Apple, 15 inç'lik ve M2 işlemcili MacBook Air modeli için kolları sıvadı

Apple, WWDC'de tanıtacağı 15 inç'lik MacBook Air öncesinde üretimini artırıyor. Quanta Computer, yeni modelin üretimi için hazırlıklara başladı bile...

15 inç MacBook Air için hazırlıklar başladı

Apple tedarikçisi Quanta Computer, yeni Macbook'ların üretimine hazırlanıyor. Morgan Stanley analisti Erik Woodring'e göre, Quanta Computer, 2023'ün ikinci çeyreğinde dizüstü bilgisayar üretiminde birinci çeyreğe göre yüzdesel olarak tek haneli bir büyüme bekliyor.

Son söylentilere göre, Apple, haziran ayında düzenlenecek olan Worldwide Developers Conference (WWDC) etkinliğinde uzun zamandır beklenen 15 inçlik MacBook Air'ı duyuracak. Apple tedarik zinciri analisti Ming-Chi Kuo, birinci nesil 15 inç MacBook Air'ın M2 çipi ile geleceğini söylüyor. Dış tasarımında herhangi bir değişiklik olduğunu belirtmese de yeni model daha büyük bir ekranla geliyor.

Geçtiğimiz yılki WWDC etkinliğinde, M2 çipe, MagSafe 3 ve iki adet Thunderbolt 3 portuna, 3.5mm’lik kulaklık girişine, Touch ID özellikli Magic Keyboard ve Force Touch trackpad'ine sahip 13 inçlik MacBook Air tanıtılmıştı. Bu model 1.199 dolar başlangıç fiyatıyla ve gümüş, yıldız ışığı, uzay grisi ve gece yarısı olmak üzere 4 farklı renk seçeneğiyle sunulmuştu.

WWDC'de başka MacBook modellerinin tanıtılıp tanıtılmayacağı henüz belli değil. M3 Mac'lerin 2023'ün ikinci yarısında piyasaya çıkması bekleniyor. Bu yeni modeller arasında 13 inçlik MacBook Air, 13 inçlik MacBook Pro, iMac ve Mac mini bulunuyor ve M3 çipi ile daha iyi bir performans sunması bekleniyor.

Öte yandan, 14 inçlik ve 16 inçlik MacBook Pro için M3 çipinin daha güçlü versiyonları olan M3 Pro ve M3 Max'in tanıtılması da bekleniyor. Fakat bu versiyonların 2024'ün ilk yarısına kadar piyasaya sürülmesi beklenmiyor.