra telefonun ses kısma düğmesine basarak aynı işlevi sağlayabildiğini farketmişsindir diye umuyoruz.

@16 Mar 2015 00:18 Hali hazırda telefonun iyiyse kendi özelliklerinde mevcut olması gerekir, android ile alakasız bir durum aslında. asus ve htc'de bu mod mevcut.

Google bu sessiz modu daha önce niye akil edemedi ki zaten?

Biz daha NOTE 4 e Android 5.0.1 bekliyoruz millet Android 5.1den bahsediyor

@16 Mart 2015 10:36 Cyanogenmod 12.1 s3 miniye geldi. Note 4 cm13 android menemsn bile gelir daha ne duriyon geç 5.1.1 e

@16 Mart 2015 10:36 note 4 e 5.0.1geleli aylar oldu

Google vpn? yavaş yavaş amacına geliyor Google tebrikler. hala üç maymun oynayanlara da mutluluklar.

"Hali hazırda telefonun iyiyse kendi özelliklerinde mevcut olması gerekir, android ile alakasız bir durum aslında." bu kadar da koyun olunmaz ki arkadaşım. bu nasıl bir körü körüne savunmadır. üreticiler oraya androidin kaldırdığı modları eklemek zorunda mı. Google sadece android yazsın başına gerisini üreticiler yapsın o zaman. androidle alakasız bir durum sonuçta ismini yazmış oraya.

Android iyice bozuluyor. KitKat la tam toparlandılar. Lolipopla yine bozuldular. Nexus 5 güncellemesi resmi olarak kesildiği an ios dayım.

htc one m7 kullanıcısıyım, lolipopa yama şart,bir kac tane absurd hata var, birçok uygulamanında guncellenmeye ihtiaci var, durup dururken hata mesajı veriyor, iki tarafli oturmamış daha güncellemeler şart

Note3ume resmi olarak lollipop bile gelmedi 5.1 cikicakmis...

5.1 den yaziyorum.geldi bile' :)

galaxy s5 kullanıcısıyım yeni sürümle telefon arkaplanı beyaz renge döndü bunu değiştirebilir miyim?

Samsung a7 (2016) gün içinde 5.1.1 güncellemesini aldı. Umarım 6.0 da verirler.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play