Android Camera, dikey video çektirmiyor!

İnternetteki videolardan "dikey" olanlar sadece bizleri değil, Google'ı da sinir etmiş olacak ki...

  • Cem Şancı
Google Camera, dikey video çektirmiyor!

Google, tüm sistemini yatay videolar üzerine kurduğu için, dikey olarak çekilen videolar YouTube dahil pekçok serviste sorun yaratıyor. Google da dikey video çekenleri bilinçlendirmek için dikey videoya karşı kampanya başlattı ve yeni yayınladığı Android Camera uygulaması ile dikey videoya karşı önlem aldı.

Yeni kamera uygulamasının kullanıcıları eğer dikey şekilde video çekmeye çalışırlarsa, ekranda bir uyarı işareti çıkıyor ve telefonu yan döndürmesi gerektiğini  vurguluyor. 

Bakalım Google'ın bu önlemi, internette video izleme keyfini yok eden dikey videoların önünü alabilecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Bende oldum olası kızarım dikey videolara

olaya gel istedigin açıdan çekemiyeceksin videoyu :)

@22 Nis 2014 17:39 muahahhaha hakkaten elimize de karışır mı acep: şişşşşt kamerayı sağ ele al !

bi de video sırasında sürekli dikey-yatay arası geçenler var, izlerken boyun kaslarım gelişiyor :)

Önlem falan aldığı yok,üstüne tıklayınca düzeliyor.Öyle bir haber yapıyorsunuz ki sanki google engel koydu.Adamlar sadece öyle yapın daha iyi olur gibisinden uyarı koymuşlar

Ne alaka dikey video da gayet iyi niye böle saçma bi sebepten dolayı engellenmeye çalışılıyor google'ın keyfine göre mi millet hareket edecek?

güzel ise yarar umarım

iSheeplere yasak koyun sorun biter...

Google kırk yılda bir doğru birşey yapmış. Adam yada kadın 2000TL verip telefon alıyor ama gidip hala dikey olarak video çekmeye kalkıyor. Arkadaş o kadar para verip aldığın telefonun kamerasının yatay videolarda geniş kadraja sahip olduğunu bir anla artık !

Çok ufak bir detay olsa da dikkate değer :)

Ellerinde milyonluk telefonlar var. Video çekmesini bilmiyorlar. Yada inadına o şekilde çekiyorlar. :)

Bazı zihniyetler maalesef bunu anlamakta zorluk çekiyor.. !

la o kadar teknoloji var onu mu yapamıyolar

Son yoruma katılıyorum. Bi yazılımla dikeyde olsa yatay da olsa yatay çekiliyormuş gibi çekebilir telefonlar videoyu bu konuyu büyütmeye gerek yok bence aynı kadrajı dikey çekerken de ekranın üstünden kırparak yapabilirler yani yatay videoyu dikey tutarak izler gibi yani o şekilde çekebilir telefonlar videoyu. Kaldı ki engelleme yokmuş yani hala dikey çekilebiliyor bir uyarı koyulmuş sadece..

Dikey video iyi diyen arkadaşlar, evinizdeki televizyonu yan cevirin ve dikey izleyin. Bakalım dikey mi iyiymiş yatay mı? dikey görüntüler insan gözünü yorar.

Aslında yapılması gereken, telefonu yan çevirmeden dik durumdayken kayda girmesini engellemek. O zaman insanımız alışacaktır. Sadece uyarı ile olmaz, zaten kimse takmıyor o uyarıyı...

Sen de yorum yaz